erdogan

Pritja e veçantë për Ramën në Turqi. Kështu u prit edhe Bujar Nishani në vitin 2016(video)

Postuar në 15 Janar, 2021 13:25

Nuk dihet për cilat arsye ka bërë përshtypje në disa media pritja zyrtare që iu bë Edi Ramës në Turqi. Edhe dje në emisionin “Open”, kjo pritje u trajtua gati si me zili ndaj Kryeministrit që nuk e fshehu trukun se kjo pritje ishte posaçërisht për meritat e tij.

Mirëpo kjo dalldi nuk ka ndonjë gjë të vërtetë. Sepse në vitin 2016 me një ceremoni të ngjashme u prit edhe ish-presidenti Bujar Nishani. Madje presidenti turk, Erdogan tregoi njerëzinë e vet duke ndihmuar Nishanin që asokohe kishte disa probleme shëndetësore.

Ku qëndron vallë kjo pritje e veçantë për Edi Ramën?

Zëdhënësi i Erdogan: Anëtarësimi i Turqisë në BE mbetet prioritet strategjik

Postuar në 21 Nëntor, 2020 20:37

Ndonëse është në kurs përplasjeje me një pjesë të vendeve anëtare të Bashkimit Europian, Turqia vazhdon të ruajë qetësinë dhe të deklarojë se e ka anëtarësimin në bllok, interest ë vetin strategji.  Zëdhënësi i presidentit turk, Ibrahim Kalin deklaroi se ky është synim strategjik për vendin e tij duke bërë thirrje që liderët e BE-së të heqin dorë nga paragjykimet ndaj Turqisë dhe t’i shohin marrëdhëniet me të përmes një optike strategjike.

Erdogan rrëzon idenë e federalizmit për Qipron: Të negociojmë zgjidhjen e dy shteteve

Postuar në 15 Nëntor, 2020 22:44

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka riprovokuar sërish mjedisin ndërkombëtar teksa me rastin e 37-vjetorit të Deklaratës së Pavarësisë së Turqve Qipriotë ka propozuar një formulë ndryshe për zgjidhjen e çështjes së ishullit të shumëdiskutuar. Sipas Erdogan ideja e dy shteteve duhet negociuar meqenëse siç tha ai:

në ishull ka dy popuj dhe dy shtete

Roli i injoruar i OSBE-së. Nga Putin tek Erdogan, krizat që po zgjidhen jashtë modelit perëndimor

Postuar në 09 Nëntor, 2020 14:52

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka bërë një sugjerim të ri për zgjidhjen e konfliktit në Nagorno-Karabakh. Në një telefonatë me homologun e tij rus, Vladimir Putin, Erdogan ka kërkuar që Putin të organizojë një grup të përbashkët pune jashtë Grupit të Minskut që është degë e OSBE-së. Mediat turke raportojnë se Turqia ka dhënë garanci për ndaljen e luftimeve pasi Azerbajxhani të marrë zonën e Shushas, ndërkohë që Armenia do të duhet të largohet nga shtatë distrikte.

Erdogan hedh në gjyq për fyerje liderin holandez të ekstremit të djathtë

Postuar në 27 Tetor, 2020 16:33

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka vendosur të hedhë në gjyq politikanin holandez të ekstremit të djathtë, Geert Wilders, për postimin e një karikature të tij në Tuiter.

Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve, Anadolu, avokati i Erdoğanit i është drejtuar prokurorit të Ankarasë me padinë për "fyerjen e presidentit", gjë që ligji turk e ndalon.

Sa efektiv mund të jetë bojkoti i produkteve franceze

Postuar në 27 Tetor, 2020 11:19

Bojkoti i produkteve turke, pavarësisht se nuk është shpallur në mënyrë zyrtare nga disa vende arabe, fitoi peshë pasi u mbështet publikisht edhe nga presidenti turk, Erdogan.

Ai i inkurajoi turqit që "të injorojnë mallrat franceze, duke mos i blerë" gjatë një fjalimi në televizion.

Kjo ishte kthesa e radhës në spiralen e përplasjes së tij verbale me homologun francez, Macron, pas vërejtjeve të këtij të fundit mbi islamin.

Franca tërheq ambasadorin e vet nga Turqia

Postuar në 25 Tetor, 2020 00:57

Marrëdhëniet mes Francës dhe Turqisë kanë pësuar një tjetër krisje me vendimin e Parisit zyrtar për të tërhequr për konsultime ambasadorin e vet në Ankara. Mediat franceze raportojnë se vendimi është marrë pas deklaratave të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan sipas të clit presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka nevojë për kontroll mjekësor për shëndetin mendor.

Erdogan forcon raportet ushtarake me Ukrainën: Turqia nuk do ta njohë kurrë aneksimin e Krimesë

Postuar në 18 Tetor, 2020 00:40

Presidenti turk Reccep Tayyip Erdogan ka bërë një dalje tjetër kundër ndikimit rus në rajonin e Detit të Zi duke forcuar bashkëpunimin ushtarak me Ukrainën. Në Stamboll raportohet se bashkë me homologun e tij ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, Erdogan ka nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit ushtarak, që shkon qartë kundër interesave ruse, një vend që ka aneksuar një pjesë të territorit ukrainas.

Turqia e sheh Ukrainën si një vend kyç për vendosjen e stabilitetit, sigurisë, paqes dhe përparimit në rajon

tha Erdogan.

Trump, një rrezik për qytetërimin? Bolton: Konsiderojeni një anomali në historinë e Amerikës

Postuar në 11 Tetor, 2020 20:46

Ish-këshilltari për Sigurinë Kombëtare i Presidentit të SHBA, John Bolton, ka dhënë së fundmi një intervistë për gazetën greke “Kathimerini” përmes së cilës ka komentuar një sërë çështjesh të politikës ndërkombëtare. Një nga përpjekjet më të dukshme është shpjegimi i Donald Trump, që ngjan një mision i pamundur sepse del jashtë fushës së racionales.

E thërrasin apo viziton Turqinë? Media pranë Erdoganit: Edi Rama luan me dy porta

Postuar në 30 Shtator, 2020 19:04

 

Anadolu Agency publikoi një lajm spikatës në 25 shtator. Të paktën ia arriti të tërheqë vëmendjen time. Së pari le ti hedhim një sy titullit: “Në Shqipëri u mbyllën disa shkolla në lidhje me FETO-n.” Tani le të shohim fillimin e lajmit: “Këshilli i Ministrave të Shqipërisë ka vendosur të mbyllë veprimtarinë e tre shkollave në lidhje me Organizatën Terroriste FETO që operojnë në vend.” 

Pages

Subscribe to RSS - erdogan