Ilir meta

Z. President kur do na tregoni për drekën e ngjalave në Lalëz?

Postuar në 28 Shkurt, 2018 22:40

Po qe se e keni takuar ndonjëherë Ilir Metën, kujtohuni mirë çfarë i keni thënë. Edhe po qe se i keni shkruar sms apo ndonjë letër, mirë është t’i hidhni një sy kopjes. 

Presidenti i Shqipërisë duket se ka zakon të botojë në gazeta atë që flet me njerëzit në zyrë. Duhet të ketë ndonjë emër për këta lloj personash që “ç’u ka barku u nxjerr bardhaku”. Zoti Meta këtë e ka quajtur parim të transparencës. 

Presidenti i jep nënshtetësinë shqiptare Kryepeshkopit Janullatos

Postuar në 24 Dhjetor, 2017 17:19

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dekretuar dhëniën e nënshtetësisë për kryepeshkopin e Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë, Anastas Janullatos.

Dekret për dhënie të shtetësisë shqiptare nr. 10700

D E K R E T

PËR DHËNIE TË SHTETËSISË SHQIPTARE   

Në mbështetje të nenit 92, pika “c”, dhe nenit 93 të Kushtetutës, si dhe nenit 9, pika 7, e nenit 20 të ligjit nr. 8389, datë 05.08.1998, “Për shtetësinë shqiptare”, të ndryshuar,

Po Ilir Meta kë përfaqëson me fletërrufenë ndërkombëtare ndaj qeverisë së Shqipërisë?

Postuar në 22 Dhjetor, 2017 21:32

Vështirë të gjendet ndonjë precedent me aktin e sotshëm të presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta. Me anë të një letre drejtuar kryetarit të një shteti të huaj, ai kërkon falje për një votë të ambasadores së Shqipërisë në OKB, një organizatë kolektive në të cilën vendi ynë aderon prej dekadash.

Presidenti Ilir Meta, vizitë zyrtare në Maqedoni

Postuar në 15 Nëntor, 2017 12:06

Presidenti Ilir Meta do të jetë zyrtari i parë shqiptar që do të vizitojë Maqedoninë që nga zgjedhjet parlamentare të mbajtura në këtë vend. Presidenca shqiptare njofton se vizita është planifikuar tashmë dhe se ajo do të zhvillohet. Vizita ka rëndësinë e vet politike mes dy vendeve që kanë disa probleme me njëri – tjetrin dhe në kushtet kur qeveria e Zoran Zaevit ka bërë disa premtime për të drejtat e shqiptarëve. Ndërkohë paraprakisht në disa mjedise shqiptare në Maqedoni po flitet për një dekorim të mundshëm të kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Sulejam Rexhepi, që kundërshtohet.

Një president peng i drejtësisë

Postuar në 07 Tetor, 2017 12:26

Pasi katër protestues u vranë në mes te bulevardit qendror të Tiranës në 21 Janar të vitit 2011, pasi u helmuan me zarinë deri në gjymtim e u plagosën disa dhjetëra të tjerë, Edi Rama dhe Ilir Meta në 1 Prill të viti 2013 nëshkruan së toku pa asnjë pendesë shpirtërore, pa asnjë skrupull njerëzor apo politik, një marrëveshje afatgjatë për bashkim e bashkëqeverisje. Socialistët e thjeshtë, njerëzit e ndershëm e idealistë u zunë besë edhe kësaj here!!!

Ilir Meta betohet si President i Republikës(video)

Postuar në 24 Korrik, 2017 18:38

Gramoz Ruçi, Ilir Meta, feldmarshalli Paulus dhe fustanet e grave...

Postuar në 24 Korrik, 2017 12:01

Beteja e Stalingradit midis forcave sulmuese gjermane dhe atyre sovjetike nga gushti i vitit 1942 deri më shkurt të vitit 1943, mbahet si një nga përleshjet më të përgjakshme të Luftës së Dytë Botërore. Adolf Hitleri, detyrën për të mposhtur Stalingradin, ia kishte ngarkuar gjeneralit Frederik Paulus. Kur Armata e gjashtë e Wehrmacht dhe Njësia e Katërt e Panzerave ndodhej e rrethuar dhe pa asnjë shpresë, Frederik Paulusi iu lut Hitlerit ta lejonte të bënte një përpjekje që të thyente rrethimin e të tërhiqej, por përgjigjja nga Fyhreri ishte e prerë: “Jo”.

Qeveria sot ka një mik të domosdoshëm: Lulzim Bashën

Postuar në 02 Korrik, 2017 12:40

Para disa kohësh në një portal afër qeverisë doli një lajm- koment, që e lidhte Lulzim Bashën me lobin grek. Madje duke bërë disa raportime si të ndonjë rezidenti në qytetet kufitare në kohën e luftës së ftohtë, ku edhe kalimi i televizorit në kanale të huaja, shikohej si prirje subversive. 

Pyetje kryeministrit: Pse ke bërë sikur nuk e ke parë tepsinë këto 4 vjet?

Postuar në 19 Qershor, 2017 22:50

Edi Rama, kryeministri, ka qenë sot në emisionin "Të PaEkspozuarit" ku ka folur për koalicionin e pas 25 qershorit, të cilin mesa duket nuk e ka të qartë edhe vetë. Ndiqni videon: 

Meta paralajmëron: Nuk do të ketë dekret për kryeministër dhe ministër, nëse cenohen zgjedhjet

Postuar në 13 Qershor, 2017 11:33

Ilir Meta ka deklaruar sot në një konferencë për shtyp se ai ka krijuar së fundmi një koalicion të ngushtë me PDIU-në me të cilën do të garantojë siç tha ai çdo votë. Duke folur për zgjedhjet, kreu i LSI-së, deklaroi se ato janë në rrezik, duke nënvizuar me ton kërcënues se
“askujt nuk duhet t’i shkojë në mendje që të prekë një votë”.

Më tej akoma, Meta ka paralajmëruar se nëse preken zgjedhjet, nuk do të ketë asnjë dekret për kryeministër apo ministër, duke nënkuptuar se në postin e Presidentit ai do të veprojë në mënyrë bllokuese.

Pages

Subscribe to RSS - Ilir meta