protesta

Dy fjalë mbi qytetarin (jo) të dhunshëm Shqiptar

Postuar në 18 Shkurt, 2019 01:50

 

Protesta e opozitës në Tiranë të shtunën që lamë pas, pruri midis të tjerash, një polemikë ndërpartiake mediatike, me ngjyra të forta moraliste dhe kripto-hipokrizie. Fjala është për recetën e pretenduar deontologjike se ‘si dhe cilët janë shqiptarët e vërtetë’.

Largimi i Ramës, skenar përtej opozitës?

Postuar në 17 Shkurt, 2019 21:29

Protesta e opozitës, e cila u bë lajm në mediat ndërkombëtare për skenat që u shënuan para kryeministrisë si dhe paralajmërimi i Bashës për djegie mandatesh e ka futur rendin politik në një situatë të paprecedentë për Shqipërinë në 28 vite pluralizëm.

Në një perspektivë afatshkurtër kryeministri Edi Rama është i detyruar ta çojë vendin në zgjedhje të parakohshme, por me gjasë do të presë qershorin  kur dhe pritet të vijë përgjigjia e Brukselit për hapjen ose jo të negociatave me Bashkimin Europian. 

Video/Kryetari i PD-së: Propozoj djegien e mandateve parlamentare

Postuar në 17 Shkurt, 2019 16:11

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka dalë sot në një konferencë për shtyp përmes së cilës ka deklaruar se do të propozojë djegien e mandateve dhe do të kërkojë qeveri tranzitore.

Momente nga showbiz-i i protestës (Video)

Postuar në 16 Shkurt, 2019 20:34

Plani i opozitës që protestuesit të futeshin në katin e parë të kryeministrisë për të qëndruar deri në 20 shkurt dështoi.

Berisha ishte për këtë skenar, kurse Lulzim Basha ndryshoi axhendë nga fundi i protestës, për arsye që ai vetë i di më mirë.

Gjithsesi protesta pati edhe momentet e saj të showbiz-it politik të ndërthurura me imazhe të popullit protestues që ecën ndonjëherë me aspiratat e tij duke e jetuar momentin sipas një paradigme që tipizon shqiptarin pamvarësisht kohës dhe situatës në të cilën ndodhet.

Kësaj radhe me gjasë do të jetë pazari Spiropali - Basha

Postuar në 16 Shkurt, 2019 18:30

Opozita ka deklaruar sot se protesta do të vijojë të enjten. Kështu Monika Kryemadhi, kështu Gazmend Bardhi, kështu edhe Lulzim Basha.

Deri një ditë më parë saj, të gjithë këta deklaronin se nuk po proteston opozita, por populli. Dhe se opozita I shkon nga pas. Ndaj mund të pyesim: ku e dinë këta se kur do protestojë populli sërish?

Të mos i dëgjojmë kaq shumë ambasadat e huaja

Postuar në 16 Shkurt, 2019 15:21

Për protestën e sotme në Tiranë kanë reaguar edhe ambasada amerikane dhe OSBE-ja. Tam tami është i njohur: rrini mirë, protestoni qetë. Mundësisht merrjani valles para zyrave të Edi Ramës.

Të mos i marrim ambasadat për atë që nuk janë. Shikojeni këtë video të vitit 2014. Është ish-ambasadori amerikan Aleksander Arvisu që shpjegon se përse tha se Berisha është burrë shteti pas ngjarjeve të 21 janarit 2011. Arvisu na thotë se I ka pëlqyer fakti që Berisha nuk organizoi kundër minting.

Tri Shqipëritë e 16 shkurtit

Postuar në 16 Shkurt, 2019 11:37

Në Tiranë ka nisur protesta e opozitës e cila ende nuk ka zbuluar drejtimet e saj. Gjëja më e dukshme e saj është prezenca e shtuar skajshmërisht e forcave policore dhe mjeteve të blinduara. Protesta në vetvete është padyshim ngjarja kryesore e ditës së sotme, ndërkohë që kryeministri është në Vlorë për të mbajtur monologun e zakonshëm që nuk thotë gjë dhe as provokon më as për përmbajtjen e vet retorike. 

Protesta/Burime nga qeveria: Ushtria kalon në gatishmëri nr. 2 për tri ditë

Postuar në 15 Shkurt, 2019 21:28

Rolet për 16 shkurtin janë ndarë tashmë. Kryeministri Edi Rama ka vendosur të mos qëndrojë në zyrë për protestën e nesërme, presidenti ndodhet në Mynih. Në Tiranë qëndron opozita me përforcimet e veta edhe nga jashtë vendit, qëndron policia me në krye ministrin Sandër Lleshaj, person i cili për ironi të historisë më 21 janar të vitit 2011, në cilësinë e zv.shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë thuhet se u ngarkua të përpilonte një plan për gjendjen e jashtëzakonshme.

Nuk është protestë malokësh siç po përpiqet ta paraqesë pushteti

Postuar në 14 Shkurt, 2019 22:12

E mbani mend sesi nisi rrugëtimin e pushtetit Rilindja? Për atë që e kanë harruar po e risjellim: me një marrëveshje në Shkodër mes Edi Ramës dhe Ilir Metës dhe me ndryshimin e ngjyrës së kuqe në vjolë.

Zoti Rama u kujdes ta shpjegonte këtë simbolikë: Shkodra si qyteti më afër perëndimit dhe në Veriun ku e majta ka ca hesape për të shlyer, kurse Vjola si bashkim i të kuqes me blunë.

E megjithatë Ne duhet të protestojmë

Postuar në 13 Shkurt, 2019 12:06

Opozita parlamentare në Shqipëri ka paralajmëruar se do të protestojë më 16 shkurt kundër qeverisë. Përfaqësues të saj kanë dalë në seri për të njoftuar lloj lloj skenarësh, mes të cilëve edhe ai më i dashuri për mëmëdhetarët: populli do marrë në dorë fatet e saj. Si një konglomerat formacionesh politike që e ndjejnë se nuk kanë këllqe, mundësi dhe as kapacitet për të çuar në radikalizimin e protestës si akt politik i përgjegjshëm, opozita po ja lë në topin në derë popullit. Që në këtë rast mund të jenë militantë të saj që do të testojnë ndonjë gjë të papritur.

Pages

Subscribe to RSS - protesta