erdogan

Der Spiegel: Tsipras, aleat i Erdoganit në BE

Postuar në 07 Shkurt, 2019 10:06

Me shumë vëmendje u ndoq nga shtypi gjerman vizita e kryeministrit grek Aleksis Tsipras në Turqi. Der Spiegel, vë në dukje se Greqia dhe Turqia janë rivalë historikë, por Presidenti Erdogan dhe kryeministri Tsipras kanë mbajtur “një lidhje të fortë - sepse përfitojnë nga tjetri "

Të rishikohet Marrëveshja e Dejtonit. Nuk ka siguruar të ardhmen e Bosnje-Hercegovinës

Postuar në 17 Janar, 2019 12:51

Turqia e Recep Tayyip Erdogan kërkon rishikimin e Marrëveshjes së Dejtonit të vitit 1995 që i dha fund luftës në Bosnje – Hercegovinë. Gjatë një konference për shtyp në Ankara me homologen kroate, Kolinda Grabar Kitaroviç, Erdogan deklaroi se marrëveshja e vitit 1995 nuk ka sjellë paqen.

Kapsolla e Unazës bëhet çështje te Erdogan (Video)

Postuar në 23 Dhjetor, 2018 18:16

Edi Rama nuk bën shaka. Sidomos tani që çelësat i Ministrisë së Brendshme i dredh një gjeneral ushtrie, njëkohësisht edhe ish-këshilltari i tij i sigurisë, zoti Sandër Lleshaj. Zyra për shtyp e zotit Rama përcolli një tjetër trill propagandistik përmes ERTV-së ku shfaqi pritjen që  kryeministri i rezervoi oficeres së patrullës Shqiponja, Ina Nuku, e cila dëmtoi duart nga kapsolla që hodhën banorët e Unazës së re në Protestën e 22 Nëntorit para parlamentit.

Erdogan i shqetësuar për dhunën ndaj “jelekëve të verdhë”

Postuar në 09 Dhjetor, 2018 09:35

Shqetësimin për atë që po ndodh në rrugëte Europës ka shprehur edhe Rexhep Taip Erdogan, duke thënë se Turqia është kundër "kaosit të shkaktuar nga jelekët e verdhë", por nuk pajtohet me "dhunën joproporcionale" kundër demonstruesve.

"Nga pamjet që pamë kuptuam se leksionet e europianëve për demokraci, liri dhe të drejtat e njeriut mbeten vetëm brenda katër mureve të shkollës"- tha presidenti turk.  

Komenti i Die Press: Strongman-i Rama nën ndikimin turk

Postuar në 29 Nëntor, 2018 16:24

Gazeta austriake Die Presse analizon në një shkrim të saj përkeqsimin e shtetit ligjor e problemeve me korrupsionin e kriminalitetin në Europën Juglindore si dhe rolin aktual të Turqisë së Erdoganit në Shqipëri dhe Rajon. Shqipëria dhe Edi Rama shihen si sinonime të korrupsionit, drogës dhe  trafiqeve.

Shqipëria aktualisht e nxjerr një pjesë të konsiderueshme të GDP nga trafiqet e paligjshmee të narkotikëve; strongmani socialist i Tiranës Edi Rama është person i të “gjitha punëve”. Ai është miqësuar me presidentin turk Erdogan.

Fondacioni Soros largohet nga Turqia (Video)

Postuar në 27 Nëntor, 2018 23:39

Fondacioni për Shoqërinë e Hapur (Open Society) i miliarderit George Soros njoftoi përfundimin e aktivitetet në Turqi, pas deklaratave të Presidentit Erdogan ndaj manjatit amerikan javën e kaluar.

Erdogan akuzoi Soros për mbështeje të filantropit turk Osman Kavala, i burgosur në Turqi një vit më parë me dyshimin se "sponsorizoi" protestat anti-qeveritare në vitin 2013 dhe nxiti një tjetër tentativë për grusht shtetit qnë vitin 2016, akuza që janë hedhur kategorikisht poshtë nga Soros.

Turqia me sytë nga torta në detin e Qipros

Postuar në 13 Nëntor, 2018 12:14

“Tensionet për shpimet detin e Qipros  Gazi duken po aq" shpërthyese sa  depozitat që mund të gjenden në pjesën e poshtme të Mesdheut Lindor"- shkruan në edicionin online gazeta zviceriane, Neue Zürcher Zeitung në artikullin me titull, “Kërkimet rindezin problemin e Qipros".

Gazeta zvicerane vëren se ka pak gjasa që Ankaraja të ndërhyjë me mjete ushtarake për të penguar interesat amerikane në Mesdheun Lindor dhe shpimet që po kryen Exxon Mobil dhe anija e saj IceMax.

Bereqeti i Shpifjes, kreu i opozitës turke shet shtëpinë për të paguar Erdoganin

Postuar në 29 Tetor, 2018 15:21

Paditë për shpifje bëjnë punë. Të paktën në Turqinë e Erdoganit, ku norma në fjalë zbatohet rregullisht. I akuzuar si një autokrat, presidenti turk ka gjetur rrugë të tjera, qoftë për të diskredituar kundërshtarët, qoftë për të mbushur xhepin.

Mediat turke njoftojnë se kreu i Partisë Republikane Popullore, Kemal Kiliçdaroglu është detyruar të shesë një prej shtëpive të tij për të paguar gjobat e marra për shkak të padive për shpifje nga Erdogan.

Dorë për dore për Sirinë

Postuar në 28 Tetor, 2018 10:22

Duke mbajtur dorën e njëri-tjetrit, Angela Merkel, Vladimir Putin, Rexhep Tajip Erdogan dhe Emmanuelle Macron u shfaqën të bashkuar pas konferencës për Sirinë në Stamboll.Të katër udhëheqësit u ulën në të njëjtën tryezë në përpjekje për të hedhur një hap për paqen në Siri.

Pas  pothuajse tre orë bisedimesh, të katëtr ra dakord se kriza siriane mund të zgjidhet vetëm nëpërmjet kanaleve diplomatike, duke kërkuar që zgjatjen e armëpushimit dhe thirrjen e një komisioni kushtetues deri në fund të vitit.

Erdogan kundër spekulantëve

Postuar në 06 Tetor, 2018 12:10

Presidenti turk, Erdogan kë kërcënuar me gjoba "oportunistët" që përdorën kurset e këmbimit për të rritur çmimet, duke pohuar se Turqia nuk ka kërkuar para nga asnjë vend i huaj.

Duke folur për anëtarët e partisë së tij, Erdogan tha: "Ne nuk do të lemë vendin në mëshirën e spekulantëve".

Ai bëri u bërë thirrje qytetarëve të raportojnë se cilat dyqane kanë imponuar çmime të pazakonta gjatë krizës monetare.

Pages

Subscribe to RSS - erdogan