Ilir meta

Një shans për Presidentin që të negociojë me studentët

Postuar në 11 Dhjetor, 2018 15:35

Studentët duket se nuk pranojnë asnjë negociatë për kërkesat e tyre. Protesta ka hyrë në fazën e përdorimit në rastin më të keq dhe të anarkisë në rastin më të mirë, derisa asnjë prej poleve të saj nuk është i gatshëm të pajtojë këreksat me detyrimin që ato të kthehen në politika. Për të arritur këtë është e domosdoshme negociata që nuk kompromenton askënd. 

Lufta me "bindje" ndaj Presidentit

Postuar në 19 Nëntor, 2018 17:38

Ka një përpjekje që çështja “Lleshi” të banalizohet si aspekt llastimi i Presidentit të Republikës. Si tekë e tij për të imponuar një faktorizim fiktiv me shumicën e drejtuar nga Edi Rama, që i bën hije të gjithë Shqipërisë. Po flitet për Republikën e Bindjeve e të tjera terma të sforcuar kafenesh, që sipas disave kanë zëvendësuar Kushtetutën. Përsëritja e kësaj teze në fakt synon të likujdojë me një faturë mediatike për Ilir Metën atë që në fakt ishte karabushllëku i Edi Ramës.

Meta, 14 pyetjet për Sandër Lleshin

Postuar në 12 Nëntor, 2018 12:33

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka autorizuar publikimin e pyetjeve – josekrete – që i ka drejtuar Ministrisë së Mbrojtjes për Sandër Lleshin, për të cilin zyra e Presidentit përdor të dy mbiemrat. Janë gjithësej 14 pyetje të pubikuara sot ndërkohë që Kryeministria ka deklaruar se do të njoftojë sot Presidentin për kërkesat e tij. Në tesktin e njoftimit kreu i shtetit ka menduar që të përfshijë edhe këtë fjali:

I vetmi iluzion është Gjenerali i refuzuar nga Komandanti

Postuar në 03 Nëntor, 2018 22:49

Po bëhet zhurmë e madhe – pakicat janë të zhurmshme thotë kryebashkiaku Veliaj – se pse Ilir Meta, president i Republikës nuk dekreton emërimin në detyrë të Sandër Lleshit si ministër të Brendshëm.

Arjanët e Tiranës, Iliri, Edi - nga teritali te mondaniteti "ekonomik" i socialistëve

Postuar në 15 Tetor, 2018 00:03

Kryeministri Edi Rama ka përgatitur i pari padinë për shpifje. Sipas një mesazhi në Twitter Rama do padisë Berishën, i cili përmes një statusi në Facebook ka shkruajtur si mesazh të një qytetari dixhital se Rama blen 23 mijë dollarë këmisha në Neë York në një dorë. Kryeministri zbulon se ai i qep këmishat dhe rrobat e veta te një rrobaqepës në Tiranë:

Hugo Bossi im quhet Arjan, qepja si në Nju Jork, çmimi si në Tiranë

Shqipja e Samir Manes dhe shqipja e Ilir Metës

Postuar në 03 Mars, 2018 12:24

Kush nuk e ka parë debatin televiziv në Top-Channel mes biznesmenit Samir Mane dhe dy gazetarëve, Ylli Rakipi dhe Andi Bushati, nuk është keq t’i hedhë një sy. 
Jo vetëm për kompozimin anormal të diskutimit – një moderator - një biznesmen – një analist që ndjek modën “ideologjike” të të varfërve, por edhe për faktin konvencional të guhës së përdorur aty. 

Z. President kur do na tregoni për drekën e ngjalave në Lalëz?

Postuar në 28 Shkurt, 2018 22:40

Po qe se e keni takuar ndonjëherë Ilir Metën, kujtohuni mirë çfarë i keni thënë. Edhe po qe se i keni shkruar sms apo ndonjë letër, mirë është t’i hidhni një sy kopjes. 

Presidenti i Shqipërisë duket se ka zakon të botojë në gazeta atë që flet me njerëzit në zyrë. Duhet të ketë ndonjë emër për këta lloj personash që “ç’u ka barku u nxjerr bardhaku”. Zoti Meta këtë e ka quajtur parim të transparencës. 

Presidenti i jep nënshtetësinë shqiptare Kryepeshkopit Janullatos

Postuar në 24 Dhjetor, 2017 17:19

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dekretuar dhëniën e nënshtetësisë për kryepeshkopin e Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë, Anastas Janullatos.

Dekret për dhënie të shtetësisë shqiptare nr. 10700

D E K R E T

PËR DHËNIE TË SHTETËSISË SHQIPTARE   

Në mbështetje të nenit 92, pika “c”, dhe nenit 93 të Kushtetutës, si dhe nenit 9, pika 7, e nenit 20 të ligjit nr. 8389, datë 05.08.1998, “Për shtetësinë shqiptare”, të ndryshuar,

Po Ilir Meta kë përfaqëson me fletërrufenë ndërkombëtare ndaj qeverisë së Shqipërisë?

Postuar në 22 Dhjetor, 2017 21:32

Vështirë të gjendet ndonjë precedent me aktin e sotshëm të presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta. Me anë të një letre drejtuar kryetarit të një shteti të huaj, ai kërkon falje për një votë të ambasadores së Shqipërisë në OKB, një organizatë kolektive në të cilën vendi ynë aderon prej dekadash.

Presidenti Ilir Meta, vizitë zyrtare në Maqedoni

Postuar në 15 Nëntor, 2017 12:06

Presidenti Ilir Meta do të jetë zyrtari i parë shqiptar që do të vizitojë Maqedoninë që nga zgjedhjet parlamentare të mbajtura në këtë vend. Presidenca shqiptare njofton se vizita është planifikuar tashmë dhe se ajo do të zhvillohet. Vizita ka rëndësinë e vet politike mes dy vendeve që kanë disa probleme me njëri – tjetrin dhe në kushtet kur qeveria e Zoran Zaevit ka bërë disa premtime për të drejtat e shqiptarëve. Ndërkohë paraprakisht në disa mjedise shqiptare në Maqedoni po flitet për një dekorim të mundshëm të kreut të Bashkësisë Fetare Islame, Sulejam Rexhepi, që kundërshtohet.

Pages

Subscribe to RSS - Ilir meta