erdogan

Erdogan i shqetësuar për dhunën ndaj “jelekëve të verdhë”

Postuar në 09 Dhjetor, 2018 09:35

Shqetësimin për atë që po ndodh në rrugëte Europës ka shprehur edhe Rexhep Taip Erdogan, duke thënë se Turqia është kundër "kaosit të shkaktuar nga jelekët e verdhë", por nuk pajtohet me "dhunën joproporcionale" kundër demonstruesve.

"Nga pamjet që pamë kuptuam se leksionet e europianëve për demokraci, liri dhe të drejtat e njeriut mbeten vetëm brenda katër mureve të shkollës"- tha presidenti turk.  

Komenti i Die Press: Strongman-i Rama nën ndikimin turk

Postuar në 29 Nëntor, 2018 16:24

Gazeta austriake Die Presse analizon në një shkrim të saj përkeqsimin e shtetit ligjor e problemeve me korrupsionin e kriminalitetin në Europën Juglindore si dhe rolin aktual të Turqisë së Erdoganit në Shqipëri dhe Rajon. Shqipëria dhe Edi Rama shihen si sinonime të korrupsionit, drogës dhe  trafiqeve.

Shqipëria aktualisht e nxjerr një pjesë të konsiderueshme të GDP nga trafiqet e paligjshmee të narkotikëve; strongmani socialist i Tiranës Edi Rama është person i të “gjitha punëve”. Ai është miqësuar me presidentin turk Erdogan.

Fondacioni Soros largohet nga Turqia (Video)

Postuar në 27 Nëntor, 2018 23:39

Fondacioni për Shoqërinë e Hapur (Open Society) i miliarderit George Soros njoftoi përfundimin e aktivitetet në Turqi, pas deklaratave të Presidentit Erdogan ndaj manjatit amerikan javën e kaluar.

Erdogan akuzoi Soros për mbështeje të filantropit turk Osman Kavala, i burgosur në Turqi një vit më parë me dyshimin se "sponsorizoi" protestat anti-qeveritare në vitin 2013 dhe nxiti një tjetër tentativë për grusht shtetit qnë vitin 2016, akuza që janë hedhur kategorikisht poshtë nga Soros.

Turqia me sytë nga torta në detin e Qipros

Postuar në 13 Nëntor, 2018 12:14

“Tensionet për shpimet detin e Qipros  Gazi duken po aq" shpërthyese sa  depozitat që mund të gjenden në pjesën e poshtme të Mesdheut Lindor"- shkruan në edicionin online gazeta zviceriane, Neue Zürcher Zeitung në artikullin me titull, “Kërkimet rindezin problemin e Qipros".

Gazeta zvicerane vëren se ka pak gjasa që Ankaraja të ndërhyjë me mjete ushtarake për të penguar interesat amerikane në Mesdheun Lindor dhe shpimet që po kryen Exxon Mobil dhe anija e saj IceMax.

Bereqeti i Shpifjes, kreu i opozitës turke shet shtëpinë për të paguar Erdoganin

Postuar në 29 Tetor, 2018 15:21

Paditë për shpifje bëjnë punë. Të paktën në Turqinë e Erdoganit, ku norma në fjalë zbatohet rregullisht. I akuzuar si një autokrat, presidenti turk ka gjetur rrugë të tjera, qoftë për të diskredituar kundërshtarët, qoftë për të mbushur xhepin.

Mediat turke njoftojnë se kreu i Partisë Republikane Popullore, Kemal Kiliçdaroglu është detyruar të shesë një prej shtëpive të tij për të paguar gjobat e marra për shkak të padive për shpifje nga Erdogan.

Dorë për dore për Sirinë

Postuar në 28 Tetor, 2018 10:22

Duke mbajtur dorën e njëri-tjetrit, Angela Merkel, Vladimir Putin, Rexhep Tajip Erdogan dhe Emmanuelle Macron u shfaqën të bashkuar pas konferencës për Sirinë në Stamboll.Të katër udhëheqësit u ulën në të njëjtën tryezë në përpjekje për të hedhur një hap për paqen në Siri.

Pas  pothuajse tre orë bisedimesh, të katëtr ra dakord se kriza siriane mund të zgjidhet vetëm nëpërmjet kanaleve diplomatike, duke kërkuar që zgjatjen e armëpushimit dhe thirrjen e një komisioni kushtetues deri në fund të vitit.

Erdogan kundër spekulantëve

Postuar në 06 Tetor, 2018 12:10

Presidenti turk, Erdogan kë kërcënuar me gjoba "oportunistët" që përdorën kurset e këmbimit për të rritur çmimet, duke pohuar se Turqia nuk ka kërkuar para nga asnjë vend i huaj.

Duke folur për anëtarët e partisë së tij, Erdogan tha: "Ne nuk do të lemë vendin në mëshirën e spekulantëve".

Ai bëri u bërë thirrje qytetarëve të raportojnë se cilat dyqane kanë imponuar çmime të pazakonta gjatë krizës monetare.

Tjetër Pallat për "Sulltanin" Erdogan

Postuar në 05 Shtator, 2018 20:51

Vetëm me një pallat mund të krahasohet kompleksi rezidencal që po ndërtohet për presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, në gjirin Oklouk në detin Marmara, sipas një raporti të Cumhuriyet.

Sipas gazetës turke, edhe pse pallati presidencial me 1.150 dhoma i Erdogan në Ankara ka qenë objekt polemikash në tre vitet e fundit për shkak të luksit, Presidenti nuk hezitoi të urdhërojë ndërtimin e një pallati tjetër pushimesh. 

Erdogan provokon edhe si statujë (Video)

Postuar në 01 Shtator, 2018 10:28

Banorët e qytetit të Wiesbaden në Gjermani u befasuan të hënën e kësaj jave , kur panë në sheshin qëndror statujën e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan. Me një lartësi prej 4 metrash dhe me dorën e djathtë të ngritur, statuja kishte një ngjashmëri të madhe me atë të diktatori irakian Sadam Huseinit, e cila u rrëzua silmbolikisht nga amerikanët kur pushtuan Bagdatin në vitin 2003.

Ikja e heshtur e gulenistëve nga Shqipëria

Postuar në 25 Gusht, 2018 15:52

Gulenistët po ikin nga Shqipëria. Shteasit turq që kanë punuar për fondacionet e filantropit Fetullah Gulen nuk kanë më strehë të sigurt në vendin tonë. Kjo nuk thuhet zyrarisht, por në terren gjërat kanë ndryshuar shumë qëkurse konflikti mes presidentit turk, Erdogan, dhe ish-aleatit të tij shpërtheu dhe arriti kulmin me grushtin e shtetit të korrikut 2016.

Pages

Subscribe to RSS - erdogan