protesta

Protesta e biznesit ndaj vendosjes së TVSh-së, ulen qepenat (Video)

Postuar në 10 Prill, 2018 12:06

Biznesi i vogël duket se i është përgjigjur thirrjeve të opozotës për të protestuar kundër uljes së pragut të TVSH-së. Sipas disa raportimeve në media të ndryshme, reagime ka patur edhe në qytete të tjera veç Tiranës, duke formësuar kështu një solidaritet për çështje mirëfilli ekonomike, aty ku edhe duhet përqendruar protesta e të gjithëve. Në këtë kuptim edhe protesta e Kukësit, ishte ekonomike, ndonëse u politizua nga qeveria.

Protesta: Gjuha rome të futet në shkolla

Postuar në 08 Prill, 2018 20:49

Me ligjin e ri romët janë kategorizuar si minoritet, por pamvarësisht përmirësimit të legjislacionit dhe hartimit të politikave favorizuese, zbatimi i tyre mbetet akoma sfidë e madhe, veçanërisht në nivel vendor. Në një protestë para kryeministrisë ata renditën disa kërkesa, një prej të cilave edhe futja e gjuhës rome në shkollat fillore

Dita Ndërkombëtare e Romëve shërben si për të rritur ndërgjegjësimin për gjendjen e romëve dhe shkeljet e të drejtave të njeriut me të cilat kjo popullsi përballet në mbarë botën.

Bashën e dëgjuam, Fleckenstein çfarë ka thënë?!

Postuar në 04 Prill, 2018 21:16

Situata e krijuar pas arrestimit dhe më pas lirimit të disa prej protestuesve për tarifën e Rrugës së Kombit sipas Lulzim Bashës përforcoi bindjen e opozitës se Edi Rama po instalon një regjim autokrat në Shqipëri.

Të paktën kjo është ajo që lihet të kuptohet në deklaratën e zyrës për shtyp të Partisë Demokratike pas takimit që Lulzim Basha pati më raportuesin për Shqipërinë, Knut Fleckenstein. Ndaj dhe sipas tij refuzimi për hapjen e negociatave nuk është ajo që Partia Demokratike dëshiron pasi qëndrimi jashtë Europës favorizon sistemin kleptokratik të kryeministrit.

Vandalët e vërtetë të Shqipërisë

Postuar në 04 Prill, 2018 10:52

Para se të filloj të shtjelloj mendimet e mija për zhvillimet e fundit në Shqipëri, po i bëj të ditur lexuesit të mundshëm të këtyre shënimeve se jam absolutisht kundër dhunës, në përgjithësi, e çfardo forme e rrethane qoftë ajo. Për më tepër, më revoltojnë protestat që përfundojnë me shkatërrime e zjarre të objekteve, cilatdo qofshin ato, private apo shtëtërore.

I njëjti makth si me armët kimike

Postuar në 31 Mars, 2018 20:32

Me një fjalim empatik të ngjashëm me atë armëve kimike, kryeministri Rama u shfaq në televizionin ERTV në një konferencë për ngjarjet e paradites në Kalimash, duke iu drejtuar popullit me nje monolog, pasi gazetarët nuk ishin të pranishëm. Dukshëm i tronditur nga protesta dhe djegia e stacionit të pagesave në Rrugën e Kombit, Rama nuk i fshehu emocionet që i shkaktoi përplasja e protestuesve me policinë. Kryeministri tregoi me gisht nga opozita si orkestruese e gjithë skenarit, duke folur sa me tone të ashpra ndaj protestuesve dhe me zë të butë dhe shpjegues ndaj banorëve. 

Videolajm/7000 palë këpucë për fëmijët e vrarë nga armët e zjarrit

Postuar në 15 Mars, 2018 10:26

Aktivistë të Avaaz kanë lënë 7000 palë këpucë para Capitol Hill në SHBA për të protestuar ndaj vdekjes së 7000 fëmijëve si pasojë përdorimit të armëve të zjarrit. 

Opozita shet suksesin e protestës për një status të kryeministrit në Facebook

Postuar në 28 Janar, 2018 14:29

Opozita shqiptare fitoi dje me protestën e zhvilluar në Tiranë, betejën afatshkurtër me pasigurinë e pjesëmarrjes së njerëzve.

Ciladoqoftë shifra që jepet, apo planet me dron që duan të minimizojnë numrin e njerëzve që dolën në bulevard, thelbi mbetet i paprekur: mijëra njerëz dolën për të kundërshtuar qeverinë e Edi Ramës. Në kushtet e një bojkotimi masiv që iu bë Partisë Demokratike edhe nga anëtarët e vet në zgjedhjet e 25 qershorit, pjesëmarrja e djeshme është një moment frymëmarrjeje.

Nëse opozita i beson fjalëve të veta, ajo duhet të bojkotojë Parlamentin dhe të dorëzojë mandatet

Postuar në 27 Janar, 2018 15:12

Opozita paralementare mblodhi sot jo pak njerëz në bulevardin kryesor të Tiranës. Ajo kërkoi largimin e Edi Ramës dhe të qeverisë së tij. Foli për krimin dhe mjerimin e popullit, për drogën dhe trafiqet dhe tregoi se ka jo pak mbështetës.
Çka do të thotë se qeveria ka bërë jo pak të pakënaqur qëkurse privatizoi tepsinë me votë plebishitare.

Llafeve pa fund dhe pa kuptim të folësve u gjeti një përmbledhje ish-kryeministri Sali Berisha që përcolli mesazhin kryesor në një prononcim për mediat:

Qeveria përballë kërkesës për zgjedhje të parakohshme

Postuar në 27 Janar, 2018 14:45

Opozita zhvilloi protestën e paralajmëruar duke mobilzuar njerëz dhe struktura nga gjithë Shqipëria për të mbushur bulevardin Dëshmorët e Kombit. Parë në dy aspekte, protesta pati një masivitet që nuk mund të shpërfillet. Por më tepër se presion ndaj qeverisë, ajo i shërben Lulzim Bashës për të forcuar kontrollin mbi Partinë Demokratike dhe rikonfirmimit si lider i opozitës. Edhe gjuha e tij ishte përgatitur mbi këtë shtrat, me fokus gjendjen e vështirë ekonomike.

Pas spektaklit të Lulzim Bashës

Postuar në 26 Janar, 2018 15:00

Opozita politike e përfaqësuar nga Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi thirrën bashkarisht popullin t'i ndjekë në një protestë kundër qeverisë së Edi Ramës. 
Pas tye në ballinën politike janë, edhe Fatmir Mediu, Nard Ndoka, Dashamir Shehi dhe Vangjel Dule. Objekti i protestës është varfëria e shqiptarëve dhe krimi e droga. 

Pages

Subscribe to RSS - protesta