Shqiperia

Gazeta austriake “Presse”: Vjena po negocion me Tiranën për kampet e emigrantëve

Postuar në 16 Qershor, 2018 12:51

Gazeta austriake “Presse” shkruan se Vjena zyrtare është në negociata me Tiranën, Beogradin, Prishtinën dhe Shkupin për ndërtimin e një kampi për refugjatët të cilëve u refuzohet qëndrimi në Austri. 
Sipas gazetës në fjalë, këta persona duhen “parkuar përkohësisht” në disa vende që janë më pak tërheqëse për emigrantët suke shtuar se vendet e Ballkanit Perëndimor po kërkojnë para në këmbim të hapjes së kampeve në fjalë. 
Austriakët po ashtu duan që të ndryshojë edhe misioni i Frontex, ndaj të cilit mendojnë se duhet kërkuar kthimi në Afrikë i personave që shpëtohen në det. 

Hapi i parë i qeverisë/Zv.ministrja e Brendshme: Kemi kapacitete për të pritur emigrantë

Postuar në 11 Qershor, 2018 15:49

Qeveria shqiptare ka hedhur poshtë këro ditë çdo aludim se në Shqipëri do të ngrihet një kamp për refugjatët apo për azilantët. Përmes disa deklaratave të veta, qeveria i ka cilësuar këto lajme si trillime dhe fantazi. Por në një prononcim për Tv Klan, zv.ministrja e Brendshme, Rovena Voda, thotë se vendi ynë i ka kapacitetet për të përballur një fluks azilantësh. Sipas saj, deri në momentin e tanishëm nuk ka një kërkesë zyratre nga Bashkimi Europian.

Italia thotë "Mjaft", u mbyll derën emigrantëve

Postuar në 11 Qershor, 2018 10:29

Vendimin e tij për të penguar hyrjen në portin italian të në anijes  Aquarius me  mbi 600 emigrantë në bord bëri publik  ministri i brendshëm i Italisë, Matteo Salvini.

Myslimanizmi në Kosovë dhë tërheqja e Tiranës zyrtare nga integrimi brendakombëtar*

Postuar në 09 Qershor, 2018 12:07

E ardhmja e Kosovës është pezull, sepse ajo vazhdon të pehatet ndërmjet kërcënimit gjenocidal pansllavist, në njërën anë, dhe kërcënimit islamofobik perëndimor, në anën tjetër. Ky është fati ters i këtij vendi të vogël, të varfër, të izoluar e të papranuar, i cili mbahet në këso gjendjeje për shkak synimeve revanshiste të koalicionit pansllavist (Rusisë e Serbisë) dhe projekteve konvertuese-prozelituese të Perëndimit.

Në Shqipëri mund të ndërtohet një kamp refugjatësh

Postuar në 07 Qershor, 2018 21:18

Në Shqipëri mund të ndërtohet një kamp refugjatësh për emigrantët nga Lindja e Mesme. Klan Plus raporton se Austria, Gjermania, Holanda dhe Danimarka i propozuan sot Brukselit, si zgjidhje përfundimtare për refugjatët, ngritjen brenda këtij viti të një kampi të përhershëm azilkërkuesish, në një shtet të kontinentit evropian, por jashtë kufijve të Bashkimit Evropian.

Indeksi Global i Paqes, Shqipëria në vend të 52-të

Postuar në 06 Qershor, 2018 16:12

Instituti për Ekonomi dhe Paqe me qendër në Sidnei ka publikuar indeksin e tij për paqen në botë për vitin 2018. Sipas të dhënave të këtij raporti, paqja në botë është përkeqësuarpër të katërtin vit radhazi duke shprehur edhe njëherë përcaktimin e koha e sotme është përherë e më e trazuar.

Nga "Kushtetuta më idiote" te polici të huaja në kufi. Kujt i duhen këto lloj negociatash?

Postuar në 30 Maj, 2018 15:04

As Austria nuk jep garanci apo datë për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian. Gjatë një konference për shtyp mes kryeminisrave Edi Rama dhe Sebastian Kurz në Vjenë, ky i fundit ka zbardur qëndrimin austriak që është një Po për Shqipërinë, por pa datë.

Nëse Shqipëria vazhdon flirtin me Erdogan, dera në Evropë duhet të mbyllet*

Postuar në 26 Maj, 2018 17:41

Presidentit Rexhep Taip Erdogan i pëlqen të luajë rolin e "Sulltanit" në një Perandori Osmane hipotetike. Kjo është arsyeja pse vitet e fundit po synon vendet e Ballkanit, të cilat i konsideron një pre të lehtë.

Shqipëria me probleme, borxh i lartë publik

Postuar në 22 Maj, 2018 12:59

"Vendi ende nuk është duke përfituar plotësisht nga kostoja e ulët e punës dhe afërsia me BE-në, për shkak të një mjedisi të vështirë biznesi, që pengon investimet. Prandaj është e rëndësishme që qeveria të përdorë këtë situatë të favorshme për të nxitur axhendën e reformave, në mënyrë që të nxisë rritjen potenciale, çka do të mundësojë që vendi të përfitojë nga pranimi potencial në BE". 

Kërcënimi rus për Ballkanin, kartë presioni për negociatat

Postuar në 21 Maj, 2018 13:11

Një "sinjal inkurajimi" për të rinj shqiptarë dhe maqedonas e konsideron ministri për çështjet evropiane në Gjermani, Michael Roth mbështetjen për hapjen e negociatave të anëtarësimit me dy vendet e Ballkanit.

"Hapja e negociatave për anëtarësim do të jetë për popullin, mbi të gjitha për të rinjtë në Shqipëri dhe Maqedoni një mesazh inkurajues"- tha  Roth për gazetën Die Ëelt, duke shtuar se “rruga drejt anëtarësimit është natyrisht e gjatë dhe  se çdo hap është i lidhur me kushte të qarta".

Pages

Subscribe to RSS - Shqiperia