protesta

Video/Kryeministri: Lulëzim Basha nuk ka asnjë rol në protestat e fundit

Postuar në 15 Dhjetor, 2020 22:40

Kryeministri Edi Rama mendon se protesta e fundit në Tiranë, me motiv formal vdekjen e Klodian Rashës është organizuar nga Sali Berisha dhe Ilir Meta. Në një bisedë me gazetarë, z. Rama ka delaruar se Lulzim Basha nuk ka dorë në këto protetsa, ndonëse sipas tij, kjo nuk e zhvesh atë nga përgjegjësitë.

Kriza dihet, puna është tek Alternativa

Postuar në 13 Dhjetor, 2020 21:50

Që nga protesta e studentëve, duhet të pranojmë se dukuria e Memeve ka njohur një përhapje masive me gjetje origjinale që tejkalojnë disa herë devizat bajate dhe të përsëritura të partive politike. Ato janë skripti më real i këtij tranzicioni që është shoqëruar edhe nga memecëria fitimprurëse shoqërisë civile.

Edi Rama lëshon Lleshajn, por jo Ardi Veliun

Postuar në 11 Dhjetor, 2020 12:38

Sandër Lleshajn, po. Ardi Veliun, jo. Kryeministri Edi Rama ka bërë të qartë se asnjë protestë nuk do ndikojë llogaritë e tija politike, të cilat u ndihmuan nga dhuna e fundit që shpërtheu në kryeqytet. Përmes një statusi në tuiter, kryeministri shkruan:

Kërkojnë dorëheqjen e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë se ndryshe do djegin e shkatërrojnë? Ta harrojnë!

Gabon shumë kush kujton se qytetaria e ministrit të Brendshëm është dobësi dhe harron se ky shtet është i qytetarëve jo i barbarëve! Pushteti merret me votë jo me djegie!

Nuk është protestë, por dhunë urbane

Postuar në 10 Dhjetor, 2020 20:39

Ajo që po ndodh këto dy ditë është asgjë më shumë sesa një mishelë e urrejtjes së ligjshme ndaj Edi Ramës dhe mbarë socialistëve në pushtet, me nevojat politike të opozitës. Produkti shihet: Ministri i Brendshëm i “dorëhequr” me sebepin e duhur dhe okelion e përshtatshme.

Pse vallë ndodhi kjo? Pse ky duf çoi ujë në mullirin e Edi Ramës? Sepse nuk kishim protestë reale, por dhunë urbane që vazhdon nën drejtimin operativ të personazheve pas të cilëve nuk rend kush e që të cilët janë me profil publik falë mediave që me të vërtetë janë bërë kazani i këtij vendi.

Protesta në Berlin kundër masave të reja shtrënguese të qeverisë për pandeminë

Postuar në 18 Nëntor, 2020 15:08

Paralajmërimi i qeverisë gjermane se do të shtrëngojë masat e marra në kuadër të menaxhimit të pandemisë  ka provokuar protesta në Berlin. Disa mijëra njerëz janë mbledhur në qendër të kryeqytetit me thirrje kundër kancelares Angela Merkel duke detyruar policinë të ndërhyjë. 

Protesta në Tajlandë kundër ndalimit të Pornhub

Postuar në 04 Nëntor, 2020 16:40

Qeveria tajlandeze ka provokuar reagime të shumta me anë të vendimit të saj për të ndaluar shfaqjen në territorin e vendit të 191 faqeve me përmbajtje pornografike. Mes këtyre faqeve është edhe Pornhub, faqja më e klikuar e industrisë pornografike në botë. Pikërisht ndalimi i kësaj të fundit është bërë më së shumti temë debate.

Italianët, në shesh kundër masave anti-Covid

Postuar në 27 Tetor, 2020 09:33

Qindra qytetarë italianë kanë protestuar në qytetet kryesore kundër masave të reja të qeverisë për Covid-19. Ajo që nisi si demonstrim është kthyer në një protestë në disa raste të dhunshme, që ka përfunduar me thyerjen e xhamave të dritareve dhe hedhjen e tymueseve dhe fishekzjarreve. Protesta të tilla ka pasur në Torino, Milano dhe qytete të tjera.

Në sheshin kryesor të Torinos, rreth 300 taksi u rreshtuan në mënyrë paqësore për të tërhequr vëmendjen për humbjet ekonomike që u shkakton rënia e turizmit dhe zhvendosja e punës nga zyrat në shtëpi.

Vicklat elektorale me fytyrën e protestës

Postuar në 20 Tetor, 2020 12:12

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, ndodhet sot për vizitë në Tiranë. Sipas axhendës që është publikuar zyrarisht Dendias pritet të takohet me homologët e tij Cakaj dhe Rama, kryeministrin, presidentin e Republikës Ilir Meta, kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha si dhe kreun e PBDNJ-së, Vangjel Dule.

Termat e vizitës janë të njohura dhe Dendias nuk e ka fshehur se ai do të tentojë të vërë në vijë edhe çështjen e shumëpërfolur të kufijve detarë me Shqipërinë.

Gjykatën e bllokon Edi Rama. Nuk e marrin dot Kakomenë, jo Luan Leka, por të ngrihet gjyshi dhe këlyshi

Postuar në 12 Tetor, 2020 22:24

Media të ndryshme lokale në Jug po raportojnë për një protestë të disa banorëve të Nivicë Bubar të cilët janë mbledhur para gjykatës së Gjirokastrës, kur pritet të shqyrtohet çështja e Kakomesë. Nga sa shihet në video, banorët thonëse kërkojnë pronën e tyre, brenda ligjit dhe asgjë më shumë, duke akuzuar Sali Berishën, Fatos Nanon dhe Edi Ramën si fajtorë për zvarritjen gati 30 vjeçare.

Po të jetë për fshat turistik ne e gjejmë vetë një sheik andej nga Arabia dhe e bëjmë fshatin. Jo ta bëjë Luan Leka, Dritan Çela apo Edi Rama

Përballë hajdutëve nga Tirana, e drejta e Gurit, Hurit dhe Zjarrit është e Natyrshme

Postuar në 19 Gusht, 2020 13:38

Sot mediat kanë përcjellë pamje të një përplasjeje fizike mes disa banorëve të fshatit Bajkaj në Delvinë dhe përfaqësuesve të një firme që ka marrë lejen për gurore.

Nga përballja duket se banorët nuk duan që në fshatin e tyre të ngrihet gurore, ata madje thonë se të ashtuquajturat dëgjesa janë bërë ferrave.

Duhen besuar 100%. Sepse kjo është fytyra e kësaj qeverie, e kësaj politike madje. Mashtro, përça dhe vidh.

Pages

Subscribe to RSS - protesta