protesta

Selanik/Protestë masive për emrin "Maqedoni"

Postuar në 22 Janar, 2018 13:53

Më shumë se 100 mijë grekë kanë protestuar në Selanik kundër emrit Maqedonia që duket se do të integrohet tek emri i ri ndërkombëtar. Sipas mediave ndërkombëtare protesta nuk asociohet me asnjë parti dhe në të morën pjesë priftërinj, anëtarë të tradeunioneve maqedonase nga Greqia e Veriut, politikanë lokalë, socialistë dhe konservatorë dhe ish-ushtarakë.

“Qëllimi ishte t’i dërgohet një mesazh i qartë IRJM-së që të ndalë së përdoruri “Maqedoninë” në emrin e saj”, raportojnë mediat.

Tepsia e kthyer në tigan - duke medituar përpara "Shqipërisë që duam"

Postuar në 21 Janar, 2018 21:39

Të ndihesh i harruar duket si një përditshmëri për këdo që ende bazohet mbi idealen dhe jo mbi materialen, por ta marrësh këtë harresë si kthim të kontributeve për këdo që e provon, sjell jo vetëm zhgënjim. Kjo e dëgjuar është ne përditshmëri, por e provuar është sa lodhëse aq dhe pesimiste. Është sa më sipër transformim i formës dhe përmbajtjes së mjetit, arsyes dhe bindjes. Me zhargonin e kohës, është kthimi i “tepsisë” ne “tigan”.

Protestë dhe padi Edi Ramës, Dule "tradhëton" opozitën

Postuar në 08 Janar, 2018 12:18

Opozita zyrtarizoi datën 27 Janar për protestën e rradhës. Data u vendos nga Lulzim Basha e Monika Kryemadhi pas takimit që kishin mbrëmjen e së dielës. Fundi i muajit u pa si koha më e përshtatshme për të zhvilluar protestën, pasi kryetari i Partisë Demokratike të ketë përfunduar edhe turin në rrethe. 

I njëjti gabim si ai i PS-së në vitin 2009

Postuar në 18 Dhjetor, 2017 14:12

Situata e sotme e krijuar pas zgjedhjes së Arta Markut si Prokuror i Përgjithshëm i përkohshëm, gjen analogji me zhvillimet politike të vitit 2009, të paktën në qasjen politike.

Opozita e përfaqësuar nga PD-LSI, sot e konsideroi procedurën antikushtetuese dhe ajo me të drejtë i referohet Kushtetutës. Por në krijimin e kësaj situate të dyja partitë në fjalë kanë kontribuuar edhe vetë, ndërkohë që kërkesa e tyre sot në fakt gjen përgjigje vetëm në Gjykatën Kushtetuese. Të dyja partitë kanë përvojë në këtë drejtim, njësoj si kundërshtarja e tyre e momentit, PS.

Biznesmenët e protestave

Postuar në 17 Dhjetor, 2017 21:10

Opozita parlamentare po bën çmos ta paresë ditën e nesërme, pra 18 dhjetorin, si ditën e qametit dhe revolucionit. Shkëndijën do ta japë një protestë e orës 09:30 para Parlamentit, ku opozita, pra PD-LSI dhe partitë e tjera do të kundërshtojnë zgjedhjen e një prokurori të Përgjithshëm të përkohshëm.

Pritet tensionim i situatës politike, PD-LSI në protestë të hënën

Postuar në 16 Dhjetor, 2017 18:23

Vendi mund të futet sërish në një spirale tensioni politik. Zgjedhja e kryeprokurorit të Përgjithshëm të Përkohshëm të hënën do të gjejë jashtë parlamentit dy partitë e opozitës, PD-LSI. Drejtues të saj kanë vendosur mbajtjen e një proteste kundër përpjekjes së mazhorancës për të përmbyllur këtë proces.

Kërkohet burg për protestuesit e Mbrostarit

Postuar në 14 Dhjetor, 2017 22:01

20 banorë të Mbrostarit  në  Fier, mes tyre dhe një i mitur janë njohur këtë të enjtë me akuzën e organizimit të tubimit të jashtëligjshëm dhe bllokimin e akseve nacionale gjatë protestave kundër të një viti më parë në këtë fshat kundër ndërtimit të impiantit të përpunimit të mbetjeve. Seanca në gjykatën e shkallës së parë të Vlorës është mbajtur këtë të enjte me gjyqtare relatore Vjola Canaj , ndërsa akuza përfaqesohej nga Dritan Marku.

Tele-revolucionarët dhe “fundi” i protestës si mjet politik efektiv

Postuar në 28 Nëntor, 2017 12:41

Qeverisja e majtë e Alexis Tsipras, mund të shërbejë si një ilustrim shterues në rajon për llojin e politikës që ofrohet me premtime për revolucion. I ardhur në pushtet nga një e kaluar opozitare me sfond të fortë ideologjik, Tsipras dhe koalicioni i tij, morën mandat të plotë nga shoqëria greke për t’i vënë veton Europës dhe kërkesave gjermane për kursime dhe politikës së borxhit. Siç rezultoi kthesa e Tsipras ndaj kërkesës së shoqërisë greke, e cila nxori jashtë loje establishmentin e vjetër grek, ishte e paprecedentë.

Fermerët e duhanit dalin në rrugë, qeveria në hënë

Postuar në 21 Nëntor, 2017 18:37

1470 fermerë të zonës së Dumresë nuk kanë marrë ende paratë e duhanit. Pasi kanë konsumuar të gjitha përpjekjet deri në ministri, të martën një përfaqësi e tyre është hedhur në protestë në qendër të Belshit.
Fermerët shprehen se kanë vite që nuk i kanë marrë paratë dhe bëhet fjalë për miliona lekë, madje në një rast një fermer ka për të marrë 60 milion lekë.

Fushata “Mos ma prek Valbonën”, para kryeministrisë

Postuar në 18 Nëntor, 2017 16:12

Dhjetra persona janë mbledhur para kryeministrisë ku kanë protestuar kundër ndërtimit të hidrocentraleve në Valbonë. Punimet sipas tyre kanë dëmtuar luginën e Valbonës, një prej pikave më të frekuentuara turistike.

TemaTv

Pages

Subscribe to RSS - protesta