intervista

Përpjekje për të korrigjuar diçka nga deklaratat e Beogradit. Kufiri dhe keqkuptimet mbeten...

Postuar në 28 Tetor, 2016 01:33

Kryeministri Edi Rama ka menduar të përballet në kohë me atë që nesër do të mund të quhej “Sindroma e Beogradit”, duke shkuar në Kosovë për të dhënë një intervistë për Klan Kosova. I akuzuar prej shumëkujt se me deklaratat e tij në takimin me kryeministrin serb Aleksander Vuçiç, në takimin e javëve të fundit, Rama nuk ia ka dalë të mposhtë atë furi diskutimesh që shpërtheu vetëm me një foto me Hashim Thaçin e me disa statuse në Facebook.

Meta intervistë për "Kathimerini", quan spekulantë Idrizin e Ramën: "Përdorin axhenda nacionaliste për qëllime elektorale"

Postuar në 16 Tetor, 2016 12:24

Vizitën e tij në Athinë Ilir Meta e ka plotësuar edhe me kuadrin mediatik, ku përveç raportimeve dhe interesit me të cilin u ndoq kjo vizitë, gjeti pasqyrim edhe në gazetën "Kathimerini", një nga mediat më prestigjoze të shtetit fqinj. Kreu i kuvendit u shfaq në Athinë bashkë me një grup deputetetësh si për të konfirmuar se axhenda e parlamentit të Shqipërisë ndryshon nga ajo e partive politike. Dhe mesazhi i drejtëpërdrejtë ishte për Shpëtim Idrizin dhe Edi Ramën, dy aleatë me perspektivë në zgjedhjet e ardhshme, të cilët kanë ashpërsuar tonet në raport me Greqinë.

Presidenti: Çështja e mbetjeve të zgjidhet me referendum...PAMECA ka shkelur marrëveshjen me shtetin shqiptar

Postuar në 15 Tetor, 2016 16:47

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, thotë se çështja e importit të mbetjeve duhet adresuar në referendum. Duke folur në një intervistë për “ABC NEWS”, Nishani deklaroi se nga viti 2011 e deri më tani ka një lëvizje qytetare për këtë çështje e cila sipas tij “ka krijuar një mazhorancë cilësore”.

“Janë mundësitë dhe kushtet për referendum”, tha Presidenti që tha hapur se edhe kthimi i ligjit prej tij do lexuar si përkrahje për zgjidhjen referendare.

Ekspozita në Paris, Gazmend Leka: Pjesëmarrje tronditëse për një vend si Shqipëria (Video)

Postuar në 10 Tetor, 2016 19:56

Artisti i njohur shqiptar, Gazmend Leka, ka mbajtur në Paris ekspozitën e tij e cila ishte e parë për një artist shqiptar ku rezultoi mjaft e sukseshme. Ne nje interviste telefonike për Tema TV, Leka shprehet se ekspozita ngjalli një interes mjaft të madh, ku të pranishëm ishin disa personalitete të njohura, si amabasadori i shqipërisë në Paris apo dhe studentë të ardhur enkas nga SHBA-ja për parë këtë ekspozitë. Ndër të tjera, piktori shqiptar thotë se ka dhe dy oferta të tjera për të bërë dy ekspozita që mund të cilat mund të bëhen në Itali.

Muhabet në televizor

Postuar në 29 Shtator, 2016 23:48

Kryeministri  i Shqipërisë Edi Rama doli sot në një intervistë në televizionin “Klan” për të folur mbi situatën në vend. Intervista e një kryeministri ka rëndësi pasi kushdoqoftë personi, ai ka në dorë vendimmarrjen e përgjithshme dhe duhet dëgjuar. Sot intervista e zhvilluar kokë më kokë mes tij dhe moderatotit Blendi Fevizu, pritej me interes pse në diskutim publik është ligji për importin e mbetjeve që ka provokuar jo pak shqetësim.

Kokëdhima: Ligji i mbetjeve me kosto për PS-në, nuk ka mbaruar përpjekja e mafias për të depozituar ndotje të rrezikshme në Shqipëri

Postuar në 24 Shtator, 2016 09:48

Koço Kokëdhima, përforcon dyshimet se pas nismës së mazhorancës për të lejuar importin e plehrave qëndrojnë segmente të mafias. Gjatë një interviste në emisionin Oktapod, Kokëdhima thotë se situata, niveli i institucioneve dhe aftësia e tyre i japin akoma më shumë të drejtë shqetësimit të shoqërisë civile.

Ambasadorja greke në Tiranë: Kufiri detar, çështje e zgjidhur që në vitin 2009. Çamët e Greqisë ikën me gjermanët. Për pronat, flasin gjykatat greke

Postuar në 20 Shtator, 2016 03:43

Tri pikat e debatuara mes Tiranës zyrtare dhe Athinës, ligji i luftës, problemi çam dhe delimitimi i zonave detare, mbeten në tryezë pa asnjë moment përafrimi. Demarshet e para disa muajve të ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias, përfunduan pa rezultat, sa kohë që kërkesa kryesore e qeverisë shqiptare ishte heqja e ligjit të luftës, e cila mund të jetë edhe në funksion të aleancës së PS-së me PDIU-në.

Në një intervistë për “Albanian Daily News”, ambasadorja e Greqisë në Tiranë, Eleni Sourani ka konfirmuar qëndrimin e Greqisë për këto çështje.

Çfarë do thoshte Nastradini në këtë rast?/Malësori nga Skrapari: “LSI shkon nga fryn era, ja çelësi i suksesit”

Postuar në 08 Shtator, 2016 23:34

LSI-ja dhe Ilir Meta vendosin standardin e ri moral e etik në Shqipëri. Përveç sentencave tanimë të njohura për mençuri hanxhiu si “Sot është sot, dje ishte dje”, apo “Kur unë them po është po”, Ilir Meta ka ecur më tej. Në një intervistë në Top Story, kryetari i LSI-së është pyetur për çelësin e suksesit të partisë së tij. Mos u lodhni: nuk është blerja e votës, as përdorimi i administratës për punësime, as tenderat preferencialë, as edhe kriminalizimi i plotë i marrëdhënieve politike. Jo.

Ministri turk jep intervistë mandej urdhëron konfiskimin e saj

Postuar në 08 Shtator, 2016 10:58

Qeveria turke nuk pushon së bëri surpriza ndaj europianëve. Përtej deklarimeve që kanë bërë bujë, qeveria turke po ndërmerr edhe disa akte që cilësohen si të papranueshme për standardin europian.

“Fjala “Zonjë” e huaj dhe e papërshtatshme për mua”

Postuar në 24 Gusht, 2016 17:32

Sot gazeta “Dita” i ka marrë një intervistë Vito Kapos, bashkëshorte e Hysni Kapos, njeriu i Enver Hoxhës në Partinë e Punës. Gazeta e quan intervistën “rrëfim”, ndonëse Kapo, njësoj si Ramiz Alia para saj, nuk ka ndonjë version të ri për ngjarjet politike, përpos versionit zyrtar që kemi lexuar në librat e kohës.

Pages

Subscribe to RSS - intervista