Shqiperia

Kreu i OBSh-së për Shqipërinë: Gonzalez: Zbutja e masave do të sjellë shtim të rasteve

Postuar në 10 Prill, 2020 15:50

Zbutja e masave nga qeveria shqiptare në luftën kundër koronavirusit mund të sjellë shtim të rasteve, ndaj diçka e tillë duhet të bëhet me tepër kujdes dhe vetëdije. Kështu thotë kreu i OBSH-së në Shqipëri, Raul Gonzalez, pas lajmërimit se Shqipëria do të zgjerojë fashën e lëvizjes dhe shërbimeve. Në një lidhje Skype për TvT, ai thekson kthimi në normalitet për shkak të situatës së Covid-19 kërkon disa muaj.

Dossier: Të dhëna të reja dokumentare mbi ndarjen sovjeto-shqiptare

Postuar në 05 Prill, 2020 20:41

Materiali i mëposhtëm është një punim i Andrey Edemskiy, i Institutit për Studime Sllave në Akademinë Ruse të Shkencave.

Merr një 20 mijë lekësh dhe bëj pazar, pastaj masat dhe kufizimet!

Postuar në 03 Prill, 2020 16:43

Kryeministri i  Shqipërisë Edi Rama tha se qiratë nuk duhen  paguar. Kush kërkon qiranë në marrëdhënie biznesi do gjobitet.  Pas reagimeve e korrigjoi. Tha se do paguhen me këste. Ky akt na njofton disa gjëra. Selektivitetin e strategjisë së luftës së pari. 

Kryeministri i Shqipërisë i quan budallallëqe kërkesat për anullim, pezullim të koncesioneve. As nuk pranon ta diskutojë një gjë të tillë. 

Të dyja janë marrëdhënie kontraktuale. Për njërën kemi ndalim, për tjetrën tolerim. Për njërën vlen gjendja e jashtëzakonshme, për tjetrën jo. 

Një akt që nuk ka pse të banalizohet si zakonisht

Postuar në 30 Mars, 2020 13:57

Dërgimi i mjekëve dhe infermierëve në Itali ishte një politikë e gjestit, e vullnetit të mirë që në fakt duhet përkrahur. Patjetër që z. Rama diti jo vetëm ta realizojë këtë si shprehje të vullnetit të mirë dhe fisnikërisë në këto kohë të vështira për Italinë fqinje, por edhe ta marketojë atë ashtu siç duhet. Me një mesazh në shqip dhe italisht, duke goditur emocionalisht.

Edhe në Shqipëri ka patur raportime për pneumoni atipike, por nuk provohet lidhja me CoVid -19

Postuar në 27 Mars, 2020 16:44

Mjeku epidemiolog, Dritan Ulqinaku, thotë se masat kufizuese duket se po mbajnë nën kontroll përhapjen e epidemisë. Në një intervistë në studion e TvT, Ulqinaku tha se numri i rasteve të reja tregon se masat deri tani e kanë dhënë efektin, por ato duhet të vijojnë të ndiqen me përpikmëri.

Është mirë të kemi frikë, të menaxhojmë frikën, të kontrollojmë sjelljet tona humane. Ne vazhdojmë të kemi raste të reja. Deri tani, masat e kanë dhënë efektin. Që sistemi të mos bjerë në kolaps, duhet të kesh aq raste sa i përballon reanimatori, tha ai.

Reuters: BE miraton hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Postuar në 23 Mars, 2020 14:06

Agjencia “Reuters” njofton sot se Bashkimi Europian ka vendosur hapjen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Agjencia shton se drafti i propozimit është miratuar në mënyrë unanime nga 27 anëtarët e bllokut.

Shqipëria i drejtohet për ndihmë Kinës

Postuar në 19 Mars, 2020 13:30

Shqipëria ka kërkuar ndihmë teknike dhe mjekësore nga Kina për përballimin e situatës së krijuar si pasojë e pandemisë së Covid-19. Lajmi është konfirmuar për TVT.al, nga Ambasada e Republikës Popullore të Kinës, e cila njoftoi se ka marrë një kërkesë për ndihmë, pa specifikuar detajet, nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale.

Tre ditë më parë, përgjatë një deklarate të përditshme për mediat, ishte zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli, ajo që konfirmoi se Shqipëria ka kërkuar ndihmë nga Kina për përballimin e situatës për parandalimin e pandemisë Covid-19.

3 javët përcaktuese të CoVid 19 - ngjashmëri dhe dallime në përhapjen e virusit

Postuar në 19 Mars, 2020 03:30

Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve raporton se koronavirusi i ri që ka mbërthyer botën në pandemi ka një shkallë infektimi të lartë; numri i të prekurve dyfishohet në çdo 6-7 ditë. Në këtë kuptim qendra apelon për masa të forta në mënyrë që të shmanget mbingarkesa dhe pastaj kolapsi i sistemeve shëndetësore në vendet përkatëse.

Kur miraton dhe hesht para gënjeshtrave

Postuar në 15 Mars, 2020 16:10

Italia ka mbyllur kufijtë. Greqia po ashtu. Edhe Europa është duke marrë këtë hap. Karantina u mendua si zgjidhja më e mirë për të përballur këtë pandemi që tashmë e ka epiqendrën në Europë. E ndërsa Italia p.sh po lufton me sëmundjen duke u përballur me një krizë të vërtetë menaxhimi, në Gjermani apo Francë nuk e shohim këtë lloj lufte. Sistemi shëndetësor italian është ndër më të mirët, me mjekë të dedikuar dhe spitale të kompletuara. Shumë prej nesh kanë përvojën e tyre me vendin fqinj.

Zgjidhja nuk është vetëm karantina. Përkundrazi, ndoshta po krijohet një problem i ri

Postuar në 14 Mars, 2020 14:18

Në luftën kundër koronavirusit janë dalluar dy modele: modeli kinez dhe ai koreanojugor.

Modeli kinez, i adoptuar së fundmi edhe nga Italia konsiston në karantinim total të lëvizjeve njerëzore dhe ekonomisë. Ai u provua në Kinë si i suksesshëm në frenimin e përhapjes por si model ai ka një problem themelor: ka kosto të jashtëzakonshme për vende me ekonomi të varfër dhe që janë demokracia. Kosto që për një kategori sociale mund të rezultojnë shkatërrimtare.

Pages

Subscribe to RSS - Shqiperia