doreheqja

Dokumentari që provoi pedofilinë në kishën polake, dorëhiqet një prej peshkopëve që fshehu abuzimet

Postuar në 19 Tetor, 2020 16:35

Akuzat për mbulimin e skandalit të abuzimit seksual e kanë detyruar kreun e një dioqeze në Poloni të paraqesë dorëheqjen te Ati i Shenjtë. Papa Françesku pranoi të shtunën dorëheqjen e 68-vjeçarit Edward Janiak nga udhëheqja e dioqezës polake të Kaliszit. Vendimi lidhet me akuzat ndaj tij se ka mbuluar në të kaluarën disa raste të abuzimit seksual të të miturve nga një klerik në dioqezën e tij.

Nuk ka kurrfarë rëndësie ikja e ministres. Qeveria është vetëm një njeri

Postuar në 15 Shtator, 2020 15:27

Dje u njoftua zyrtarisht largimi nga kabineti qeveritar i ministres Besa Shahini. U dhanë shumë arsye në media për këtë lëvizje që përflitej prej kohësh, krahas lëvizjeve të tjera që thuhet se do të ndodhin. Shahini ishte një zgjedhje nga Kosova e Edi Ramës që e trajton qeverinë si tryezë personale pune. Ndryshimet fundit në qeveri u njoftuan në një mbledhje Asambleje të PS-së, e cila thjesht i miratoi pa bërë zë.

Po largohem nga Facebook, një kompani që fiton nga kultivimi i urrejtjes në botë

Postuar në 14 Shtator, 2020 13:10

Media të ndryshme në SHBA i kanë bërë jehonë një letre dorëheqjeje të Ashok Chandwaney, një inxhinier softesh në Facebook që ka deklaruar se largimi i tij vjen si pasojë e faktit se kompania po fiton mbi kultivimin e urrejtjes në SHBA dhe në botë.

Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe njofton dorëheqjen nga detyra

Postuar në 28 Gusht, 2020 12:11

Kryeministri japonez, Shinzo Abe ka deklaruar se do të dorëhiqet për arsye shëndetësore. Abe ka konfirmuar para gazetarëve se ai po trajton prej disa kohësh kolitin ulçeroz që e detyroi të largohej nga detyra edhe në vitin 2007. Ai ka sqaruar se do të presë derisa partia e tij Liberal Demokratike të zgedhë pasuesin dhe se më pas do të preferonte të qëndronte si deputet i thjeshtë.

Kosova vjen pas meje. Anullon vizitën në Uashington, por nuk jep dorëheqje

Postuar në 25 Qershor, 2020 04:09

Dikush ka dhënë shah ndaj procesit politik mes Serbisë dhe Kosovës. Hashim Thaçi, president i kësaj të fundit është thirrur të dëshmojë për akuzën se ka vrarë 100 njerëz në bashkëpunim me të tjerë. Dhe që nga ky moment establishmenti politik I Shqipërisë dhe Kosovës është vënë në lëvizje. Përfshirë gazetarët e ndryshëm, këta bojaxhinj entuziastë të shefit të radhës.

Grenell jep dorëheqjen nga detyra e ambasasdorit të SHBA në Gjermani

Postuar në 04 Mars, 2020 12:45

Richard Grenell, i Dërguari Special i Presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Serbi-Kosovë, ka njoftuar dorëheqjen nga detyra e ambasasdorit të SHBA në Gjermani. Ai ka bërë të ditur se do ta formalizojë aktin sapo Senati të zyrtarizojë John Ratcliffe në këtë pozicion.

Grenell mban aktualisht detyrën e drejtorit të Shërbimit Inteligjent Kombëtar si i komanduar, ndërkohë që ai duket se do të caktohet në një detyrë tjetër. Grenell provokoi debate pasi u konsiderua si njeri që vinte nga krahu radikal i John Bolton.

 

Dorëhiqet zv.drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve

Postuar në 10 Shkurt, 2020 22:41

Jep dorëheqjen zv.drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve, Xhavit Curri.

Dorëheqja e tij nga ky post është konfirmuar për TvT nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve.

Curri është një nga personat kyçë në hartimin dhe monitorimin e procesit të fiskalizimit.

Ai është emëruar nëndrejtor i Përgjithshëm i Tatimeve në fund të vitit 2013 dhe përgjatë kësaj kohe është marrë me pjesën operacionale të tatimeve.

Curri për vite me radhë ka punuar si konsulent fiskal.

Dorëhiqet qeveria ruse. Putin orienton vendin drejt referendumit për ndryshime kushtetuese

Postuar në 15 Janar, 2020 14:59

Qeveria ruse ka dhënë dorëheqjen. Kështu njofton agjencia shtetërore TASS, sipas së cilës presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin ka falenderuar kryeministrin e larguar, Dimitry Medvedev.

Për sa më përket, dua të falenderoj të gjithë ëpr çdo gjë që është bërë në këtë fazë të punës sonë të përbashkët, dua të shpreh kënaqësinë për rezultatet e arritura. Jo çdo gjë është bërë, por asnjëherë nuk realizohet gjithçka

Zaev jep dorëheqjen. Presidenti i Maqedonisë së Veriut mandaton Oliver Spasovskin për qeverinë teknike

Postuar në 03 Janar, 2020 12:13

Zoran Zaev ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit të Maqedonisë së Veriut.

Këtë mëngjes në orën 8.30 ishim në Qeveri. Nënshkrova dorëheqjen time, në përputhje me Marrëveshjen e Përzhinës dhe në bazë të Ligjit për Qeverinë. Besoj se dokumenti do të arrijë në Parlament shumë shpejt, në mënyrë që procedura të fillojë gjatë ditës për të mundësuar miratimin e qeverisë teknike

ka thënë Zaev.

Në Mal të Zi, aty ku ministri dorëhiqet dhe ku kryeministri nuk bën interpretimin e përgjimeve

Postuar në 04 Nëntor, 2019 13:14

Ja një lajm që na kujton llojin e vendit ku jetojmë dhe pse vota kundër e Francës duhet të na bëjë të mendojmë përpara sesa të na ndërsejë në bërjen e shqiponjës më duar. Në Malin e Zi – i cili për ata që e dinë Shqipërinë qendrën e botës është një vend i vogël ngjitur me ne – ka dhënë dorëheqjen ministri për Zhvillimin e Qëndrueshëm dhe Turizmin, Pavle Raduloviç.

Pages

Subscribe to RSS - doreheqja