Shqiperia

Kush dhe pse po lobon për Serbinë nga Tirana?

Postuar në 12 Shkurt, 2019 21:58

Tani që Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dalë hapur me qëndrim kundër qeverisë së Ramush Haradinajt dhe kërkojnë edhe heqjen e tarifës ndaj mallrave serbe, është e pritshme që aktorët politikë që synojnë të faktorizohen pas një të ashtuquajture marrëveshje historike të dalin në skenë. Ta heqin maskën. Një arsye më shumë është edhe prononcimi i Gjermanisë për heqjen e tarifës, duke eliminuar dyshimin se mbajtja e një krahu cenon raportin me një nga dy fuqitë.

1986/Rrajca, vendi më i prekur në Shqipëri nga ndotja radioaktive e Çernobilit

Postuar në 11 Shkurt, 2019 12:32

Më 26 prill 1986, një incident në centralin bërthamor të Çernobilit do të shënonte një kthesë të madhe në Europë dhe do të bëhej mësim për vitet e ardhshme për shumë vende të botës. Një shpërthim aksidental gjatë një testimi në reaktorin nr.4, në centralin bërthamor në Priapat, 120 km nga Kievi, do të trondiste të gjithë Bashkimin Sovjetik. Pasojat e atij shpërthimi patën pasoja në jetë njerëzish dhe mendohet se do të kenë ndikim edhe për qindra vite.

Rusët fituan picën. Ne ndoshta kemi (ri)emigrimin...

Postuar në 09 Shkurt, 2019 12:35

Spoti publicitar në fjalë evokon tranzicionin postsovjetik dhe siç mund të shihet është një përpjekje për të përcjellë një mesazh të thjeshtë dhe të kapshëm për masën e gjerë. Ndonëse u realizua në vitin 1997, ideja është e qartë: me çfarë gjëje pozitive mund ta asociojmë drejtuesin e një vendi, e cila të pranohet me konsensus, ndërkohë që për çështjet politike do të ketë përherë debate dhe ndasi? 

Paralelet Bruksel-Tiranë

Postuar në 30 Janar, 2019 13:39

Jeta parlamentare e Brukselit e parë nga optika ime gjatë qendrimit tim në parlamentin europian dhe paralelet e hequra me parlamentarizmin shqiptar. Për vite të tëra të pluralizmit në Shqipëri, mendimi, këshillat dhe sygjerimet e Bashkimit Europian kanë qënë dhe mbeten baza nga e cila ne jemi përpjekur të ndërtojmë shtetin tonë. Politika shqiptare është munduar gjithnjë të shfaqi veten e saj më të mirë në arenën europiane, qëllim që pak herë ja ka dal ta arrijë. Nga ana tjetër Bashkimi Europian ka treguar gatishmëri për të ndihmuar vendin tonë në sfidat e veta.

Ndërron mendje i madhi, "bujrum" refugjatëve për të hapur negociatat

Postuar në 27 Janar, 2019 20:31

Para afro 1 viti qarkulloi lajmi se Shqipëria ishte përzgjedhur si një nga vendet për ngritjen e kampeve për refugjatët. Ishin kryesisht mediat austriak e dhe ato të rajonit që raportonin mbi negociatat që po kryheshin në kulmin e krizës së refugjatëve.

Leximi/ Autorët shqiptarë të librave për fëmijë të braktisur nga botuesit?!

Postuar në 26 Janar, 2019 14:12

Fëmijë dhe të rinj që e duan librin dhe leximin. Botues dhe autorë shqiptarë që çojnë te fëmijët krijimtarinë më të mirë të tyre. Këto janë vetëm një pjesë e synimeve e disa prej njerëzve të angazhuar në botën e librit dhe në të ashtuquajturën Lëvizja Kombëtare për Lexim. Lëvizja, një nismë e Ministrisë së Kulturës, që nga viti 2014, kur në krye të saj ishte Mirela Kumbaro vijoi me idenë e krijimit të Qendrës Kombëtare për lexim.

Bëhuni gati për fjalën e radhës, bashkim

Postuar në 18 Janar, 2019 11:41

Teksti i këngës për bashkim tingëllon më së qarti serbisht.

1.

BE-ja vendos sanksione ndaj Iranit. A do t'i bashkohet Shqipëria këtij vendimi?

Postuar në 10 Janar, 2019 01:51

Bashkimi Europian ka vendosur të reagojë kundër përpjekjeve të dyshuara të Iranit për të kryer vrasje në Francë dhe Danimarkë. Unioni ka zyrtarizuar sanksionet ndaj regjimit të Teheranit, duke hyrë kështu në bllokun antiiranian që udhëhiqet nga SHBA dhe Izraeli. Një ditë pasi Brukseli mori këtë vendim, nga Izraeli kanë ardhur vlerësimet e para për këtë veprim duke cilësuar ai jep shpresë se më shumë vende po vendosin të ndërmarrin veprime ndaj fushatës globale terroriste të Iranit.

Drecun: Shqipëria e Madhe, projekt i Perëndimit

Postuar në 08 Janar, 2019 21:47

Kryetari i Komisionit të Kuvendit të Serbisë për Kosovën, Milovan Drecun, ka deklaruar se formimi i "Shqipërisë së Madhe" është një proces i pakthyeshëm dhe se shteti unik shqiptar do të jetë një realitet i këtij shekulli. 

Italia autorizon kërkimin e naftës në detin Jon

Postuar në 07 Janar, 2019 03:05

Edhe Italia i ka hapur dritën jeshile kërkimeve për naftë në etin Jon.

Pages

Subscribe to RSS - Shqiperia