intervista

Paska ndasi ideologjike në koalicionin qeverisës!!! Meta: “Shmanga revolucionin kulturor në drejtësi”

Postuar në 06 Gusht, 2016 20:02

U publikua me copëza dhe pas dy ditësh doli në dritë e plotë. Është fjala për intervistën e kreut të LSI-së për revistën “Mapo”, përmes së cilës Ilir Meta ka sqaruar se pse bëri deklarimin për qeveri teknike, të cilën mandej e mohoi tre herë “që pa u gdhirë”. Në një nga pyetjet e bëra, Meta ka deklaruar se propozimi në fakt synonte neutralizimin e shantazhit.

Nuk duhen burra, mjafton zbatimi i Ligjit

Postuar në 05 Gusht, 2016 15:03

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim ka nisur një fushatë mediatike për rregullimin e imazhit përmes së cilës po synon të riafirmojë forcën e vet. Ose profilin e një njeriu të fortë në politikë dhe që e mban presionin. Atë malësorin pra nga Skrapari që mund ta gjejmë në figura si Xhelal Staravecka, Riza Cerova, apo Mestan Ujaniku. Edhe pse këta të tre provuan se nuk kishin talentin e malësorit alla Meta, për ta dredhur e mandej për t’u shfaqur si më i zoti.  Dhe e ka bërë jo pak herë këtë.

Përplasje mes Erdogan dhe Mateo Renzit për hetimet e nisura në Itali ndaj djalit të presidentit turk

Postuar në 03 Gusht, 2016 10:29

Rexhep Taip Erdogan nuk e fshehu zemërimin për hetimet e nisura në Itali ndaj djalit të tij Bilal Erdogan për pastrim parash. Në një intervistë për Rai 24, presidenti turk kërkoi nga autoritetet italiane të angazhohen me luftën kundër mafias dhe jo të merren me familjen e tij. I menjëhershëm ishte reagimi i kryeministrit italian Mateo Renzi që me një mesazh në tuiter i kujtoi presidentiit turk se në Itali, gjyqtarët  veprojnë sipas ligjeve dhe Kushtetutës, dhe jo në bazë të atyre që thotë presidentit i Turqisë. “Ky quhet sundim i ligjit"-shkruan Renzi.

Reforma rikonfirmoi Bashën në krye të PD, LSI punoi për veten

Postuar në 26 Korrik, 2016 17:40

Berisha nuk e fsheh entuziasmin që Lulzim Basha u perceptua si fitues në betejën për reformën në drejtësi. Me konsensusin e fituar për reformën në drejtësi në PD do të ketë më pak arsye për ta kontestuar Lulzim Bashën dhe kësisoj edhe roli i Berishës do vazhdojë të jetë parësor në zhvillimet brenda opozitës. Në një interevistë për Tv Klan ai thekson faktin se udhëheqjen e këtij procesi e ka bërë Lulzim Basha dhe grupi që drejton PD-në aktualisht.

"Reforma në Drejtësi s’ka qëllim të çojë në burg politikanë"

Postuar në 26 Korrik, 2016 15:24

Kryetari i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili, thotë se reforma në drejtësi ka si qëllim thelbësor të saj rithemelimin e sistemit të drejtësisë e jo dënimin me burg të 5 apo 50 politikanëve. I ftuar në studion e "TemaTv", Vasili flet për konsensusin si elementi kyç për zbatimin me efikasistet të reformës në drejtësi. Ai hedh poshtë zërat për krisje të koalcionit PS-LSI duke theksuar se konsensusi i plotë për miratimin e reformës në drejtësi, ka konfirmuar se ky koalicion funsksionon.

Mitsotakis: Greqia duhet të çlirohet nga mbitaksimi dhe populizmi i Tsipras

Postuar në 18 Korrik, 2016 12:51

Lideri i opozitës greke, Kyriakos Mitsotakis ka folur për seksionin on line të «Deutsche Welle» në gjuhën greke, ku deklaroi se Greqia e ka nevojë urgjente të çlirohet nga mbitaksimi dhe populizmi i Aleksis Tsipras. Për këtë tha kreu i opozitës greke, nevojitet një ndjenjë e lartë politike dhe jo retorikë populiste. “Populizmi nuk mund të luftohet me populizëm”-tha kreu i Demokracisë së Re, duke shtuar se  Greqia aktualisht ka nivelin më të lartë të taksave mes vendeve evropiane. “Ne nuk mund të presim të ardhura të mëdha nga taksat e vazhdueshme.

Intervista e Ramës për Francë Culture: Mos hapja e bisedimeve për anëtarësim na çon në rrugë të tjera

Postuar në 06 Korrik, 2016 11:52

Zyra për shtyp e kryeministrit ka pëcjellë një intervistë që kreu i qeverisë Edi  Rama ka dhënë për France Culture ku thotë se Bashkimi Evropian duhet të hapë sa më parë bisedimet me Shqipërinë dhe vendet e ballkanit, në të kundërt sipas tij krijohen kushtet për të lëvizur jo në rrugën e duhur.

Intervista/Kotzias: Shqipëria po shkëput marrëdhëniet me Turqinë, retorika nacionaliste për qëllime të brendshme elektorale

Postuar në 10 Qershor, 2016 11:20

Mediat greke kanë treguar shumë interes pë vizitën e miistrit të Jashtëm, Nikos Kotzias në Tiranë. Në një intervistë të fundit ai analizon raportet me Shqipërinë dhe ndikimin e Turqisë në këto raporte. Kotzias thotë se Shqipëria është futur në peridhë zgjedhore dhe në këtë kuptim marrin rëndësi edhe qëndrimet nacionaliste pë nevoja të brendshme.

Gazetari: Në Shqipëri patët një pritje "të ngrohtë". A bëni një lidhje mes atyre që ndodhin në Turqi dhe atyre që u thanë në Shqipëri.

Intervista/Bojaxhi: Shteti paçavure drejtohet nga mediat

Postuar në 17 Maj, 2016 11:59

Në një intervistë për Televizionin Publik shqiptar, Gjergj Bojaxhi ka sqaruar pozicionin e tij lidhur me akuzat për pasuri të fshehura në parajsat fiskale. Ai ka bërë një vlerësim të situatës dhe ka folur rreth angazhimit të tij në zgjedhjet e ardhshme.

Ka shumë sulme ndaj jush. Pse sot, pse tani, pse jo gjatë zgjedhjeve vendore?

Këtë krenari ta jep vetëm partia

Postuar në 16 Maj, 2016 12:42

Partia u distancua nga Shukriu, por bashkëshortja e këtij të fundit thotë se burri i saj u godit si pjesë e një skenari për të shkallmuar Partinë Socialiste. “Duke goditur bashkëshortin tim, persona me pushtet politik, ekonomik dhe ndoshta më tej, synojnë të marrin Bashkinë e Dibrës. Ata nuk kanë për qëllim vetëm të dobësojnë familjen Xhelili, por edhe të shkallmojnë Partinë Socialiste në Dibër.

Pages

Subscribe to RSS - intervista