akuza

Amazon, nën akuzën e legjislacionit antitrust në BE

Postuar në 10 Nëntor, 2020 12:30

Kompania “Amazon” e Jeff Bezos do të vihet para akuzave që rrjedhin nga legjislacioni antitrust në Europë. Akuzat janë ngritur nga Komisioni Europian, sipas të cilit “Amazon” ka përdorur në mënyrë të njëanshme të dhënat e palëve të treta në funksion të favorizimit të shitjes së disa produkteve. Hetimi ka rreth një vit që ka nisur dhe ndër të tjera është vlerësuar mënyra sesi përdoren të dhënat e palëve të treta edhe në funksion të ekspozimit të mallrave në të ashtuquajturat Kuti të Blerjes – Buy Box.

Krasniqi në Hagë: Kurrë në jetën time s’kam trajtuar njerëz si më trajtuat mua nga burgu deri në këtë ndërtesë

Postuar në 09 Nëntor, 2020 15:05

Ish-zëdhënsi i UÇK-së Jakup Kransiqi është shfaqur i emocionuar në seancën gjyqësore në Dhomat e Specializuara nga Hagë ku ai ndodhet për shkak të aktakuzës për krime lufte. Në fjalën e tij, Krasniqi ka akuzuar për keqtrajtim autoritetet e Gjykatës duke cilësuar se në jetën e tij nuk ka trajtuar asnjë njeri siç e trajtuan atë.

Nuk kam trajtuar askënd kurrë në jetën time në asnjë rast të vetëm, as kaq sa e si më trajtuat mua nga ndërtesa e burgut e deri në këtë ndërtesë.

I akuzojnë për Aferë me bazën e Sarandës. Bisht Palla është lënë për mandatin e tretë

Postuar në 04 Nëntor, 2020 23:15

Artur Meçollari, një ish-ushtarak aktiv i Forcës Detare, me një rol të rëndësishëm edhe në një proces delikat si ai i negociatave për marrëveshjen detare me Greqinë, ka zbuluar në faqen e tij në Facebook atë që e quan Aferë të Tjetërsimit të Bazës Ushtarake Detare të Limionit në Sarandë. Siç dihet kjo bazë me sipërfaqe 3.5 ha u dha para disa kohësh me konçesion kompanive të poseduara nga Shefqet Kastrati për 1 euro.

Investigim dhe rrugaçëri mediatike

Postuar në 25 Tetor, 2020 14:43

Në Shqipëri ka disa ditë që është zbuluar ai që po quhet skandali i pasaportave. Në qendër të këtij skandali është vënë Presidenti i Repulikës Ilir Meta që akuzohet se ka dhënë shtetësi jashtë kuadrit ligjor dhe për persona me precedentë penalë. Çështja ka dalë në skenë në kontekstin e një tjetër skandali, atij të inceneratorëve dhe është e lehtë të kuptohet se një skandal kundërbalancohet me një skandal tjetër.

Maska me detyrim në rrugë, një masë që po imponohet por nuk arsyetohet dot

Postuar në 15 Tetor, 2020 11:15

Zv.kryeministri Erjon Braçe ka postuar një status në rrjetet sociale përmes të cilit mbron me nerv shtetari – siç duket – vendimin e fundit për mbajtjen e detyrueshme të maskës. Ai i bën apel qytetarëve që të mos dëgjojnë mediat dhe politikanët sepse ata gënjejnë dhe janë maskarenje me vila.

Brace sugjeron që heroi ynë të jetë mjeku i familjes, infermieri etj..

Edhe Zotin të kishim zënë me gurë, këta nuk duhet t'i kishim kusur

Postuar në 04 Tetor, 2020 15:08

Ka rinisur sezoni menstrual i konfliktit mes presidentit dhe kryeministrit. Presidenti shan e mallkon për Rilindjen, kryeministri zografis mençurinë nëpër stoqe dixhitalë cicërimash tuiteri. Duke folur çuditërisht në emër të shqiptarëve që nuk dihet se për cilën arsye mendon se i përfaqëson. 

Ka ndodhur një gabim i vockël: Të ndryshon Vendbanimi!

Postuar në 30 Shtator, 2020 01:33

Një raportim i para disa ditëve i TVT për disa parregullsi në gjendjen civile të disa qytetarëve dhe ndryshimin e vendbanimit prodhoi një situatë qesharake me një qeveri që shitet se ka çdo gjë nën kontroll. Drejtori i Gjendjes Civile, Bledar Doracaj nuk u prononcua gjithë këto ditë dhe hera e fundit që e kemi parë atë të shfaqet në media, ishtë kur njoftonte gjobat për qytetarët që nuk vetëdeklarojnë vendbanimin.

Lufta e dytë e '20-ës

Postuar në 11 Shtator, 2020 23:43

Pas detit Shqipërisë po kërkojnë t’i marrin edhe identitetin. Në krye një beteje të vockël por me fitim të kësaj “lufte” është vënë Auron Tare, një personazh tipik i tranzicionit. 

Sapo është marrë vesh se Parku i Butrintit do te menaxhohet për 10 vjet nga Fondi Shqiptaro Amerikan për Zhvillim ka nisur vala e dytë e "patriotizmit".

SKEMA/ PD: Qeveria Rama, 1 miliard lekë në xhepat e Carlo Bolinos

Postuar në 02 Shtator, 2020 15:04

Partia Demkratike, akuzoi pronarin e Report Tv dhe Shqiptarja.com Carlo Bolino, se në dy vitet e fundit ka përfituar 7.5 milionë dollarë tendera fiktiv në bazë të skemave korruptive. Selia blu zbardhi skemën e pretenduar se si lekët e përfituara nga kompania  Web & Communications Development, në pronësi të Igli Gjelishtit transferohen me pas në llogaritë e biznesit të Bolinos. Partia Demokratike, thotë se pas skandalit prej 2.5 miliard dollarë tendera fiktiv të Agjencisë Kombëtare e shoqërisë së informacion

Toyota Yaris, mbyllin gojën dy zhurmuesit e 3.4 milionë eurove

Postuar në 14 Gusht, 2020 14:23

Hetimi për të famshmen Toyota Yaris është mbyllur me komiken akuzë: Mosdeklarim të ardhurash në kufi.

Pra gjashtë persona do të ndiqen dhe hetohen se pse nuk deklaruan burimin apo se kishin me vete 3.4 milionë euro.

Që nga momenti i djeshëm kur prokuroria vendosi të reduktonte dosjen në këtë akuzë, politika ka heshtur.

Ka heshtur zhurmuesi Lulzim Basha që akuzonte Taulant Ballën se ishte garanti i parave dhe se po pastrote para të pista. Ka heshtur edhe Taulant Balla që rrëmoi e gjeti një lidhje të Bashës me një nga të akuzuarit.

Pages

Subscribe to RSS - akuza