protesta

Bashën e dëgjuam, Fleckenstein çfarë ka thënë?!

Postuar në 04 Prill, 2018 21:16

Situata e krijuar pas arrestimit dhe më pas lirimit të disa prej protestuesve për tarifën e Rrugës së Kombit sipas Lulzim Bashës përforcoi bindjen e opozitës se Edi Rama po instalon një regjim autokrat në Shqipëri.

Të paktën kjo është ajo që lihet të kuptohet në deklaratën e zyrës për shtyp të Partisë Demokratike pas takimit që Lulzim Basha pati më raportuesin për Shqipërinë, Knut Fleckenstein. Ndaj dhe sipas tij refuzimi për hapjen e negociatave nuk është ajo që Partia Demokratike dëshiron pasi qëndrimi jashtë Europës favorizon sistemin kleptokratik të kryeministrit.

Vandalët e vërtetë të Shqipërisë

Postuar në 04 Prill, 2018 10:52

Para se të filloj të shtjelloj mendimet e mija për zhvillimet e fundit në Shqipëri, po i bëj të ditur lexuesit të mundshëm të këtyre shënimeve se jam absolutisht kundër dhunës, në përgjithësi, e çfardo forme e rrethane qoftë ajo. Për më tepër, më revoltojnë protestat që përfundojnë me shkatërrime e zjarre të objekteve, cilatdo qofshin ato, private apo shtëtërore.

I njëjti makth si me armët kimike

Postuar në 31 Mars, 2018 20:32

Me një fjalim empatik të ngjashëm me atë armëve kimike, kryeministri Rama u shfaq në televizionin ERTV në një konferencë për ngjarjet e paradites në Kalimash, duke iu drejtuar popullit me nje monolog, pasi gazetarët nuk ishin të pranishëm. Dukshëm i tronditur nga protesta dhe djegia e stacionit të pagesave në Rrugën e Kombit, Rama nuk i fshehu emocionet që i shkaktoi përplasja e protestuesve me policinë. Kryeministri tregoi me gisht nga opozita si orkestruese e gjithë skenarit, duke folur sa me tone të ashpra ndaj protestuesve dhe me zë të butë dhe shpjegues ndaj banorëve. 

Videolajm/7000 palë këpucë për fëmijët e vrarë nga armët e zjarrit

Postuar në 15 Mars, 2018 10:26

Aktivistë të Avaaz kanë lënë 7000 palë këpucë para Capitol Hill në SHBA për të protestuar ndaj vdekjes së 7000 fëmijëve si pasojë përdorimit të armëve të zjarrit. 

Opozita shet suksesin e protestës për një status të kryeministrit në Facebook

Postuar në 28 Janar, 2018 14:29

Opozita shqiptare fitoi dje me protestën e zhvilluar në Tiranë, betejën afatshkurtër me pasigurinë e pjesëmarrjes së njerëzve.

Ciladoqoftë shifra që jepet, apo planet me dron që duan të minimizojnë numrin e njerëzve që dolën në bulevard, thelbi mbetet i paprekur: mijëra njerëz dolën për të kundërshtuar qeverinë e Edi Ramës. Në kushtet e një bojkotimi masiv që iu bë Partisë Demokratike edhe nga anëtarët e vet në zgjedhjet e 25 qershorit, pjesëmarrja e djeshme është një moment frymëmarrjeje.

Nëse opozita i beson fjalëve të veta, ajo duhet të bojkotojë Parlamentin dhe të dorëzojë mandatet

Postuar në 27 Janar, 2018 15:12

Opozita paralementare mblodhi sot jo pak njerëz në bulevardin kryesor të Tiranës. Ajo kërkoi largimin e Edi Ramës dhe të qeverisë së tij. Foli për krimin dhe mjerimin e popullit, për drogën dhe trafiqet dhe tregoi se ka jo pak mbështetës.
Çka do të thotë se qeveria ka bërë jo pak të pakënaqur qëkurse privatizoi tepsinë me votë plebishitare.

Llafeve pa fund dhe pa kuptim të folësve u gjeti një përmbledhje ish-kryeministri Sali Berisha që përcolli mesazhin kryesor në një prononcim për mediat:

Qeveria përballë kërkesës për zgjedhje të parakohshme

Postuar në 27 Janar, 2018 14:45

Opozita zhvilloi protestën e paralajmëruar duke mobilzuar njerëz dhe struktura nga gjithë Shqipëria për të mbushur bulevardin Dëshmorët e Kombit. Parë në dy aspekte, protesta pati një masivitet që nuk mund të shpërfillet. Por më tepër se presion ndaj qeverisë, ajo i shërben Lulzim Bashës për të forcuar kontrollin mbi Partinë Demokratike dhe rikonfirmimit si lider i opozitës. Edhe gjuha e tij ishte përgatitur mbi këtë shtrat, me fokus gjendjen e vështirë ekonomike.

Pas spektaklit të Lulzim Bashës

Postuar në 26 Janar, 2018 15:00

Opozita politike e përfaqësuar nga Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi thirrën bashkarisht popullin t'i ndjekë në një protestë kundër qeverisë së Edi Ramës. 
Pas tye në ballinën politike janë, edhe Fatmir Mediu, Nard Ndoka, Dashamir Shehi dhe Vangjel Dule. Objekti i protestës është varfëria e shqiptarëve dhe krimi e droga. 

Opozita që ecën me shpresën e një populli shurdhmemec

Postuar në 25 Janar, 2018 22:02

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Berisha ka deklaruar në emisionin “Opinion” se me marrëveshjen e 17 majit ai shmangu luftën civile në Shqipëri. 

Po kështu Basha ka deklaruar se ai nuk ka bashkëpunuar ndonjëherë me Edi Ramën dhe se nuk bashkëpunon asnjëherë me të. 

Z. Basha tha po ashtu tha se ai beson nga zemra se më 27 janar Edi Rama do bjerë moralisht dhe politikisht. 

Po kështu z. Basha nuk e pati problem të madh të thoshte se njerëzit duhet të vijnë në protestë për veten e tyre sepse ai është në rregull për vete. 

Dy ditë para protestës, ambasada amerikane thirrje qytetarëve amerikanë: Bëhuni pjesë e saj

Postuar në 25 Janar, 2018 18:32

Dy ditë përpara zhvillimit të protestës së parlajmëruar nga opozita shqiptare, ambasada amerikane në Tiranë ka shpërndarë një mesazh për shtetasit amerikanë në Shqipëri. Në ndryshim nga praktika e deritanishme, ambasada u sugjeron qytetarëve amerikanë që të jenë pjesë aktive e saj, si vëzhgues apo si pjesëmarrës.

Ambasada siguron se protesta nuk paraqet asnjë rrezik dhe se për këtë ka marrë garanci nga Luli, kryetari i PD-së dhe organizatori i saj.

Pages

Subscribe to RSS - protesta