Shqiperia

Makron: Shqipëria një model që trazon Europën

Postuar në 26 Qershor, 2018 10:13

Rezistenca e Francës kundrejt presionit të Gjermanisë, Greqisë dhe disa vendeve për t’i hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë është një bindje e presidentit Makron se BE nuk mund të ecë me zgjerimin para se të zgjidhë çështje kruciale si ajo e krizës së emigrantëve.

Në prill presidenti francez i tha Parlamentit Evropian se reformat e brendshme janë në plan të parë.

Vagon i Maqedonisë

Postuar në 25 Qershor, 2018 23:21

Shqipëria mund të përfitojë hapjen e negociatave për një konjukturë që nuk lidhet drejtëpërdrejtë me përmbushjen e kritereve nga ana e saj, por nga marrëveshja e Greqisë me Maqedonië. 
Presioni i Athinës mbi vendet anëtare është rritur pas paktit me Shkupin dhe një "jo" për hapjen e negociatave të Maqedonisë do vinte në diskutim kredibilitetin e Europës përballë një hapi të madh politik për stabilitetin e rajonit.

Greqia ka lëshuar, por nuk ka humbur në çështjen e detit

Postuar në 23 Qershor, 2018 17:13

Çështja që po mban peng shpalljen e një marrëveshjeje në bisedimet Shqipëri-Greqi është pakti detar e për të cilin bisedimet vazhdojnë ende. Gazeta greke To Vima, duke iu referuar burimeve qeveritare, thotë se bëhet fjalë për një nga proceset më të rëndësishme diplomatike mes dy vendeve. Kjo pasi do të rregullojë çështjen e kufijve detarë mes dy vendeve, duke bërë të mundur shfrytëzimin e rezervave të mëdha të hidrokarbureve të vlerësuara në këtë zonë, veçanërisht për Greqinë, e cila e ka përparësi këtë proces.

Bllokimi për Shqipërinë, Holanda dhe Franca nuk lëkunden

Postuar në 23 Qershor, 2018 14:34

Franca dhe Holanda vazhdojnë të mbajnë qëndrim të ashpër kundër fillimit të negociatave të pranimit të Maqedonisë dhe Shqipërisë.

Në përfundim të Konferencës së Sogurisë të mbajtur në Rodos, ministri i Jashtëm, grek, Nikos Kotzias iu referua një letre të përbashkët të 5 vendeve, Gjermanisë - Francës - Holandës - Danimarkës dhe Luksemburgut për problemet me integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë. 

Arrihet pakti me Greqinë, çamët jashtë marrëveshjes

Postuar në 22 Qershor, 2018 13:46

Tirana dhe Athina po shkojnë drejt nënshkrimit të një marrëveshje brenda 24 orëve të ardhshme dhe para mbledhjes së Këshillit të Ministrave të Jashtëm të BE-së nëse gjithçka shkon sipas parashikimeve. Kështu shkruan gazeta e njohur greke Kathimerini, duke iu referuar bisedimeve të ministrave Kotzias e Bushati të nisura të enjten në Rodos. Dakordësinë për çështjet e mbetura, kufirin detar dhe shfuqizimin e ligjit të luftës  e konfirmoi edhe kryeministri Rama, i cili foli për një rezultat më të mirë se marrëveshja për Zonat Ekskluzive Ekonomike në vitin 2009. 

Bisedimet italo-austriake: Kampe refugjatësh në Shqipëri në këmbim të afrimit me BE-në

Postuar në 21 Qershor, 2018 13:12

Shqipëria është një opsion që po diksutohet për ngritjen e një kampi refugjatësh në Shqipëri. Pamvarësisht se qeveria bën lojën kukamfshehti, njëherë duke thënë se nuk ka kërkesë zyrtare dhe pastaj duke folur për kapacitetet e pritjes dhe strehimit të rreth 600 mijë emigrantëve. Plani është i qeverisë austriake, e cila ka kërkuar edhe mbështetjen e Italisë.

Opozita greke kërkon tekstin e marrëveshjes me Shqipërinë

Postuar në 20 Qershor, 2018 21:25

Opozita greke ka bërë thirrje për një debat të plotë në parlament para nënshkrimit të çdo marrëveshje me Shqipërinë, për të shmangur sipas saj çdo precedent si ai me Maqedoninë.

Sekretari i Demokracisë së Re, George Kumutsakos kërkoi sqarime për rangun e temave që janë në tryezën e  diskutimeve të Kotzias me homologun e tij shqiptar, Ditmir Bushati.

Ideja e kampit të refugjatëve ekziston

Postuar në 19 Qershor, 2018 21:13

BE është shumë e shqetësuar për çështjen e emigrantëve. Përmes komisionerit  për migracionin dhe punët e brendshme Dimitris Avramopoulos, Brukseli thotë se ka vërejtur  një rritje të numrit të emigrantëve nga një rrugkalim i ri që prek Bosnjën, Shqipërinë dhe Malin e Zi.

“Edhe pse numrat nuk janë ende alarmante, qëllimi ynë sot ishte që të përforcojmë bashkëpunimin dhe përprjekjet tona për të evituar në mënyrë kolektive që situata të përkeqësohet”-ka deklaruar Avramopulos.

Video/Shqipëria në hartën e sulmeve kibernetike të Koresë së Veriut

Postuar në 18 Qershor, 2018 13:38

TemaTv

Kotzias: Negociatat me Shqipërinë nuk kanë përfunduar

Postuar në 18 Qershor, 2018 10:47

"Tani do të vazhdojmë me negociatat me Shqipërinë". Kjo ishte deklrata e ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias pas nënshkrimit të marrëveshjes historike për emrin Maqedonisë. 
"Vendi duhet të shpëtojë nga ngarkesat e së kaluarës dhe të merret me të ardhmen dhe armiqtë e vërtetë"- shtoi në tej shefi i diplomacisë greke. 

Pages

Subscribe to RSS - Shqiperia