erdogan

Turqia shpalos ambicien hapësinore

Postuar në 10 Shkurt, 2021 14:07

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan zbuloi të martën një program ambicioz 10-vjeçar hapësinor për vendin e tij që përfshin misione në Hënë, dërgimin e astronautëve turq në hapësirë ​​dhe zhvillimin e sistemeve satelitore të zbatueshme ndërkombëtarisht.

Erdogan thotë se Turqia planifikon të vendosë "një kontakt të parë me Hënën" në 2023, kur vendi shënon 100-vjetorin e themelimit të republikës turke.

Facebook dorëzohet, do t'i bindet ligjit të ri të Turqisë

Postuar në 18 Janar, 2021 22:28

Pak javë pasi Turqia paralajmëroi sanksione në rast se Facebook nuk do të respektonte ligjin e ri në vend, rrjeti social është dorëzuar. Facebook  ka njoftuar emërimin e një përfaqësuesi ligjor në Turqi. Rrjeti social amerikan, së bashku me kompanitë e tjera të mëdha dixhitale, si Twitter dhe YouTube, ishin ndëshkuar me gjoba në vlerë miliona dollarë për mosrespektim të ligjit, në fuqi që nga tetori. OJQ-të dhe opozita turke e kanë kundërshtuar këtë ligj.

Macron tenton uljen e tensioneve me Turqinë

Postuar në 15 Janar, 2021 16:26

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i ka dërguar një letër homologut turk, Rexhep Tajip Erdogan.

Sipas kreut të diplomacisë turke, letra është një përpjekje për të përmirësuar lidhjet e prishura së fundmi. Sipas ministrit të Jashtëm turk, Mevlut Çavushoglu, është e pritshme një marrëveshje Ankara-Paris, me fokus në katër çështje kryesore, që përfshijnë divergjencat që dy vendet kanë mbi konfliktet rajonale, përkatësisht ato në Siri dhe Libi.

Pasaporta e pafytyrësisë, nr. 03, është pa afat në këtë vend(video)

Postuar në 15 Janar, 2021 14:11

Kryeministri Edi Rama ka folur dje në “Open”(video) edhe për një temë për të cilën përpiqet të fjalë me darka iftari, citate kuranore apo parada simbolike. Ai ka mbrojtur partneritetin elektoral me presidentin truk, Erdogan, duke dalë si një europian kozmopolit që jep leksione mbi xhamitë. Z. Rama ka sqaruar pozicionin e tij sipas të cilit restaurimet e xhamive nga Turqia janë restaurim i trashëgimisë kulturore shqiptare. Cili shtet e bën këtë gjë? Ne e dimë dhe e kemi lexuar se restaurime të tilla nga Turqia deklarohen si konservim i trashëgimisë otomane në Ballkan.

Pritja e veçantë për Ramën në Turqi. Kështu u prit edhe Bujar Nishani në vitin 2016(video)

Postuar në 15 Janar, 2021 13:25

Nuk dihet për cilat arsye ka bërë përshtypje në disa media pritja zyrtare që iu bë Edi Ramës në Turqi. Edhe dje në emisionin “Open”, kjo pritje u trajtua gati si me zili ndaj Kryeministrit që nuk e fshehu trukun se kjo pritje ishte posaçërisht për meritat e tij.

Mirëpo kjo dalldi nuk ka ndonjë gjë të vërtetë. Sepse në vitin 2016 me një ceremoni të ngjashme u prit edhe ish-presidenti Bujar Nishani. Madje presidenti turk, Erdogan tregoi njerëzinë e vet duke ndihmuar Nishanin që asokohe kishte disa probleme shëndetësore.

Ku qëndron vallë kjo pritje e veçantë për Edi Ramën?

Zëdhënësi i Erdogan: Anëtarësimi i Turqisë në BE mbetet prioritet strategjik

Postuar në 21 Nëntor, 2020 20:37

Ndonëse është në kurs përplasjeje me një pjesë të vendeve anëtare të Bashkimit Europian, Turqia vazhdon të ruajë qetësinë dhe të deklarojë se e ka anëtarësimin në bllok, interest ë vetin strategji.  Zëdhënësi i presidentit turk, Ibrahim Kalin deklaroi se ky është synim strategjik për vendin e tij duke bërë thirrje që liderët e BE-së të heqin dorë nga paragjykimet ndaj Turqisë dhe t’i shohin marrëdhëniet me të përmes një optike strategjike.

Erdogan rrëzon idenë e federalizmit për Qipron: Të negociojmë zgjidhjen e dy shteteve

Postuar në 15 Nëntor, 2020 22:44

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka riprovokuar sërish mjedisin ndërkombëtar teksa me rastin e 37-vjetorit të Deklaratës së Pavarësisë së Turqve Qipriotë ka propozuar një formulë ndryshe për zgjidhjen e çështjes së ishullit të shumëdiskutuar. Sipas Erdogan ideja e dy shteteve duhet negociuar meqenëse siç tha ai:

në ishull ka dy popuj dhe dy shtete

Roli i injoruar i OSBE-së. Nga Putin tek Erdogan, krizat që po zgjidhen jashtë modelit perëndimor

Postuar në 09 Nëntor, 2020 14:52

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka bërë një sugjerim të ri për zgjidhjen e konfliktit në Nagorno-Karabakh. Në një telefonatë me homologun e tij rus, Vladimir Putin, Erdogan ka kërkuar që Putin të organizojë një grup të përbashkët pune jashtë Grupit të Minskut që është degë e OSBE-së. Mediat turke raportojnë se Turqia ka dhënë garanci për ndaljen e luftimeve pasi Azerbajxhani të marrë zonën e Shushas, ndërkohë që Armenia do të duhet të largohet nga shtatë distrikte.

Erdogan hedh në gjyq për fyerje liderin holandez të ekstremit të djathtë

Postuar në 27 Tetor, 2020 16:33

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka vendosur të hedhë në gjyq politikanin holandez të ekstremit të djathtë, Geert Wilders, për postimin e një karikature të tij në Tuiter.

Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve, Anadolu, avokati i Erdoğanit i është drejtuar prokurorit të Ankarasë me padinë për "fyerjen e presidentit", gjë që ligji turk e ndalon.

Sa efektiv mund të jetë bojkoti i produkteve franceze

Postuar në 27 Tetor, 2020 11:19

Bojkoti i produkteve turke, pavarësisht se nuk është shpallur në mënyrë zyrtare nga disa vende arabe, fitoi peshë pasi u mbështet publikisht edhe nga presidenti turk, Erdogan.

Ai i inkurajoi turqit që "të injorojnë mallrat franceze, duke mos i blerë" gjatë një fjalimi në televizion.

Kjo ishte kthesa e radhës në spiralen e përplasjes së tij verbale me homologun francez, Macron, pas vërejtjeve të këtij të fundit mbi islamin.

Pages

Subscribe to RSS - erdogan