doreheqja

Përplasje mes presidentit francez dhe shefit të shtabit të ushtrisë që dorëhiqet

Postuar në 19 Korrik, 2017 10:10

Kreu i ushtrisë franceze, gjenerali Pierre de Villiers, ka dhënë dorëheqjen pas një përplasjeje me presidentin Emmanuel Macron për shkurtimet buxhetore.  Në një deklaratë publike, de Villiers u shpreh se ai “nuk mund të garantonte qëndrueshmërinë e modelit të ushtrisë që është i nevojshëm për të mbrojtur Francën”. Vendimi për shkurtimet buxhetore u mor me synimin për uljen e defiçitit buxhetor, ndërkohë që presidenti francez Macron ka qenë shumë i qartë:

LSI, partia e parë parlamentare me kryetare një grua

Postuar në 29 Qershor, 2017 14:41

Petrit Vasili ka deklaruar se largohet nga drejtimi i LSI-së për t'i hapur rrugë Monika Kryemadhit, bashkëshortes së Ilir Metës.

Pas Bojaxhiut, edhe Vasili i LSI-së jep dorëheqje. Humbësi më i madh, Lulzim Basha, thjesht Vetë - Ngriu

Postuar në 29 Qershor, 2017 13:23

Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka dhënë dorëheqjen. Sipas një njoftimi që raportohet në media të ndryshme, Vasili thotë se dorëheqja bëhet për t’i dhënë hov riorganizimit të kësja partie pas zgjedhjeve të 25 qershorit. LSI-ja deklaroi se do të dilte forcë e tretë, ndërkohë që doli forcë e tretë. Vasili erdhi në krye të LSI-së, pas dorëheqjes së Ilir Metës, i zgjedhur president i Republikës. Do të shihet në vijim nëse Vasili do të rikandidojë, apo ky është thjesht një largim.

Gjergj Bojaxhi jep dorëheqjen si kryetar i Sfida

Postuar në 28 Qershor, 2017 09:41

Përmes një postimi në profilin e vet në Facebook, Bojaxhi njofton tërheqjen nga detyra e kryetarit të partisë së tij Sfida, referuar rezultatit në zgjedhje, ku ai mori 0.22% të votave.

“Përmes këtij qëndrimi dua së pari të uroj fituesin e zgjedhjeve politike të 25 Qershorit në Shqipëri. 

De Biazi jep dorëheqjen i përlotur në një konferencë në prani të Armando Dukës(letra e plotë)

Postuar në 14 Qershor, 2017 11:38

Xhani de Biazi ka dhënë dorëheqjen e menjëhershme nga drejtimi i ekipit kombëtar. Në një konferencë të përbashkët me presidentin e Federatës së Futbollit, Armando Duka, De Biazi ka deklaruar se:

“Partia e Edi Ramës dhe Gramoz Ruçit”

Postuar në 23 Dhjetor, 2016 16:16

Po sjellim këtu fjalën e Koço Kokëdhimës, mbajtur sot në Asamblenë e Partisë Socialiste. Fjala e Kokëdhimës ka rëndësi, pse zotëria ka qenë agai i Edi Ramës për vite të tëra, instruktori dhe mentori. Për ata që njohin marrëdhëniet e të dyve, akti i tanishëm, është thjesht një provë e pabesisë karakteriale dhe organike të atij që sot është kryeministër. Sigurisht, shumëkush do të mendojë se këtu ka diçka personale. Njësoj si komentet apo lajmet që jepen për atë garrumbull njerëzish që quhet ende PS. Do thonë: lajme kazani, keqdashje.

Matteo Renzi njofton dorëheqjen

Postuar në 05 Dhjetor, 2016 02:09

Matteo Renzi ka njoftuar dorëheqjen nga detyra e kryeministrit të Italisë. Siç kishte bërë të ditur për mediat, ai doli në një konferencë për shtyp dhe në dritën e rezultatit të referendumit për reformën kushtetuese, deklaroi largimin.

“Populli italian ka folur në mënyrë të qartë”, tha Renzi duke shtuar se reforma synonte ndryshimin e elitave në një vend ku siç u shpreh ai “politikanët janë përherë të njëjtët njerëz”.

“Nuk ia dolëm kështu që karrigia që bie është ajo e imja. Përvoja ime me qeverisjen përfundon këtu”, tha Renzi ndër të tjera.

Deputeti socialist kërkon dorëheqjen e Ilir Beqajt

Postuar në 21 Nëntor, 2016 15:17

Në Shqipëri çudia më e madhe tre ditë zgjat dhe kjo më së shumti ka gjetur vend edhe në politikë. Samiti i diasporës dhe shpërthimet nacionaliste të kryeministrit, shoqëruar me salcën ndaj ministres së arsimit, Lindita Nikolla bënë që të harrohej shpejt skandali me ministrin e Shëndetësisë, Ilir Beqaj, i cili doli në një regjistrim telefonik duke shkarkuar një drejtor të Kujdesit Shëndetësor vetëm e vetëm se nuk kishte marrë pjesë në një mbledhje të Partisë Socialiste në Tropojë.

Jep dorëheqjen kreu i inteligjencës amerikane, James Clapper

Postuar në 17 Nëntor, 2016 16:35

Drejtori i Shërbimit Kombëtar të Inteligjencës së SHBA-së, James Clapper, ka dhënë dorëheqjen. Përmes një letre drejtuar një paneli të kongresit, Komitetit për Inteligjencës ai ka bërë të ditur largimin nga detyra, një akt që nga disa media shikohet si sinjal për administratën Trump që të shpejtojë tranzicionin e pushtetit. Clapper ka shtuar se do të qëndrojë në detyrë deri sa Barack Obama të largohet nga zyra e Presidentit. 

 

Pages

Subscribe to RSS - doreheqja