erdogan

Haradinaj i përgjigjet Erdogan

Postuar në 02 Prill, 2018 20:13

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i është përgjigjur në distancë kërcënimeve të presidentit turk Erdogan. Kreu i qeverisë së Kosovës ka shfrytëzuar një aktivitet për promovimin e gatesave tipike shqiptare “Shije Shqiptare”, në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit Skënderbeut, për t’i kërkuar Turqisë të mos ndërhyjë në punët e brendshme të Kosovës.

Urdhërarrest për Gylenin një ditë para vizitës së Putin

Postuar në 02 Prill, 2018 16:55

Turqia ka urdhëruar arrest ndaj klerikut musliman, Fethullah Gylen dhe shtatë personave të tjerë për vrasjen e ambasadorit rus Andrei Karlof në vitin 2016. Sipas gazetës, Haberturk ky urdhër-arresti lëshohet , një ditë para se presidenti rus Vladimir Putin të vizitojë Ankaranë.

Andrei Karlof ra i vdekur nga të shtënat e një polici në detyrë, teksa ishte duke folur për hapjen e ekspozitës në dhjetor 2016. Ai  bërtiti "Allahu Ekber" dhe "mos harroni Aleppo-n" si zjarr të hapur. Më pas u vra nga policia.

Më mirë gënjeshtar sesa i tredhur para "Sulltanit"

Postuar në 02 Prill, 2018 09:07

Ajo që shteti i Kosovës bëri me arrestimin dhe deportimin e 6 shtetasve turq të Kolegjit  Mehmet Akif, ishte një nga aktet më të padenja dhe tinzare në shërbim të presidentit Erdogan.

Ky i fundit falenderoi publikisht Hashim Thaçin për zbatimin e porosive të ardhura nga Ankaraja, duke qartësuar edhe më shumë rolin e presidentit të Kosovës në këtë histori. 

Erdogan i zemëruar me Haradinajn, mesazh për "vëllezërit" kosovarë

Postuar në 31 Mars, 2018 20:00

Gazeta turke Hurriyet ka zbardhur një fjalim të presidentit turk në mbledhjen e Partisë së tij, ku nuk e fsheh zemërimin për shkarkimin nga kryeministri i Kosovës të ministrit të Brendshëm dhe shefit të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës.

“Agjencia jonë Kombëtare e Inteligjencës, me anë të operacionit që bëri në Kosovë arrestoi zyrtarët e tyre (FETO) më të lartë në Ballkan. Por jam i trishtuar. Del Kryeministri i Kosovës dhe shkarkon kreun e Inteligjencës dhe ministrin e Punëve të Brendshme.

Erdogan del i kënaqur nga "pazari" i Varnës

Postuar në 27 Mars, 2018 11:12

Sipas zyrtarëve europianë, samiti i Varnës në Bullgari hapi rrugë të reja në marrëdhëniet BE-Turqi.  Pavarësisht frikës se ky takim mund të ishte një ndeshje boksi mes Brukselit dhe Ankarasë, burime u shprehën se Presidentit turk u shpreh i kënaqur me rezultatet.Gjatë bisedimeve u shmangën tonet e larta dhe bisedimet u përqëndruan në konsultimet mbi tri fusha kryesore, migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe energjia.

Ekuacion i vështirë BE-Turqi

Postuar në 25 Mars, 2018 19:45

Një ditë para samitit të Bashkimit Evropian, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dërgoi një mesazh rreptë ndaj vendeve Perëndimore. Ai theksoi, ndër të tjera, se vendi i tij nuk do të pranojë mësime nga Perëndimi, duke shtuar se "askush nuk ka të drejtë të luajtë me krenarinë dhe dinjitetin e turqve."

Dekonspirohet darka private në rezidencën e Erdogan

Postuar në 22 Mars, 2018 21:51

E enjtja e kësaj jave ishte një nga ditët që kryeministri nuk u shfaq në media, përveç urimit për ditën e Sulltan Novruzit dhe fotografi nga përmbytjet në Shkodër që sipas tij tregojnë se shteti është në krye të detyrës.

Lodhja e rrugës së kthimit nga Brukseli ku kryeministri deklaroi se Shqipëria e meriton hapjen e negociatave mund të ishte një nga arsyet e mungesës, duke marrë parasysh faktin që zoti Rama nuk e ka praktikë bashkëbisedimin me gazetarët për të dhënë shpjegime mbi takimet në selinë e Bashkimit Europian.

Erdogan: "Turqishtja osmane do të mësohet në shkolla"

Postuar në 16 Mars, 2018 14:22

Turqishtja osmane do të mësohet në shkolla. Kjo është bërë e ditur nga Presidenti i Turqisë, Recep tayyip Erdogan, sipas të cilit reformat e periudhës së hershme republikane, shkatërruar gjuhën turke.

Është një nga problemet më të mëdha në historinë e afërt që gjuha jonë është bërë subjekt i diskutimeve politike. Në emër të “reviolucionit të gjuhës”, turqishtja jonë u sulmua nga fjalë të papëlqyeshme, të mërzitshme dhe të pashpirta. Lidhja mes kombit tonë dhe qytetërimit të tij të vjetër u synua të dobësohet

Erdogan: Bëhuni gati për Luftën e III Botërore

Postuar në 15 Mars, 2018 10:16

Rreziku për shpërthimin e një Lufte të Tretë Botërore sipas presidentit turk Erdogan është i dukshëm. Ai bëri thirrje turqve të  jenë të përgatitur për çdo eventualitet.Shkak sipas tij mund të jetë fakti se SHBA po ndërton 20 baza ushtarake në Siri, të drejtuara kundër Rusisë.

"Njëzet baza ushtarake janë krijuar në Siri. Pse janë ngritur këto baza? Nuk besoj se do të përdoren kundër Rusisë. Ndaj dhe objektivat janë dy, Turqia ose Irani. Epo kjo nënkupton shpalljen e Luftës së Tretë Botërore. Ndaj dhe duhet të jemi gati."- shtoi Erdogan

Erdogan në prag të një fitoreje diplomatike me ShBA

Postuar në 11 Mars, 2018 10:36

Duket se raportt turko-amerikane nuk kanë gjasa të përmirëoshen përderisa të dyja vendet ndajnë interesa të kundërta në Siri dhe sidomos për çështjen kurde. Gjatë një fjalimi në Akademinë Politike në datën 9 mars, presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka folur hapur për këtë temë duke akuzuar ShBA se duke dhënë mbështetje për kurdët peshmerga kanë provokuar ndjenja antiamerikane në Turqi. 

Çfarë lloj aleatësh jemi ne?

Pages

Subscribe to RSS - erdogan