erdogan

Erdogan thirrje nga Konferenca Islamike për Palestinën

Postuar në 13 Dhjetor, 2017 12:22

Thirrje për të njohur Jeruzalemin Lindor si "kryeqytet të Palestinës" bëri presidenti turk Rexhep Taip Erdogan si reagim ndaj vendimit të Presidentit amerikan për të transferuar ambasadën nga Tela Avivi në Jeruzalem. 

"Unë u bëj thirrje vendeve që mbrojnë të drejtën ndërkombëtare të njohin Jerusalemin e okupuar si kryeqytetin e Palestinës", tha Erdogan në fillim të samitit të jashtëzakonshëm të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik në Konstandinopojë. Në të njëjtën kohë, presidenti turk e përshkroi Izraelin si një "shtet terrorist". 

Intervista/Presidenti i Turqisë, Erdogan: "Përditësimi i Traktatit të Lozanës ndihmon paqen"

Postuar në 07 Dhjetor, 2017 12:30

Para vizitës në Athinë presidenti turk, Rexhep taip Erdogan ka dhënë një intervistë për gazetarin Aleksis Papahelas, ku sqaron deklaratat e tij për rishikimin e traktatit të Lozanës mbi sovranitetin e ishujve të Egjeut. Ai u jep përgjigje edhe akuzave se po qeveris si diktator, ndërsa komenton edhe marrëdhëniet me administratën Trump

Z. President, faleminderit shumë para së gjithash për këtë intervistë. Do të doja t'ju pyes përse po vini tani në Athinë dhe pse është kaq e rëndësishme që ju të shkoni në Trakë?

Zbardhet axhenda e vizitës së Erdogan në Greqi

Postuar në 02 Dhjetor, 2017 17:27

Rexhep Taip Erdogan do të jetë në Greqi më 7 dhe 8 dhjetor me ftesë të Presidentit grek, Prokopis Pavlopulos. Presidenti turk do të takohet me udhëheqjen politike të vendit dhe do të vizitojë zonën e Trakës ku jeton një minoritet fetar i besimit islam. Për palën greke dialogu me fqinjët është i rëndësishëm, sidomos në një kohë të vështirë për marrëdhëniet midis dy vendeve.

Dhjetëra të arrestuar para vizitës së Erdogan në Athinë

Postuar në 28 Nëntor, 2017 21:08

Pak ditë para mbërritjes në Athinë të presidentit turk Erdogan, Sektori i Antiterrorit të Policisë greke kreu një operacion në shkallë të gjerë në Pagrati dhe Kalithea, duke kryer nëntë arrestime të njerëzve që sipas informatave  janë anëtarë të organizatës DHKP -C (Partia Çlirimtare e Popullit Revolucionar - Front). Kjo organizatë është jashtë ligjit në Turqi dhe në të gjitha listat e organizatave terroriste të SHBA-ve, Bashkimit Evropian dhe natyrisht Turqisë.

"Jap dorëheqjen menjëherë nëse provohet se kam qoftë edhe një peni në parajsat fiskale"

Postuar në 26 Nëntor, 2017 17:05

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka sfiduar liderin e partisë kryesore opozitare, Partisë Popullore Republikane të cilit i ka kërkuar që të dokumentojë akzuën se ai apo familjarë të tij kanë depozituar shuma parash në parajsat fiskale.

“Ai duhet ta provojë nëse Tayyip Erdogan ka një peni të vetëm jashtë. Nëse provohet, unë nuk do të qëndroj në këtë post presidencial pas asnjë minutë më tej”, ka deklaruar presidenti turk.

Incidenti i Norvegjisë/Turqia shikon përgatitjen e një sulmi ushtarak nga NATO në vitin 2018

Postuar në 20 Nëntor, 2017 17:28

Incidenti që ndodhi në Norvegji gjatë stërvitjes së NATO-s, “Trident Javelin” po shfrytëzohet nga Turqia për të vënë në dukje rrezikun që Aleanca përfaqëson për sigurinë e vendit. Përveç deklaratave të presidentit Erdogan dhe atyre të zyrtarëve të tjerë turq, duket se incidenti po sillet në vëmendje si një moment mbi të cilin Ankaraja po reflekton se çfarë duhet të bëjë më tej me qëndrimin ose jo në NATO.

Gazeta Yeni Safak që është pranë presidentit turk, shkruan se stërvitja dhe skenari i përzgjedhur flasin për  një imitim të sulmit ndaj Turqisë. 

Erdogan, modeli i frikacakut që imponon frikë

Postuar në 11 Nëntor, 2017 10:34

Gazetari turko-gjerman, Deniz Yücel, i cili mbahet i  arrestuar nga autoritetet turke që nga shkurti ka akuzuar presidentin e Turqisë Rexhep Taip Erdogan se ka imponuar "frikë" në shoqërinë turke, duke e rrëshqitur vendin drejt metodave të fashizmit.  Korrespondent i gazetës Die Welt u arrestua më 14 shkurt me akuzën e propagandës që synonte mbështetjen e një organizate terroriste.

Erdogan: Respekti ynë për Ataturkun është i përjetshëm. Do ta mbrojmë nga tirania e abuzuesve

Postuar në 10 Nëntor, 2017 21:35

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se një nga qëllimet e partisë së tij, është mbrojtja e trashëgimisë dhe republikës së themeluar nga Mustafa Kemal Ataturk. “Ne e konsideorjmë një detyrë…Respekti i kombit tonë për Ataturkun është i përjetshëm”, tha Erdoigan gjatë një aktiviteti me rastijn e 79 vjetorit të vdekjes së themeluesit të Repubiikës turke.

Erdogan ka shkuar më tej kur ka akuzuar “puçistët, qarqet pro juntës dhe të gjitha segmenet që janë armiq të historisë së Turqisë” se përpiqen të fshihen nën velin e Qemalizmit(Ataturkizmit).

Erdogan - Musk, takim në pallatin presidencial në Ankara

Postuar në 09 Nëntor, 2017 00:06

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka zhvilluar dje një takim me miliarderin, novatorin dhe sipërmarrësin e njohur amerikan të Silicon Valley,  Elon Musk. Takimi është zhvilluar në pallatin presidencial në Ankara dhe në të kanë asistuar edhe disa ministra dhe këshilltarë të Erdogan. Mediat turke shkruajnë se takimi pason një nismë të qeverisë turke për prodhimin e një makine në vend që do të plotësonte nevojat e tregut por edhe do të zgjeronte gamën e industrisë së rëndë në Turqi.

Turqia blen për 2 miliardë dollarë sistemin antiraketor rus

Postuar në 02 Nëntor, 2017 12:47

Sistemi i zhvilluar anti-raketor rus S-400 që Turqia bleu nga Moska kushtoi më shumë se dy miliardë dollarë. Kjo u bë e njohur nga kreu i kompanisë shtetërore ruse Rostec Sergej Semefov, raportoi agjencia TASS. Marrëveshja midis Turqisë, një anëtare e NATO-s dhe Rusisë, ka shkaktuar shqetësim në Shtetet e Bashkuara.

Pages

Subscribe to RSS - erdogan