Ilir meta

Debati i Metës me folësen e Zërit të Amerikës. Pyetjet që tensionuan bisedën dhe ngjashmëria me intervistën e Edi Ramës (Video)

Postuar në 29 Tetor, 2015 20:31

Ashtu si çddo politikan shqiptar edhe kreu i kuvendit Ilir Meta nuk ka lënë pa e shfrytëzuar dritaren e  Zërit të Amerikës gjatë qëndrimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Por intervista e tij në seksionin shqip të VOA-s kaloi me tension pas pyetjeve të gazetares se a ndjen nevojën kryetari I Kuvendit të largohet pas 25 vitesh në politikë kur për më tepër që emri I tij është përfolur për korrupsion dhe së fundmi në aferën DIA-CEZ. Meta i sugjeroi folëses së Zërit të Amerikës që ta fillojë gazetarinë nga e para.

Dikur ia thoshin të gjitha njëri-tjetrit. Pse u ndanë Ilir Meta dhe Dritan Prifti?

Postuar në 20 Tetor, 2015 10:40

Është shembulli i dy miqve "për kokë" që janë kthyer në armiq të betuar. I bashkoi interesi për të fituar pushtet dhe para përmes politikës duke e nisur bashkëpunimin aktiv me betejën kundër Fatos Nanos në vitin 2004. Madje janë të shumtë ata që ia atribuojnë idenë e krijimit të LSI-së Dritan Priftit. Ai fitoi shumë shpejt vendin e krahut të djathtë të Ilir Metës, i cili kishte ndikuar në vitin 2001 që Prifti të merrte postin e parë të rëndësishëm, atë të drejtorit të KESH-it.

Letra e plotë e Spartak Brahos me burime anonime për destabilizimin e Shqipërisë

Postuar në 14 Tetor, 2015 20:33

I nderuar Z. Naco

Në cilësinë e Kryetarit të Komisionit të Sigurisë Kombëtare në Kuvendin e Shqipërisë dua t’ju informoj se nga burime të sigurta më konfirmohet se ekzistojnë dhe janë duke u ndërmarrë përpjekje serioze për realizimin e një skenari ogurzi që synon shkaktimin e kaosit dhe destabilitetit politik në vend dhe që ka për autorë kryesorë deputetin në gjykim Tom Doshi dhe ish-deputetin Dritan Prifti, gjithashtu nën hetim.

Zheji: Rama po bën sondazhe në bazë për ndarjen me Metën

Postuar në 28 Shtator, 2015 23:41

Në emisionin “Opinion”, drejtori i gazetës "Mapo", Artur Zheji, i njohur edhe si një analist afër LSI-së, deklaroi se Edi Rama ka nisur sondazhet në bazë për të testuar qasjen e anëtarësisë socialiste ndaj skandaleve të përfolura së fundmi në media dhe ndarjes eventuale me Ilir Metën dhe LSI-në. Zheji shtoi se ishte në dijeni të fakteve se Rama ka dërguar emisarë në terren për mbikqyrur sondazhet që po kryhen në bazën socialiste.

Meta i qëndron sfidës, pranon hetim vetëm nga amerikanët në lidhje me skandalin e CEZ

Postuar në 24 Shtator, 2015 12:12

As Ilir Meta nuk ka besim te drejtësia shqiptare. I përfolur si një nga politikanët kryesorë të akuzuar për afera në lidhje me borxhet e CEZ, kryetari i kuvendit ka deklaruar se pranon hetime vetëm nga prokurorët amerikanë. Një ditë më parë kërkesën për hetim mndërkombëtar e parashtroi ish-kryeministri Berisha në parlament dhe deklaratat e Metës vijnë si kundërpërgjigje e këtij reagimi.
"Dua të mbështes fuqimisht idenë e një hetimi të plotë, të shpejtë dhe të thellë ndërkombëtar për CEZ-in, që nga dita e parë e hyrjes së kësaj kompanie në Shqipëri, deri më sot.

Transformimi në vite i Ilir Metës/ Foto

Postuar në 14 Shtator, 2015 18:50

Ilir Meta ishte mes studentëve që takuan Ramiz Alinë në 9 Dhjetor të vitit 1990 me kërkesën për pluralizim politik. Kjo mund të quhet edhe pikënisja e karrierës së tij politike, të cilën ndoshta ai vetë nuk e kishte menduar se do të kishte kaq sukses dhe jetëgjatësi. Gjatë këtyre viteve  ai ka ndryshuar shumë si në eksperiencë politike, por edhe në pamjen e tij të jashtme. Nga një djalë i imët që qëndronte në prapavijë, ai u kthye në lojtarin kryesor brenda së majtës, duke fituar përmasa të reja si nga pikëpamja fizike por edhe nga pesha në jetën politike dhe eknomike të vendit.

Meta e bën të qartë: Edhe për 2 vjet nuk jap dorëheqjen, po më paragjykoni

Postuar në 07 Shtator, 2015 13:46

Ilir Meta është lodhur nga kërkesat për të dhënë dorëheqjen ndaj ua ka bërë të qartë deputetëve të opozitës se për 2 vjet nuk ka ndërmend të largohet nga posti ku është. Gjatë punimeve të seancës plenare ai ka komentuar akuzat ndaj tij për rryshfet me borxhet e CEZ, duke thënë se po merret nëpër gojë dhe po paragjykohet pa të drejtë, pasi nuk ka lidhje me këto akuza.

Pse Ilir Meta fshihet pas Silva Cakës? Basha përmend ndërkombëtarët

Postuar në 04 Shtator, 2015 18:46

Kanë kaluar më shumë se 24 orë që Ilir Meta është nën një tjetër akuzë që e implikon atë në një skemë përfitimi nga borxhet e CEZ dhe të vetmet reagime nga LSI kanë qenë ai i Petrit Vasilit, i pyetur nga mediat një ditë më parë dhe sot i deputetes Silva Caka që postoi një koment në rrjetet sociale dhe që u shpërnda për mediat nga zyra për shtyp e kësaj partie.

Reagim eunuk i qeverisë për akuzat ndaj Ilir Metës, hesht edhe Berisha

Postuar në 03 Shtator, 2015 21:57

Ngjan eunuk reagimi i qeverisë pas akuzave se Ilir Meta ka marrë rryshfet nga kompania që kishte marrë përsipër mbledhjen e borxheve të CEZ. Disa orës pas deklaratës së Bashës që kërkoi dorëheqjen e kryetarit të kuvendit, zyra për shtyp e kryeministrit pretendon se Ilir Meta është i pastër në këtë histori, pasi nuk është përmendur me emër, por citimi i avokatëve të OSHEE i referohet një ish-kryeministri të hetuar për korrupsion.

Pages

Subscribe to RSS - Ilir meta