intervista

“Gazetaria në duart e duhura mund ta bëjë botën më të mirë”

Postuar në 05 Shkurt, 2016 17:52

Fotoreporteri  Yannis Behrakis, që ka punuar për “Reuters” dhe “The Guardian”, e që sivjet ka marrë çmimin e fotoreporterit të vitit në gazetën britanike, jep një intervistë të shkurtër për “Greek Neës Agenda”, ku shpjegon disa aspekte të profesionit të tij.

Jeni fotoreporter prej 25 vjetësh. Si e nisët?

Pjesa e dytë e intervistës për CNN. Janullatos: Ortodoksët në Shqipëri 22%, kisha përndiqet ende nga shteti

Postuar në 03 Shkurt, 2016 23:56

Seksioni greqisht i CNN International ka publikuar pjesën e dytë të intervistës me kryepeshkopin e Kishës Autoqafale Shqiptare, Anastas Janullatos. I pyetur për prishjen e Kishës së Shën Athanasit në Dhërmi, kreu i Kishës Ortodokse e quajti një episod të pakëndshëm ndërhyrjen e shtetit, ndërsa foli për prona të shtetëzuara gjatë kohës së komunizimit që kishës nuk i janë kthyer ende nga shteti shqiptar. "Është një detaj jo dhe aq i këndshëm. Qeveria nuk ka kthyer ende pronat e kishës të shtetëzuara nga shteti komunist",- theksoi Janullatos.

"Çështja "Çame", çështje të drejtash, jo politike"

Postuar në 02 Shkurt, 2016 15:36

Deputeti socialist i qarkut Vlorë, Koço Kokëdhima, i ka dhënë një intervistë televizionit lokal “Janina” në Greqi, përmes të cilës ka përcjellë disa qëndrime të Tiranës zyrtare në raportet me fqinjin e Jugut. Kokëdhima flet së pari për ekzistencën e Ligjit të Luftës, i cili është abroguar nga kryeministri në vitin 1987, por nuk është ratifikuar nga Parlamenti. Kokëdhima thotë se ekzistenca e këtij ligji pengon shumë shtetas shqiptarë që të kërkojnë të drejtat e tyre përmes teknikave ligjore në Greqi. Një interpretim arbitrar ky gjithsesi.

Janullatos për CNN Greek: Terrorizmi nuk luftohet vetëm me raketa e aeroplanë, Europa e ka snobuar krishtërimin

Postuar në 30 Janar, 2016 20:39

Primati i Kishës Ortodokse Shqiptare, kryepeshkopi Anastas Janullatos është intervistuar nga CNN Greek ku ka folur rreth situatës globale të shfaqjes së terrorizmit dhe mënyrën sesi po e lufton perëndimi.

Pyetjes nëse Perëndimi ka përgjegjësi për shpërthimin e terrorizmit dhe nëse fenomeni ka implikime fetare, kryepeshkopi Janullatos u përgjigj: "Unë do t'ju them diçka provokuese. Kam përshtypjen se Perëndimi nuk shqetësohet shumë se çfarë do të thotë padrejtësi  dhe varfëri dhe se ku mund t’i çojë popujt varfëria”

A është kuptuar në planin teknik e teknologjik PPP-ja për TVSH-në?

Postuar në 28 Janar, 2016 16:38

Zef Preçi, një nga ekspertët e ekonomisë që ka prezencë publike, drejtor i Qendrës Shqiptare për Kërkime Ekonomike, ka dhënë një intervistë për “TemaTv” përmes së cilës komenton PPP-në për gjurmimin e TVSH-së. Një temë që po debatohet së fundmi, e që duhet thënë se pak është kuptuar në planin teknik e teknologjik. Preçi me të drejtë vë theksin tek paaftësia dhe militantizmi i administratës, por nuk kuptohet mirë se sesi PPP-ja në fjalë do të ndikohet nga kjo situatë, ndërkohë që kalimi te privati, eliminon synon ndër të tjera të evitojë edhe këtë problem.

Kumbaro: U kam dhënë fund qokave në Ministrinë e Kulturës, artisti Edi Rama nuk i financon ekspozitat me lekët e shtetit

Postuar në 26 Janar, 2016 10:43

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro i njeh vets meritën se u ka dhënë fund qokave në Ministrinë e Kulturës. "Unë sapo kam marrë detyrën i kam dhënë fund një historie qokash, siç kanë qenë çmimet vjetore të letërsisë, aq sa edhe kur ka patur libra me vlerë kritika është tretur, sepse e kanë dominuar llafet e historitë e fshatit të madh, ku për fat të keq jetojmë. Ndaj unë i reduktova nga dhjetë çmime në dy të tillë, me juri krejt të pavaruar nga Ministria e Kulturës.

Intervista e Sytarit: Neglizhimi i udhëheqësve fetarë nuk është largpamësi, "Kurbanët" e rremë në dëm të vendit

Postuar në 26 Janar, 2016 10:20

Myftiu i Shkodrës Muhamed Sytari ka folur në një intervistë të gjatë për portalin tesheshi.com ku ka komentuar situatën ekonomike, politike dhe atë të besimit në vend. Sytari është shprehur se ka një politikë që synon ta mbajë shoqërinë të varfër për ta shkëputur atë nga besimi dhe feja.

Aleksandër Meksi: Rama thotë se po qeveris si i majtë, ndryshimi i kushtetutës bëhet me gjithëpërfshirje

Postuar në 15 Janar, 2016 12:44

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Aleksandër Meksi, në një intervistë për gazetarin Roland Qafoku ka folur për prapaskenat e ngjarjeve të vitit ’97 dhe problemin që lindi nga firmat piramidale.

Meksi ka rrëfyer edhe çështjen e hapjes së dosjeve, ndikimin e agjenturave të huaja në Shqipëri. Po ashtu ai e ka quajtur si fatkeqësi faktin që Kryeministri Rama nuk është takuar asnjëherë me kreun e opozitës, Basha, në dy vite e gjysmë qeverisje.

Intervista/“Pyesni Lu se kush do shkojë në burg. Nuk ka ministra të korruptuar"

Postuar në 13 Janar, 2016 00:01

Edi Rama ka folur në “Studio e Hapur” të Eni Vasilit në News24. Kryeministri u është përgjigjur shumë pyetjeve që lidhen me debatin politik të ditës. Më poshtë një pjesë nga intervista:

...

Kemi 60 minuta për akuza për mediat

Reagon Shyqyri Çoku: "Nuk kam torturuar dhe nuk kam qenë fare pjesë e Sigurimit"

Postuar në 18 Dhjetor, 2015 11:11

87-vjeçari Shyqyri Çoku, emri i të cilit është përmendur dendur lidhur me dekorimin për 70-vjetorin e Çlirimit ka folur sot për gazetën "Shekulli". Ai deklaron se nuk ka qenë pjesë e Sigurimit, se nuk e ka torturuar At Zef Pllumin dhe se nuk e njeh Sami Repishtin. Ndërkohë, edhe kryeministri, në fjalën e tij në Kuvend, e ka cilësuar Çokun si torturues të të dyve.

Pages

Subscribe to RSS - intervista