intervista

Intervista/Kotzias: Shqipëria po shkëput marrëdhëniet me Turqinë, retorika nacionaliste për qëllime të brendshme elektorale

Postuar në 10 Qershor, 2016 11:20

Mediat greke kanë treguar shumë interes pë vizitën e miistrit të Jashtëm, Nikos Kotzias në Tiranë. Në një intervistë të fundit ai analizon raportet me Shqipërinë dhe ndikimin e Turqisë në këto raporte. Kotzias thotë se Shqipëria është futur në peridhë zgjedhore dhe në këtë kuptim marrin rëndësi edhe qëndrimet nacionaliste pë nevoja të brendshme.

Gazetari: Në Shqipëri patët një pritje "të ngrohtë". A bëni një lidhje mes atyre që ndodhin në Turqi dhe atyre që u thanë në Shqipëri.

Intervista/Bojaxhi: Shteti paçavure drejtohet nga mediat

Postuar në 17 Maj, 2016 11:59

Në një intervistë për Televizionin Publik shqiptar, Gjergj Bojaxhi ka sqaruar pozicionin e tij lidhur me akuzat për pasuri të fshehura në parajsat fiskale. Ai ka bërë një vlerësim të situatës dhe ka folur rreth angazhimit të tij në zgjedhjet e ardhshme.

Ka shumë sulme ndaj jush. Pse sot, pse tani, pse jo gjatë zgjedhjeve vendore?

Këtë krenari ta jep vetëm partia

Postuar në 16 Maj, 2016 12:42

Partia u distancua nga Shukriu, por bashkëshortja e këtij të fundit thotë se burri i saj u godit si pjesë e një skenari për të shkallmuar Partinë Socialiste. “Duke goditur bashkëshortin tim, persona me pushtet politik, ekonomik dhe ndoshta më tej, synojnë të marrin Bashkinë e Dibrës. Ata nuk kanë për qëllim vetëm të dobësojnë familjen Xhelili, por edhe të shkallmojnë Partinë Socialiste në Dibër.

Zv.ambasadori amerikan, Muniz: Kinezët bëjnë mirë që vijnë në Shqipëri, por qeveria duhet të shohë pse po ikin kompanitë amerikane

Postuar në 04 Maj, 2016 10:55

Apeli i shoqatave apo binzesmenëve të huaj në Shqipëri, rreth klimës ekonomike po rezulton me pasoja në nivel politik. Ka disa javë që kreu i Dhomës Amerikane të Tregëtisë në Tiranë ka shprehur disa shqetësime për klimën e biznesit, politikën fiskale dhe korrupsionin. Sipas tij nuk dihet pse qeveria shqiptare shmangu ardhjen e një miliarderi amerikan në Tiranë kur nga ana tjetër kërkon investime të huaja. Këtyre zërave sot iu është shtuar edhe një zë politik: Zëvendësambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, David Muniz.

Maks Velo: Letërsia e burgut, shumë e rëndësishme. Disidenca ishte e pamundur. Vetëm një vepër e Kadaresë, ndoshta...

Postuar në 02 Maj, 2016 13:32

 

“Megjithëse ishte mesditë biruca ishte e errësuar … Jashtë binte shi dhe qielli ishte nxirë …” Është kjo një fjali e marrë nga romani juaj “Hetimi”, një roman mbi periudhën e burgut. Le ta nisim nga kjo fjali bisedën … Ku ju çon në kujtesë?

Ndërhyra që komunistët të mos fitonin në ’92-n

Postuar në 23 Prill, 2016 21:00

Para 25 vjetësh, William Ryerson shkeli në Shqipëri si shef i zyrës së Shteteve të Bashkuara pas rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Uashingtonit dhe Tiranës, për një qëndrim prej 30 ose 60 ditësh. Në fakt ai u bë Ambasadori i parë pas përmbysjes së komunizmit. Këtë javë u bë një çerek shekulli që kur ai mbërriti në Tiranë dhe në një intervistë për Zërin e Amerikës, kujton ditët e para atjje, sjell mbresat e tij dhe reflekton për ato që janë përmbushur apo jo nga shpresat e tij për Shqipërinë.

Korrupsionin vazhdojmë ta kemi problem, me Greqinë nuk kemi avancuar për kufirin detar

Postuar në 08 Prill, 2016 23:09

Në një intervistë për Tema Tv, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati pranoi se korrupsioni vijon të mbetet një prej problemeve kryesore të Shqipërisë, i evidentuar edhe nga partnerët ndërkombëtarë. Ministri thotë se ky fenomen ka të bëjë me shoqërinë shqiptare dhe institucionet e saj, por në një farë mënyre sipas tij është edhe një trend global. “Korrupsioni vijon të mbetet një problem shqetësues dhe i përhapur në Shqipëri, ndonëse është një fenomen që prek të gjitha shoqëritë, po kryesisht është më i dukshëm në shoqëri me institucione të dobëta apo me institucione të dobëta.

Basha nuk është i kontestuar në PD, shkëmbimi i letrave me Ramën pa kuptim

Postuar në 04 Prill, 2016 10:08

Majlinda Bregu thotë se Partia Demokratike është ende në fazën ku vendimet merren pa u diskutuar më parë në forumet e saj dhe shton se kryetari Lulzim Basha nuk ka pse të ndihet i cënuar nga debati i hapur në parti. "Nevoja që kemi për të diskutuar para se të merren vendime vazhdon të mbetet pritshmëri e pandryshueshme, pavarësisht se kush flet. Asnjë debat apo diskutim yni nuk cenon, jo legjitimitetin e kryetarit të sotëm të PD-së, jo e jo, por as lëndon legjitimitetin e anëtarit më të thjeshtë të PD-së.

Presidenti: “Ligji i pronave përcjell një qëndrim antievropian”

Postuar në 26 Mars, 2016 17:41

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, është prononcuar sot në lidhje me ligjin e pronave dhe për reformën në drejtësi, duke hyrë në debatin politik si aktor deri më tani i anashkaluar. Nishani tërheq vëmendjen tek iniciativat e qevëerisë për të bërë presion ndaj Gjykatës Kushtetuese për ligjin e pronave, që sipas tij është antievropian. “Është një ligj ku për herë të parë, zyrtarisht dhe publikisht, përfaqësohet dhe shprehet një qëndrim antievropian të një qeverie në Shqipëri.

Një dosje e "re" për Diktaturën: “Qindra shqiptarë të mbyllur në psikiatri për motive politike. Kam parë dosjen kur u bëra President”

Postuar në 19 Mars, 2016 00:09

Sali Berisha, ish-kryeministër dhe ish-president i Republikës, i ka dhënë dje një intervistë televizionit kosovar, “RTK”. Berisha jep edhe njëherë dëshminë e tij për tranzicionin, nisur nga pyetjet që i janë bërë, jep mendimet për Ibrahim Rugovën, arrestimin e Fatos Nanos etjj. Ka interes një dëshmi e tij për periudhën e Diktaturës së Enver Hoxhës, për të cilën Berisha thotë se ka parë dosjen. Fjala është për mbylljen në psikiatri të njerëzve të ndryshëm, për motive politike, një praktikë kjo e aplikuar gjerësisht ndaj intelektualëve në ish-Bashkimin Sovjetik.

Pages

Subscribe to RSS - intervista