protesta

Vurkot e shekullit XXI

Postuar në 21 Shkurt, 2019 13:47

Shumëkush prej nesh e kanë lexuar komedinë “Pas vdekjes” të Çajupit. Në mos e kanë lexuar kanë parë vënien në skenë. Në këtë komedi është një personazh, një gazetar i gazetës “Rrufeja”, Vurkua – Zoti Vurko – që ndër të tjera ka si biçim zanati shkruajtjen e nekrologjive. 

Alo Edi...Pip, pip, pip. Nuk të lë Ilir Zela

Postuar në 21 Shkurt, 2019 12:36

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare ka urdhëruar sot paradite bllokimin e thirrjeve hyrëse dhe dalëse nga aparatet celularë të paktën në zonën pranë protestës së opozitës. Po kështu u bllokua edhe komunikimi në internet në një akt të pakuptueshëm që cenon interesin e konsumatorit që këtu konsiderohet i njëjtësuar me protestuesin.

Ligji për Komunikimet Elektronike i jep të drejtë AKEP – në nenin 8 – të tij – që ndër të tjera të:

Video/Protesta e opozitës para Parlamentit

Postuar në 21 Shkurt, 2019 10:52

A do të funksionojë strategjia fabiane e z. Rama?

Postuar në 20 Shkurt, 2019 18:46

 

Më 16 shkurt kryeministri Edi Rama me të vetët zgjodhi një strategji: largimin personal nga Tirana dhe shmangien e kundërvënies së policisë ndaj protestuesve. Në këtë mënyrë zoti Rama mund të jepte shfaqjen e vet nga Vlora në konkurencë me protestën e opozitës, ndërkohë që në distancë nga ngjarja mund të merrte vendimet më ftohtë. Përmes Policisë ai bënte thirrje dhe kujtonte se po shkelej ligji, por në fakt nuk dha asnjëherë urdhër për ndërhyrje. Spartak Ngjela tha se ky ishte plan i FBI-së, duke na falur kështu mundësinë që të qeshim sa të duam kur të kemi kohë.

Dy fjalë mbi qytetarin (jo) të dhunshëm Shqiptar

Postuar në 18 Shkurt, 2019 01:50

 

Protesta e opozitës në Tiranë të shtunën që lamë pas, pruri midis të tjerash, një polemikë ndërpartiake mediatike, me ngjyra të forta moraliste dhe kripto-hipokrizie. Fjala është për recetën e pretenduar deontologjike se ‘si dhe cilët janë shqiptarët e vërtetë’.

Largimi i Ramës, skenar përtej opozitës?

Postuar në 17 Shkurt, 2019 21:29

Protesta e opozitës, e cila u bë lajm në mediat ndërkombëtare për skenat që u shënuan para kryeministrisë si dhe paralajmërimi i Bashës për djegie mandatesh e ka futur rendin politik në një situatë të paprecedentë për Shqipërinë në 28 vite pluralizëm.

Në një perspektivë afatshkurtër kryeministri Edi Rama është i detyruar ta çojë vendin në zgjedhje të parakohshme, por me gjasë do të presë qershorin  kur dhe pritet të vijë përgjigjia e Brukselit për hapjen ose jo të negociatave me Bashkimin Europian. 

Video/Kryetari i PD-së: Propozoj djegien e mandateve parlamentare

Postuar në 17 Shkurt, 2019 16:11

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka dalë sot në një konferencë për shtyp përmes së cilës ka deklaruar se do të propozojë djegien e mandateve dhe do të kërkojë qeveri tranzitore.

Momente nga showbiz-i i protestës (Video)

Postuar në 16 Shkurt, 2019 20:34

Plani i opozitës që protestuesit të futeshin në katin e parë të kryeministrisë për të qëndruar deri në 20 shkurt dështoi.

Berisha ishte për këtë skenar, kurse Lulzim Basha ndryshoi axhendë nga fundi i protestës, për arsye që ai vetë i di më mirë.

Gjithsesi protesta pati edhe momentet e saj të showbiz-it politik të ndërthurura me imazhe të popullit protestues që ecën ndonjëherë me aspiratat e tij duke e jetuar momentin sipas një paradigme që tipizon shqiptarin pamvarësisht kohës dhe situatës në të cilën ndodhet.

Kësaj radhe me gjasë do të jetë pazari Spiropali - Basha

Postuar në 16 Shkurt, 2019 18:30

Opozita ka deklaruar sot se protesta do të vijojë të enjten. Kështu Monika Kryemadhi, kështu Gazmend Bardhi, kështu edhe Lulzim Basha.

Deri një ditë më parë saj, të gjithë këta deklaronin se nuk po proteston opozita, por populli. Dhe se opozita I shkon nga pas. Ndaj mund të pyesim: ku e dinë këta se kur do protestojë populli sërish?

Të mos i dëgjojmë kaq shumë ambasadat e huaja

Postuar në 16 Shkurt, 2019 15:21

Për protestën e sotme në Tiranë kanë reaguar edhe ambasada amerikane dhe OSBE-ja. Tam tami është i njohur: rrini mirë, protestoni qetë. Mundësisht merrjani valles para zyrave të Edi Ramës.

Të mos i marrim ambasadat për atë që nuk janë. Shikojeni këtë video të vitit 2014. Është ish-ambasadori amerikan Aleksander Arvisu që shpjegon se përse tha se Berisha është burrë shteti pas ngjarjeve të 21 janarit 2011. Arvisu na thotë se I ka pëlqyer fakti që Berisha nuk organizoi kundër minting.

Pages

Subscribe to RSS - protesta