intervista

Dëshmi për Shqipërinë terroriste dhe përleshjen e Artan Didit te “Oxhaku”

Postuar në 30 Nëntor, 2015 10:56

Sa herë që flitet për terrorizmin vijnë dëshmi që lidhen me periudhën e tranzicionit ku gjetën strehë persona me influence fetare dhe financiare nga vendet e Lindjes. Ish-kreu i Shërbimit Informativ, Fatos Klosi, zbulon ndoshta pa dashje edhe mënyrën partizane me të cilën Shqipëria e luftoi terrorizimin, ndonëse nuk ka patur ndonjë kërcënim real që lidhej drejtëpërdrejtë më të. Në një interviostë për gazetën “Shekulli” ai thotë se Shqipëria injoroi konventat ndërkombëtare për ekstradimin e elementëve të dyshuar si terroristë.

Kritika të shëndosha nga "patriarku naiv" i Partisë Socialiste

Postuar në 23 Nëntor, 2015 10:39

Një herë në kaq kohë Dritëro Agolli nuk harron të japë intervista që nga Partia Socialiste shihen si të vërtetat e një plaku të moçëm që rri ende në shpellën nga ku merr frymëzim ideali i majtë. Edhe vërejtet që ai ka për qeverinë dhe kryetarin e partisë nuk mund të shihen veçse si kritika të shëndosha. Në një intervistë për gazetën "Panorama" duke komentuar aksionin e qeverisë në luftën kundër informalitetit, ai thotë se beson tek kryeministri Rama, por sipas tij kjo punë është marrë me "yrysh" të madh.

Vëllai i Olldashit: E kam të vështirë ta besoj se aksidenti i Kolit ka qenë i kurdisur

Postuar në 20 Nëntor, 2015 12:05

"E di që vetë Sokoli nuk ishte aspak komod në atë kohë për shumë qarqe, për shumë fraksione politike dhe ndoshta shumë do ta brohorisnin daljen e Sokolit nga jeta politike dhe ndoshta janë lutur që të ndodhte ajo gjë, por ajo që ndodhi atë mbrëmje nuk ma merr mendja se ka qenë një gjë e kurdisur.. E kam të vështirë ta besoj.”- tregon Ardiani Olldashi në një intervistë për gazetën DITA në dy vjetorin e vdekjes së ish-deputetit demokrat.
Kur e pyet për 20 nëntorin e dy viteve më parë, Ardian thotë:

Intervistë e organizatorit të masakrës së Parisit. Abdel Hamid Abaaoud, lumë urrejtje për kryqëtarët

Postuar në 18 Nëntor, 2015 10:04

Organizatori i masakrës së Parisit, Abdel Hamid Abaaoud ndonëse një nga terroristët e betuar kundër perëndimit, nuk ka nguruar të jetë edhe një personazh mediatik për mediat e Shtetit Islamik. Ai ka dhënë një intervistë për revistën e ISIS “Dabiq” pas dështimit të një sulmi në Belgjikë, ku u vranë dy xhihadistë.

Dabiq: Përse shkove në Belgjikë?

Intervista/Jamarbër Malltezi: Shqipëria, Republikë e miqve të Edi Ramës

Postuar në 16 Nëntor, 2015 18:31

Pyjet, mjedisi në tërësi, prej kohësh po kapitalizohen si burime ekonomike edhe në Shqipëri. Mjerisht pa një strategji dhe shpesh duke shkaktuar dëme. Jamarbër Malltezi, kreu i Departamentit për Ambientin, Pyjet dhe Turizmin i Partisë Demokratike, në një intervistë për “ResPublica.al”, akuzon zyrtarë të lartë të qeverisë, duke argumentuar sipas tij paaftësinë e tyre dhe mungesën e qartësisë në punët e ndërmarra. Duke folur për lejet ndërtimore, Malltezi akuzon kryeministrin për klientelizëm.

Intervista/”Termi kënetë nuk ka të bëjë me mediat, por me ngjalat”

Postuar në 10 Nëntor, 2015 21:27

Po bëhen disa herë rresht që kryeministri i Shqipërisë, sulmon, ironizon dhe stigmatizon punën e gazetarëve. Pas ankesës për keqraportim, ndoshta fshihet një shqetësim real, por edhe një alibi sipas së cilës media po deformon arritjet. Për të kuptuar diçka më shumë nga kjo patologji e re e pushtetit në Tiranë, intervistuam moderatorin e emisionit “Të Paekspozuarit”, Ylli Rakipi.

Z. Rakipi, besoj i keni ndjekur ankesat e kryeministrit për mediat? Situatë shqetësuese ju duket, apo media vërtet po e shqetëson pushtetin?

Reforma e munguar: Prokurimi i parave publike që shkojnë vetëm në disa duar prej vitesh (video)

Postuar në 07 Nëntor, 2015 18:00

Qeveria flet për reforma, për pastrimin e Shqipërisë lart e poshtë, por një reformë kyçe nuk e ka kryer akoma: administrimin e parave publike. Burimin e një korrupsioni masiv dhe gjeneratorin e kapitalizmit fisnor që ekziston në Shqipëri. Këtë kritikë nuk e bëjmë ne, se do akuzoheshim për keqdashje ndaj përpjekjeve titanike për pakëz dritë të qeverisë, por një deputet i mazhorancës. Artan Gaçi në një intervistë për “Tema Tv” kërkon pikërisht këtë: ndryshimin e rregullave të prokurimit, pasi paratë po shkojnë në disa duar prej vitesh. Dhe shërbimet nuk përmirësohen.

Përdhunimi dhe Sigurimi

Postuar në 06 Nëntor, 2015 14:37

Trazira që shkaktoi intervista e Alida Hiskut mbi përdhunimet në masë të grave të dënuara nuk është ulur ende. Pati përkrahje dhe kundërshtime për mundësinë e përdhunimit të grave të burgosura nga hetuesit dhe sigurimsat.

“Puna ime ideale? Posti i Angela Merkel”

Postuar në 03 Nëntor, 2015 23:27

Ish-ministri grek i Financave, Yanis Varoufakis thotë në një intervistë për “Financial Times” se puna ideale për të është ai i Kancelares Angela Merkel. Pranon sesi pengesë është gjuha gjermane, por sa për planin e masave si kancelar eventual i Gjermanisë ai e ka të qartë: një plan me katër pika për t’i dhënë tjetër ritëm ekonomisë së Eurozonës, i ngjashëm me planin e tij për Greqinë. Do krijonte një fond për varfërinë të mbështetur nga Banka Qendrore Europiane dhe do të orientonte Bankën Europiane të Investimeve drejt tregut të energjisë së pastër, në teknologji, biznes etj..

Milo: Qeveria e lodhur dhe e konsumuar, nuk bëhen reforma me presion dhe terror psikologjik

Postuar në 02 Nëntor, 2015 10:07

Në pritje për të konkretizuar marrëveshjen e firmosur me Partinë Socialiste dhe Edi Ramën, Paskal Milo nuk i kursen kritikat për ish-aleatin në opozitë. Milo thotë se qeveria është konsumuar shpejt dhe se për ta shpëtuar nga degradimi ka një zgjidhje që sipas tij lidhet me ndryshimin e emrave të ministrave.

Pages

Subscribe to RSS - intervista