intervista

Erdogan në CNN: Shumica e turqve nuk e duan BE-në

Postuar në 12 Korrik, 2017 13:42

"Bashkimi Evropian nuk është  diçka thelbësore për ne. Jemi të qetë në këtë drejtim”- tha Presidenti turk Taip Erdogan, duke paralajmëruar rrezikun e mbylljes së çdo kanali komunikimi me Europën në një kohë kritike për zhvillimet ndërkombëtare. Erdogan shkoi edhe më tutje në intervistën e dhënë për BBC-në ku tha se "Turqia do ta marrë me lehtësi njoftimin e BE-ja nuk do ta pranojë si anëtare"

Hahn: Deklaratat për bashkimin e shqiptarëve, të rrezikshme dhe të papranueshme

Postuar në 11 Korrik, 2017 09:36

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn, ka dhënë një intervistë për gazetën “TemA”. Ndër të tjera ai është pyetur edhe për deklaratat e politikanëve shqiptarë, mes tyre edhe kryeminstrit Edi Rama, për bashkimin e shqiptarëve.

Ahmeti i “premton” Greqisë: Çështja e emrit dhe anëtarësimi në NATO si FYROM, prioritete të Shkupit

Postuar në 09 Korrik, 2017 10:29

Ali Ahmeti, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, thotë në një intervistë për gazetën “Kathimerini” se qeveria e re e Maqedonisë ka dy prioritete: zgjidhjen e problemit të emrit me Greqinë dhe anëtarësimin në NATO. 
Zgjidhja e konfliktit për emrin është një prioritetet tona më të mëdha. Ne jemi fqinj dhe e ardhmja jonë e përbashkët është në BE. Greqia duhet të jetë fanari që do të na udhëheqë ne në BE. Ne do të anëtarësohemi në NATO me akronimin FYROM -IRFJM”, tha ai. Ahmeti ka shtuar se Shkupi nuk ka asnjë pretendim territorial ndaj Greqisë. 

 

Hahn në mbështetje të hapësirës së përbashkët ekonomike në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 07 Korrik, 2017 08:52

Disa ditë pasi zyrtari amerikan Brian Hoyt Yee deklaroi se Ballkanit Perëndimor do t’i duhen 30 vjet për të hyrë në BE, komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn, jep sinjale të tjera. Në një intervistë për revistën “CorD”, referuar nga “B92”, Hahn deklaron se anëtarësimi I Ballkanit Perëndimor në BE është I padiskutueshëm.

Perspektiva e BE-së për Ballkanin Perëndimor është e padiskutueshme dhe e vendosur”, shprehet Hahn që shton se ky është një vullnet politik konsensual i liderëve të unionit.

Shaban Memia i bashkohet kritikëve të Bashës: Jam idhtar i institucioneve, metodave legale dhe i të vërtetës

Postuar në 06 Korrik, 2017 09:48

Zërave kritikë ndaj Lulzim Bashës i është shtuar së fundmi edhe Shaban Memia, funksionar jetëgjatë i Partisë Demokratike dhe njëherazi një nga organizatorët në terren të opozitarizmit të saj në vitet e vështira 1997-2005. Në një intervistë për “Gazeta Shqiptare”, Memia thotë se Lulzim Basha po linçon demokratët dhe se rruga e vetme për daljen nga kjo situatë është zbatimi i statutit dhe ndjekja e vendimeve institucionale.

"Në Shqipëri ekziston rreziku i vendosjes së një regjimi personal të Edi Ramës"

Postuar në 05 Korrik, 2017 11:19

Paskal Milo, aleat i përhershëm i Edi Ramës dhe PS-së përveç këtyre zgjedhjeve, ka dhënë një intervistë për gazetën “Shekulli” ku zbulon frikën e tij nga fitorja e fundit elektorale e socialistëve. Sipas Milos, kryetar i Partisë Demokracia Sociale – historian me profesion – ka arsye për të patur frikë për atë që po ndodh në Shqipëri.

Profesorja e Republikës së Re gjen armiqtë dhe sabotatorët e fitores së Lulzim Bashës

Postuar në 30 Qershor, 2017 13:15

Valentina Duka, që mban edhe një titull profesori në lëmë të historisë shfaqet sot në një intervistë për gazetën “Panorama” për të kontribuuar me një “analizë” të shkaqeve të humbjes së PD-së në zgjedhje. Së pari kujtojmë se zonja deklaroi se pranoi kandidimin pas garancisë së do të ishte e para në listën e Korçës, diçka që e bën performimin e saj politik një dhuratë nga lart.

"Do bëjmë koalicion edhe po morëm 71 mandate"

Postuar në 24 Qershor, 2017 18:43

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për emisionin “Përballë” në RTSH.  Ndonëse përflitej dhe hamendësohej, me këtë dalje, Rama ka bërë të qartë se edhe nëse merr 71 mandate ai do të ftojë parti të tjera në koalicion. Por kësaj radhe sipas tij, duke qenë se PS-ja është e pashantazhueshme, koalicionet do të jenë programore.

Nuk ka rëndësi votoni PS-në apo PD-në. Do jenë bashkë në qeveri

Postuar në 23 Qershor, 2017 08:49

Kryeministri Edi Rama ka qenë më i hapur dje në emisionin “Opinion” sa i përket çështjes së koalicioneve paszgjedhore. Ai është pyetur disa herë dhe në finale ka përjashtuar koalicionin me LSI-në, por jo atë me PD-në. 
 “Jo, me LSI-në unë e përjashtoj koalicionin. Nuk do të ketë koalicion PS-LSI”, tha ai. 
I pyetur për koalicionin me Bashën, Rama në mënyrë tinzare tha se kjo do varet nga vota e popullit, inkurajim i hapur ky që votuesit e lëkundur të PD-së të votojnë këtë parti. 

Albin Kurti: Si qeveri, do t'i japim popullit të drejtën e referendumit për bashkim me Shqipërinë

Postuar në 23 Qershor, 2017 08:35

Albin Kurti, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje ka dhënë sot një intervistë për “shqiptarja.com” përmes së cilës përcjell disa komente për zhvillimet në Kosovë. Kurti është fitimtari i madh i zgjedhjeve të fundit në Kosovë, pasi VV-ja njohu rritjen më të madhe nga të gjitha partitë. Ai thotë në intervistë se premisat e një qeverie nga Haradinaj ofronnë skemën e vjetër të koalicioneve që u provua si e dështuar. Koalicione që çedojnë në gjithçka programore.

Pages

Subscribe to RSS - intervista