doreheqja

Koha që PS-ja të vendosë nëse do qeverisë apo do jetë shtojcë e show-t personal të Kryeministrit

Postuar në 27 Tetor, 2018 13:14

Në historinë e kësaj që ndodhi sot me ish-ministrin e Brendshëm, lajmi është se dorëheqja e tij u njoftua nga kryeministri Edi Rama që bëri kështu edhe rolin e zëdhënësit. Siç bëhet e ditur tashmë, Fatmir Xhafa i ka paraqitur dorëheqjen kryeministrit ditën e enjtë dhe në deklaratën e tij nuk jep asnjë arsye për largimin. Sqarimi i këyre motiveve është detyrim për opinionin publik në Shqipëri që në kushtet e mungesës së transparencës ka të gjithë të drejtën ta shpjegojë këtë që po ndodh me dyshimin se kemi të bëjmë me larje hesapesh. 

Fatmir Xhafa dorëzohet, Forca e Maliqit mbi Forcën e Ligjit

Postuar në 27 Tetor, 2018 09:21

Fatmir Xhafa ikën nga ministër i Brendshëm  me një vendim suprizë të orëve të fundit. Formalisht ai ka paraqitur dorëheqjen pranë kryeministrit, i cili ka njoftuar në rrjetet sociale largimin e ministrit të Brendshëm.

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, jep dorëheqjen

Postuar në 17 Tetor, 2018 14:22

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias ka dhënë sot dorëheqjen pas sulmeve që aleati i djathtë në qeveri, Panos Kammenos, nuk i ka ndalur sulmet ndaj tij.

Dorëheqje e papritur e ambasadores së SHBA në OKB

Postuar në 09 Tetor, 2018 16:52

Presidenti amerikan Donald Trump ka pranuar dorëheqjen e ambasadores së SHBA-ve në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley.

Menjëherë pas lajmit të dorëheqjes së Haley-t, e cila është konsideruar si një nga anëtarët më të moderuar të qeverisë aktuale dhe duke qenë se ende nuk janë sqaruar shkaqet, Donald Trump, me anë të një postimi në Twitter njoftoi një takim me ish-ambasadoren në Zyrën Ovale. Në një konferencë për shtyp pas takimit ajo tha se vendimi ishte personal dhe ndjente se e kishte përmbushur misionin e saj në OKB.

Tronditet Papati i Françeskut. Ish-Nunci i ShBA kërkon dorëheqjen e Bergolios

Postuar në 27 Gusht, 2018 10:46

Një raport i firmosur nga ish-Nunci Apostolik në ShBA, Carlo Maria Viganò, i publikuar nga disa media, ka tronditur thellë Papatin e Bergolios. 

Ish-Nunci dëshmon se Papa Françesku ka qenë në dijeni të abuzimeve seksuale të ish-Peshkopit të Uashingtonit, Theodore McCarrik dhe sërish ka heshtur apo e ka promovuar atë. Viganò, për të cilin gazeta italiane “Corriere della Sera” shkruan se bën pjesë të konservatorët që kundërshtojnë nismat dhe sjelljen e Papës së tanishëm, kërkon dorëheqjen e këtij të fundit. 

Lë Vetevendosjen, mban Prishtinën

Postuar në 07 Mars, 2018 21:53

Thellohet kriza në lëvizjen majtiste të Kosovës. Pas afro 7 vitesh aktivitet politik në radhët e Vetëvendosjes, Shpend Ahmeti ka dhënë dorëheqjen nga kjo parti. Në një psotim në rrjetet sociale ai thotë se është i zhgënjyer nga debati i brendshëm te Vetvendosja dhe përplasjet mes njerëzve që dikur i bashkonin të njëjtat kauza.

Ministri i Jashtëm hollandez jep dorëheqjen sepse gënjeu një herë

Postuar në 14 Shkurt, 2018 11:44

Ministri i Jashtëm hollandez, Halbe Zijlstra, ka dhënë dorëheqjen pasi gënjeu për një takim hipotetik në vitin 2006, gjatë të cilit sipas tij presidenti rus, Vladimir Putin shpalosi një strategji për  Rusinë e Madhe.

Adriatik Llalla tërhiqet nga sistemi i drejtësisë

Postuar në 11 Shkurt, 2018 01:05

Ish-Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla është tërhequr nga e drejta e tij për të qenë pjesë e sistemit të drejtësisë si gjykatës në Gjykatën e Apelit.

Lajmi raportohet nga “ReportTv” që i ka marrë Llallës edhe një prononcim lidhur me kërkesën e bërë.

Kam depozituar një kërkesë për të mos qenë gjyqtar i Apelit", ka thënë Llalla.

Britani e Madhe/60 sekonda me vonesë në seancë, jep dorëheqjen Lordi Bates. Refuzohet nga kryeministrja

Postuar në 01 Shkurt, 2018 15:22

Kjo ka ndodhur në Britaninë e Madhe ku Lordi Michael Bates, ka dhënë dorëheqjen për shkak të vonesës në seancën e pyetjeve të kërkuar nga Baronesha Lister. Bates ka kërkuar ndjesë, e ka konsideruar aktin e tij si shkelje të një satandardi sjelljeje dhe është larguar. Më vonë, në një pronocim për mediat, Baronesha tha se i ka kërkuar Lordit Bates të rikonsiderojë vendimin.

Blushi tërhiqet nga politika dhe nga LIBRA

Postuar në 20 Janar, 2018 15:13

Ben Blushi ka njoftuar përmes një statusi në Facebook dorëheqjen nga drejtimi i LIBRA-s.  Blushi, që këto kohë ka patur fërkime verbale me bashkëthemeluesen Mimoza Hafizi, nuk jep arsye politike, por personale për largimin, duke u dorëzuar tërësisht para një vullneti për të votuar banditët, siç thotë ai. Më poshtë deklarata e plotë:

PËRSE TËRHQEM NGA DREJTIMI LIBRËS.

Pages

Subscribe to RSS - doreheqja