erdogan

Informacione nga Maqedonia për atentat ndaj Erdogan

Postuar në 20 Maj, 2018 10:21

Shërbimet e inteligjencës e Turqisë dhe vendeve të Ballkanit po kryejnë bashkarisht kërkime  pasi informacioneve për një atentat të mundshëm kundër Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan.

Plani i vrasjes sipas  një informacioni nga një burim i inteligjencës turke  u zbulua një ditë para vizitës së Erdogan në Bosnjë. Ky informacion i është dhënë inteligjencës turke nga spiunazhit i Maqedonisë, pas raportimeve të marra nga turqit që jetojnë në vend.

Gruaja që kërcënon triumfin e Erdogan

Postuar në 22 Prill, 2018 17:31

E quajnë “Marine Le Pen e Turqisë" për shkak të përfshirjes për shumë vite në partinë e ekstremit të djathtë MHP.

Po ashtu ajo është kthyer në makthin e Erdogan në rrugën drejt rizgjedhjes. Jo sepse do të ketë një përqindje të barabartë me presidentin aktual, por për shkak se në qoftë se tejkalon 10% ju mund të kontrollojë përparimin triumfin e një presidenti suprem.

Der Spiegel: Zgjedhjet, shenjë dobësie e Erdogan

Postuar në 21 Prill, 2018 22:39

Revista Spiegel në një koment për zgjedhjet e parakohshme në Turqi thotë se ky vendim është shenjë e pasigurisë së Erdogan për të ardhmen e tij politike.

Erdogan shpall zgjedhje të parakohshme

Postuar në 18 Prill, 2018 17:09

Turqia do të mbajë zgjedhje të parakohshme më 24 Qershor. Ato u njoftuan nga presidenti Erdogan pas një vendimi të konsultuar me organet drejtuese të partisë së tij dhe kreun e Partisë Nacionaliste (MHP) Devlet Bahçeli

Presidenti turk tha se pavarësisht referendumit të vitit të kaluar, sistemi i ri presidencial nuk mund të zbatohej plotësisht deri në zgjedhjet e 2019, kështu që ky mosfunksionim i administratës krijonte pengesa.

Turqi/Të krahasosh Erdoganin me Gulenin është fyerje. Shqipëri/Të krahasosh shqiptarët me Karin është metaforë

Postuar në 18 Prill, 2018 11:29

Vendimet e gjykatave turke po nxjerrin përherë e më shumë në pah se ku po shkon Turqia e Reccep Tayyip Erdogan.

Mediat turke bëjnë me dije se gjykata e Izmirit kanë dënuar një këngëtar 67 vjeçar, Suavi me 11 muaj burg sepse fyeu presidentin Erdogan.

Suavi kishte thënë në një aktivitet në tetor të vitit 2016, se

deri më dje, ata kishin marrëdhënie miqësore. Asnjë nuk është më i mirë nga tjetri

Haradinaj i përgjigjet Erdogan

Postuar në 02 Prill, 2018 20:13

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i është përgjigjur në distancë kërcënimeve të presidentit turk Erdogan. Kreu i qeverisë së Kosovës ka shfrytëzuar një aktivitet për promovimin e gatesave tipike shqiptare “Shije Shqiptare”, në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, për t’i kërkuar Turqisë të mos ndërhyjë në punët e brendshme të Kosovës.

Urdhërarrest për Gylenin një ditë para vizitës së Putin

Postuar në 02 Prill, 2018 16:55

Turqia ka urdhëruar arrest ndaj klerikut musliman, Fethullah Gylen dhe shtatë personave të tjerë për vrasjen e ambasadorit rus Andrei Karlof në vitin 2016. Sipas gazetës, Haberturk ky urdhër-arresti lëshohet , një ditë para se presidenti rus Vladimir Putin të vizitojë Ankaranë.

Andrei Karlof ra i vdekur nga të shtënat e një polici në detyrë, teksa ishte duke folur për hapjen e ekspozitës në dhjetor 2016. Ai  bërtiti "Allahu Ekber" dhe "mos harroni Aleppo-n" si zjarr të hapur. Më pas u vra nga policia.

Më mirë gënjeshtar sesa i tredhur para "Sulltanit"

Postuar në 02 Prill, 2018 09:07

Ajo që shteti i Kosovës bëri me arrestimin dhe deportimin e 6 shtetasve turq të Kolegjit  Mehmet Akif, ishte një nga aktet më të padenja dhe tinzare në shërbim të presidentit Erdogan.

Ky i fundit falenderoi publikisht Hashim Thaçin për zbatimin e porosive të ardhura nga Ankaraja, duke qartësuar edhe më shumë rolin e presidentit të Kosovës në këtë histori. 

Erdogan i zemëruar me Haradinajn, mesazh për "vëllezërit" kosovarë

Postuar në 31 Mars, 2018 20:00

Gazeta turke Hurriyet ka zbardhur një fjalim të presidentit turk në mbledhjen e Partisë së tij, ku nuk e fsheh zemërimin për shkarkimin nga kryeministri i Kosovës të ministrit të Brendshëm dhe shefit të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës.

“Agjencia jonë Kombëtare e Inteligjencës, me anë të operacionit që bëri në Kosovë arrestoi zyrtarët e tyre (FETO) më të lartë në Ballkan. Por jam i trishtuar. Del Kryeministri i Kosovës dhe shkarkon kreun e Inteligjencës dhe ministrin e Punëve të Brendshme.

Erdogan del i kënaqur nga "pazari" i Varnës

Postuar në 27 Mars, 2018 11:12

Sipas zyrtarëve europianë, samiti i Varnës në Bullgari hapi rrugë të reja në marrëdhëniet BE-Turqi.  Pavarësisht frikës se ky takim mund të ishte një ndeshje boksi mes Brukselit dhe Ankarasë, burime u shprehën se Presidentit turk u shpreh i kënaqur me rezultatet.Gjatë bisedimeve u shmangën tonet e larta dhe bisedimet u përqëndruan në konsultimet mbi tri fusha kryesore, migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe energjia.

Pages

Subscribe to RSS - erdogan