akuza

Jemi me ty Daku!

Postuar në 26 Tetor, 2018 03:34

Ndoshta njeriu që më shumë se të tjerët mirëkupton sot Vangjush Dakon, është Ben Blushi. Ndërsa shumica plebishitare, ose publiçitare, e kupton fare qartë.

Shembujt pozitivë nga Kroacia

Postuar në 06 Shtator, 2018 14:02

Kryebashkiaku i kryeqytetit kroat, Zagreb, Milan Bandiç është vënë së fundmi nën hetim dhe po gjykojet për abuzim me detyrën. Sipas raportimeve mediatike, Bandiç akuzohet se ka sjellë dëm dhjetëra mijëra euro, shifra këto që për atë që ndjek politikën në Shqipëri, ngjajnë si dhurata. 
I njohur për akte popullore si ulja e çmimit të tramvajit, Bandiç konsiderohet si një ndër politikanët më të fuqishëm në Kroaci.

"Buxheti i shtetit është në dispozicion të trafikantëve të drogës"

Postuar në 23 Gusht, 2018 13:52

Partia Demokratike deklaron se Edmond Bego, biznesmeni i arrestuar në Greqi dhe i liruar më pas, i pranuar si mik nga Taulant Balla, kryetar i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, ka përfituar miliona euro nga tenderët publikë që nga viti 2015.

Të dhënat zyrtare tregojnë se kompania “Inerte Express”, me pronar trafikantin e drogës dhe mikun e familjes së Taulant Ballës, nuk ka përvojë në ndërtimin e nënstacioneve elektrikë dhe se këtë funksion ai e shtoi në fund të dhjetorit 2017.

Rumania në rrugë (foto)

Postuar në 13 Gusht, 2018 09:53

Mijëra rumunë morën pjesë sërish në protestat antikorrupsion, një ditë pasi 450 persona u plagosën gjatë përleshjeve me policinë.

Organizatorët e protestës kanë kërkuar dorëheqjen e qeverisë për shkak të legjislacionit dhe masave të cilat thonë se janë ndërmarrë siç thonë protestuesit për të promovuar interesat korruptive të kastës në pushtet.

LSI akuza ndërkombëtarëve: Janë të neveritshëm

Postuar në 26 Korrik, 2018 11:40

Shumica është e detyruar të zgjidhë një ekuacion që numrat nuk ia lejojnë përballë presionit të ndërkombëtarëve për të miratuar ndryshimet në Ligjin për statusin e Gjyqtarëve dhe Prokurorëve, në mënyrë që t’i hapet rrugë pranimeve në Shkollën e Magjistraturës, proces që është i bllokuar për shkak të mosngritjes në kohë të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe Gjyqësorit.

Qoka e fundit..?

Postuar në 19 Korrik, 2018 14:11

 

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka njoftuar sot për një marifet të zyrës së Misionit të Bashkimit Europian në Tiranë. Pas kërkesës për një takim me ambasadoren Romana Vlahutin dhe miratimit prej kësaj të fundit të kërkesës, AMT thotë se është njoftuar për në ndryshim formati dhe përfshirjen në takim të përfaqësuesve të Forumit për Mbrojtjen e Trashëgimisë.

Akuza në parlamentin e Kosovës: Ish-prokurorja e EULEX, lidhje intime me një politikan

Postuar në 08 Qershor, 2018 16:33

Deputeti i partisë “Nisma” në Kosovë që drejtohet nga Fatmir Limaj, Milaim Zeka, ka deklaruar në Parlamentin e vendit se ish-prokurorja e EULEX, Isabelle Arnal ka patur marrëdhënie intime me një politikan të lartë. Sipas Zekës, që pretendon se ka raporte sekrete, prokurorja ka kryetr marrëdhënie në një vilë në Brezovicë, ku edhe i është kërkuar nga “politikani I lartë” që të procedojë Fatmir Limajn. Një akuzë e rëndë, ndonëse vjen nga një deputet që njihet se për qëndrime të këtilla publike.

Soros: Salvini, në pagesë nga Putin. Akuza e "fondacionit" për Trump: "Rrezik për botën"

Postuar në 03 Qershor, 2018 21:25

Miliarderi hungarez Xhorxh Soros e ka akuzuar qeverinë e re italiane si të afërt me interesat ruse. Gjatë një deklarate në Festivalin Ekonomik të Trentos, Soros ka shkuar edhe më tej duke akuzuar ministrin e Brendshëm italian Matteo Salvini si një njeri të paguar nga presidenti rus Vladimir Putin. Për këtë ai iu referua edhe deklaratave të përfaqësuesve të qeverisë së re italiane për të hequr sanksionet ndaj Rusisë. Sipas Soros, Putin kërkon të domonojë Evropën, nuk do ta shkatërrojë, por ta lodhë atë.

Akuza të reja për Facebook

Postuar në 31 Maj, 2018 10:11

Facebook po përballet me akuza të reja, pas skandalit të rrjedhjes së të dhënave personale të Cambridge Analytica. Sipas padisë së bëra nga Qendra Evropiane e të Drejtave Digjitale, punonjësit e Facebook injoruan dispozitat e miratuara dhe manipuluan përmes njoftimeve të rreme përdoruesit e tyre që të pranonin me nxitim kushtet e tyre.

Videoja e një vrasjeje tragjike dhe akuza për prokurorin Artan Lulaj

Postuar në 24 Maj, 2018 23:53

Emisioni "Të Paekspozuarit" ka sjellë sot në vëmendje vrasjen e 22 vjeçarit Marvi Mihali në korrik të vitit të kaluar. Për një karikues celulari, Mihali u qëllua me thikë nga disa të rinj, një pjesë e të cilëve sot, janë të lirë. Emisioni ka sjellë edhe videon e vrasjes, realizuar nga bizneset pranë vendit të ngjarjes, ku duket se të gjithë të rinjtë janë fajtorë, pasi kanë organizuar pritën ndaj tre djemve mes të cilëve mbeti i vrarë Mihali.

Pages

Subscribe to RSS - akuza