erdogan

Erdogan në udhëkryq, Tirana ndjen kapistrën e BE

Postuar në 15 Tetor, 2017 11:38

Tirana zyrtare është ndeshur ditët e fundit me kritikat dhe zemërimin e Ankarasë për lirimin nga Gjykata e Durrësit të "gylenistit", Mohamed Jasir Aidognuz. 

Në qiellin e pastër deri dje të vllazërisë dhe partneritetit strategjik shqiptaro-turk duket se janë shfaqur re që lidhen me litarët që tërheqin kapistrin e Tiranës nga Brukseli dhe Uashingtoni. Të dyja këto qendra të politikës globale janë në përplasje me Turqinë e Erdogan. 

Erdogan në Serbi: “Të ndërtohet sa më shpejt rruga Beograd-Sarajevë. Nuk ka probleme në Sanxhak”

Postuar në 11 Tetor, 2017 08:50

Vizita e presidentit turk, Recep Tayyip Erdgan në Serbi ka tërhequr vëmendje jo të vogël mediatike. Presidenti turk do të qëndrojë dy ditë në Serbi dhe përpara mbërritjes ka nisur mesazhet e para përmes një editoriali në gazetën beogradase “Politika”.

Turqia dhe Serbia janë dy vende kyçe në Ballkan dhe bashkëpunimi mes tyre ka rëndësi kyçe për mbajtjen e stabilitetit, paqes dhe progresit në rajon dhe përmes tij në Europë”, citon “B92”, presidentin turk.

Erdogani, Serbia dhe shqiptarët

Postuar në 11 Tetor, 2017 08:24

Si nga perëndimi e poashtu edhe nga lindja, Serbia, në Ballkan, është kthyer në thithësen më të madhe të investimeve. Ky shtet, që vrau mbi 20.000 shqiptarë, që dogji e shkatëroj më shumë se 60% të të mirave materiale, dhe që dhunoj seksualisht mbi 2.000 gra shqiptare, është duke u kthyer me hapa të shpejtë si fituese politike dhe ekonomike në politikën Euro-atlantike. 

Ofensiva ekonomike e Erdogan në Serbi

Postuar në 10 Tetor, 2017 00:55

Erdogan i shoqëruar nga 187 biznesmenë turq po zhvillon një vizitë dy ditore në Serbi. Për analistët kjo është më shumë se një vizitë ekonomike, pasi Ankaraja po kërkon të shtrijë ndikimin ekonomik dhe  politik në oborrin e BE.

Sipas burimeve zyrtare, çështjet që do të dominojnë bisedimet e Erdogan me homologun e tij të Serbisë Alekdandër Vuçiç do të jenë të natyrës ekonomike me theks të veçantë në forcimin e investimeve turke në Serbi dhe rritjen e tregtisë.

Turqia e Rusia afrohen me Serbinë

Postuar në 08 Tetor, 2017 11:41

Rusia e Turqia kordinojnë lëvizjet për të forcuar lidhjet me Serbinë. Shefi i Kremlinit, Vladimir Putin raportohet se pati një bisedë telefonike me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ku ka vlerësuar se Serbia nuk është në një situata të thjeshtë.

Iran-Turqi: Çdo masë e mundshme kundër pavarësisë kurde. Khamenei: “Synohet krijimi i një Izraeli të ri”

Postuar në 04 Tetor, 2017 23:35

Duket se po jetojmë në kohën e antireferendumeve. Katalonja është një rast që po menaxhohet brenda suazës europiane, por referendum i kurdëve në Irak rrezikon të shpërthejë në një konflikt të armatosur që mund të përfshijë disa shtete.

Kundër kurdëve formalisht janë edhe amerikanët në këtë lëvizje, ndonëse ata janë aleatë me njëri-tjetrin dhe duket disi e pabesueshme që kurdët të kenë vepruar për llogari të vet. Në realitet kundër aspiratës së kësaj popullsie janë Irani dhe Turqia, dy vendet kryesore joarabe në Lindjen e Mesme.  

Putin dhe Erdogan mbyllin çështjen e Sirisë

Postuar në 25 Shtator, 2017 18:45

Presidenti rus Vladimir Putin pati të hënën një bisedë telefonike me Presidentin e Turqisë Rexhep Tagip Erntogan gjatë së cilës ranë dakord të takohen në Ankara më 28 shtator, njoftoi Kremlini.
Gjatë bisedës të dy udhëheqësit "u pajtuan për të vazhduar shkëmbimin në thellësi të pikëpamjeve mbi çështjet rajonale dhe marrëdhëniet dypalëshe"- tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, duke shtuar se komunikimi telefonik ishte iniciativën e palës ruse. 

Trump: “ShBA – Turqi, më afër se kurrë më parë. Erdogan është miku im”

Postuar në 23 Shtator, 2017 03:29

Marrëdhëniet mes ShBA-së dhe Turqisë janë më të afërta se kurrë…Presidenti Erdogan është tashmë një mik i imi”.

Kështu citohet të jetë shprehur presidenti amerikan, Donald Trump, pas një takimi me homologun turk, Recep Tayyip Erdogan, në kuadër të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në New York. 

Sipas Trump, Erdogan duhet vlerësuar sepse është në drejtim të një vendi që ndodhet në një zonë shumë të vështirë të botës. 

Erdogan kërcënon me sanksione kurdët e Irakut

Postuar në 21 Shtator, 2017 14:31

Teksa  manovrat e vazhdueshme të ushtrisë turke në kufirin me Irakun nxjerrin në pah shqetësimin e Ankarasë për referendumin që autoritetet e Kurdistanit kanë njoftuar për të hënën e ardhshme, Erdogan ka kërcënuar kurdët e Irakut me sanksione ekonomike.

Duke folur në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, presidenti turk i bëri thirrje qeverisë lokale të Masud Barzanit të anulojë referendumin, duke argumentuar se referendumi do të hapë një cikël të ri të konflikti dhe jostabiliteti në Lindjen e Mesme.m"Mos filloni një proces që do t'ju privojë edhe nga ato që keni"-deklaroi Erdogan.

Erdogan: Sistemi S400 është duke ardhur në Turqi. Nuk diskuton dot kush, vendimet tona për mbrojtjen

Postuar në 12 Shtator, 2017 09:04

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka hedhur poshtë disa raportime të mediave perëndimore, sipas të cilave Turqia ka hequr dorë nga blerja dhe dislokimi në territorin e vet të sistemit mbrojtës S400. Në një konferencë për shtyp dhënë pas kthimit nga Kazakistani, Erdogan tha se “është depozituar një shumë e caktuar ndaj Rusisë”.

“Procesi do të vazhdojë…Askush nuk ka të drejtë të diskutojë sovranitetin e Turqisë dhe vendimet e pavarura tona për përmirësimin e mbrojtjes. Jemi ne që marrim vendime për pavarësinë tonë”, shtoi ai.

Pages

Subscribe to RSS - erdogan