erdogan

"Jap dorëheqjen menjëherë nëse provohet se kam qoftë edhe një peni në parajsat fiskale"

Postuar në 26 Nëntor, 2017 17:05

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka sfiduar liderin e partisë kryesore opozitare, Partisë Popullore Republikane të cilit i ka kërkuar që të dokumentojë akzuën se ai apo familjarë të tij kanë depozituar shuma parash në parajsat fiskale.

“Ai duhet ta provojë nëse Tayyip Erdogan ka një peni të vetëm jashtë. Nëse provohet, unë nuk do të qëndroj në këtë post presidencial pas asnjë minutë më tej”, ka deklaruar presidenti turk.

Incidenti i Norvegjisë/Turqia shikon përgatitjen e një sulmi ushtarak nga NATO në vitin 2018

Postuar në 20 Nëntor, 2017 17:28

Incidenti që ndodhi në Norvegji gjatë stërvitjes së NATO-s, “Trident Javelin” po shfrytëzohet nga Turqia për të vënë në dukje rrezikun që Aleanca përfaqëson për sigurinë e vendit. Përveç deklaratave të presidentit Erdogan dhe atyre të zyrtarëve të tjerë turq, duket se incidenti po sillet në vëmendje si një moment mbi të cilin Ankaraja po reflekton se çfarë duhet të bëjë më tej me qëndrimin ose jo në NATO.

Gazeta Yeni Safak që është pranë presidentit turk, shkruan se stërvitja dhe skenari i përzgjedhur flasin për  një imitim të sulmit ndaj Turqisë. 

Erdogan, modeli i frikacakut që imponon frikë

Postuar në 11 Nëntor, 2017 10:34

Gazetari turko-gjerman, Deniz Yücel, i cili mbahet i  arrestuar nga autoritetet turke që nga shkurti ka akuzuar presidentin e Turqisë Rexhep Taip Erdogan se ka imponuar "frikë" në shoqërinë turke, duke e rrëshqitur vendin drejt metodave të fashizmit.  Korrespondent i gazetës Die Welt u arrestua më 14 shkurt me akuzën e propagandës që synonte mbështetjen e një organizate terroriste.

Erdogan: Respekti ynë për Ataturkun është i përjetshëm. Do ta mbrojmë nga tirania e abuzuesve

Postuar në 10 Nëntor, 2017 21:35

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se një nga qëllimet e partisë së tij, është mbrojtja e trashëgimisë dhe republikës së themeluar nga Mustafa Kemal Ataturk. “Ne e konsideorjmë një detyrë…Respekti i kombit tonë për Ataturkun është i përjetshëm”, tha Erdoigan gjatë një aktiviteti me rastijn e 79 vjetorit të vdekjes së themeluesit të Repubiikës turke.

Erdogan ka shkuar më tej kur ka akuzuar “puçistët, qarqet pro juntës dhe të gjitha segmenet që janë armiq të historisë së Turqisë” se përpiqen të fshihen nën velin e Qemalizmit(Ataturkizmit).

Erdogan - Musk, takim në pallatin presidencial në Ankara

Postuar në 09 Nëntor, 2017 00:06

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka zhvilluar dje një takim me miliarderin, novatorin dhe sipërmarrësin e njohur amerikan të Silicon Valley,  Elon Musk. Takimi është zhvilluar në pallatin presidencial në Ankara dhe në të kanë asistuar edhe disa ministra dhe këshilltarë të Erdogan. Mediat turke shkruajnë se takimi pason një nismë të qeverisë turke për prodhimin e një makine në vend që do të plotësonte nevojat e tregut por edhe do të zgjeronte gamën e industrisë së rëndë në Turqi.

Turqia blen për 2 miliardë dollarë sistemin antiraketor rus

Postuar në 02 Nëntor, 2017 12:47

Sistemi i zhvilluar anti-raketor rus S-400 që Turqia bleu nga Moska kushtoi më shumë se dy miliardë dollarë. Kjo u bë e njohur nga kreu i kompanisë shtetërore ruse Rostec Sergej Semefov, raportoi agjencia TASS. Marrëveshja midis Turqisë, një anëtare e NATO-s dhe Rusisë, ka shkaktuar shqetësim në Shtetet e Bashkuara.

Turqia: Ftesa ruse për kurdët e Sirisë, e papranueshme

Postuar në 02 Nëntor, 2017 10:41

Turqia e ka konsideruar si të papranueshme ftesën e Rusisë për pjesëmarrje në Kongresin e Dialogut Kombëtar të Sirisë, drejtuar kurdëve. Ibrahim Kalin, zëdhënësi i presidentit turk, Recep nTayyip Erdogan,  e cilësoi si një akt të pandershëm, duke shtuar se Turqia ka përcjellë reagimin e saj.

Një linjë hekurudhore drejt Azisë që shmang Rusinë

Postuar në 31 Tetor, 2017 10:45

Liderët e Turqisë, Azerbajxhanit dhe Gjeorgjisë kanë përuruar punimet e një linje hekurudhore 826 km të gjatë që do të lidhë Europën me Kinën duke shmangur linjën tradicionale ruse.

Në kryeqytetin azer, Baku, liderët e të trija vendeve kanë vënë simbolkisht binarët e parë të një linje që bën pjesë në aksin kinez të Rrugës së Mëndafshit, por që nuk fsheh synimet strategjike që ta kthejë gjigandin rus në një xhep që qëndron anash atij që mendohet të jetë një korridor tregëtar ndër më të mëdhenjtë në botë.

Kotzias-Erdogan, jo të gjitha çështjet mbi tavolinë

Postuar në 30 Tetor, 2017 20:06

Vizita e ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzia të mërkurën e kaluar në Ankara shihet si një përpjekje për rikthimin e marrëdhënieve greko-turke në një trajektore normaliteti dhe  shmangien e tensioneve në hapësirën ajrore të Egjeut.

Ministri i jashtëm grek zhvilloi takime me Presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan dhe homologun e  tij turk Mevlüt Çavuşoğlu për gjithë axhendën e marrëdhënieve dypalëshe.

A mund të vazhdojë partneriteti strategjik me Turqinë e Erdoganit?

Postuar në 23 Tetor, 2017 12:23

Nëse lexon faqen e Ministrisë së Jashtme shqiptare ke rastin të vëzhgosh një seri kontradiktash që dikujt mund t’i duken edhe si mistere. Siç mund të merret me mend, prioritet i Politikës së Jashtme të Shqipërisë është integrimi në strukturat euroatlantike me synim imediat anëtarësimin e vendit në Bashkimin Europian. Kjo theksohet që në hyrjen e rubrikës “Prioritetet” ku shkruhet:

Pages

Subscribe to RSS - erdogan