akuza

Manovra e PD-së me qitjen e përsëritur ndaj Xhafajt

Postuar në 09 Maj, 2018 18:44

Partia Demokratike publikoi këtë të mërkurë dosjen e plotë të dënimit me 7 vjet e dy muaj burg në Itali të vëllait të ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafajt për trafik droge. Një akuzë që nuk artikulohet për herë të parë, me ndryshimin se stafeta i është kaluar selisë së PD-së, pas denoncimeve në parlament të Sali Berishës dhe Lulzim Bashës.

Edhe në daljen e fundit para gazetarëve Enkelejd Alibeaj e Gazmend Bardhi përveçse kanë bërë një zbardhje të përciptë të vendimit kanë ngarkuar me përgjegjësi Xhafajn dhe institucionet në varësi të tij për mosarrestimin e Agron Xhafajt.

Lllalla: Të keqen e kam nga Donald Lu

Postuar në 16 Shkurt, 2018 20:25

Adriatik Lllalla ka folur për herë të parë lidhur me vendimin e sekretarit Amerikan të Mbrojtjes, Rex Tillerson për ndalimin e hyrjes së ish-kryeprokurorit të Përgjithshëm të Shqipërisë  dhe familjes së tij në SHBA. Në një reagim për të përditshmen amerikane WSJ, Llalla mohoi akuzat për korrupsion, duke drejtuar gishtin drejtëpërdrejtë te ambasadorin amerikan në Tiranë, Donald Lu.

"Ai më ka fyer mua, familjen time dhe gjithë trupin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, duke na trajtuar si kriminelë, duke denigruar ne publikisht dhe personalisht"- tha  Llalla.

Radha i vjen Tarantinos

Postuar në 08 Shkurt, 2018 14:46

Dosja femrat vs meshkujt në Hollywood po krijon probleme edhe për një tjetër autor të mirënjohur: Quentin Tarantino.

Ka qenë aktorja Uma Thurman që ka zbuluar një incident gjatë xhirimeve të filmit “Kill Bill” ku shfaqet një përplajse me makinë. Sipas Thurman, Tarantino ka qenë provokativ dhe neglizhent duke i dhënë një makinë të pasigurtë, ndërkohë që regjizori në fjalë ka deklaruar se “kjo është keqardhja më e madhe në jetën time”.

Akuza për Soros edhe nga Netanyahu

Postuar në 04 Shkurt, 2018 13:28

George Soros vihet nën akuzë publike edhe nga kreyministri izraelit, Beniamin Netanyahu. Sipas kreut izraelit, Soros qëndon pas një fushate protestash kundër planit të Izraelit për të deportuar disa mijëra afrikanë që kanë aplikuar për azil.

Trump në konflikt edhe me Bannon: Ka ikur nga mendja

Postuar në 03 Janar, 2018 16:55

Ish-këshilltari i Donald Trump, Steve Bannon tha se takimi i djalit të Donald Trump me një avokat të qeverisë ruse në qershor të vitit 2016 ishte "jopatriotik", duke iu referuar përmbledhjes që Guardian i ka bërë librit të ardhshëm të Michael Wolff mbi Shtëpinë e Bardhë dhe Trump.

Nuk heq dorë nga karta e Bashës, përplasje e hapur me Donald Lu

Postuar në 12 Dhjetor, 2017 23:46

Sali Berisha beson se Lulzim Basha është zgjedhja e duhur për të rikthyer Partinë Demokratike në pushtet, ndonëse PD humbi 200 mijë vota në zgjedhjet e fundit. Në një intervistë për ABC News ai ka dalë hapur në mbështejtje të Bashës dhe vazhdimësisë së tij në krye të PD-së, duke gjetur gabime sa te këshilltarët e kryetarit të PD-së dhe po aq të vjedhja e votave.

Në shah me 1 milionë dollarë

Postuar në 30 Nëntor, 2017 12:09

Pagesa e PD-së për lobim në ShBA është kthyer në çështje politike. Nuk dihet sesi 1 milionë dollarët e Lulzim Bashës ja kanë dalë që të kompensojnë në vëllim informacioni të përditshëm çështjen Tahiri dhe atë të trafikut të drogës. 
Një mesazh i ambasadës së SHBA me foto montazhin e Donald Lu me Elvis Presley është  një mesazh në këtë drejtim, por që merr vlerë vetëm në raport me politikanë si Lulzim Basha. I cili po hedh themelet e dështimit të projektit të vet politik, qoftë edhe me përgjigjet e veta aspak sqaruese për akuzën e 1 milionë dollarëve. 

"Jap dorëheqjen menjëherë nëse provohet se kam qoftë edhe një peni në parajsat fiskale"

Postuar në 26 Nëntor, 2017 17:05

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka sfiduar liderin e partisë kryesore opozitare, Partisë Popullore Republikane të cilit i ka kërkuar që të dokumentojë akzuën se ai apo familjarë të tij kanë depozituar shuma parash në parajsat fiskale.

“Ai duhet ta provojë nëse Tayyip Erdogan ka një peni të vetëm jashtë. Nëse provohet, unë nuk do të qëndroj në këtë post presidencial pas asnjë minutë më tej”, ka deklaruar presidenti turk.

Nuk ka nevojë për një portal më shumë

Postuar në 14 Nëntor, 2017 20:44

Kryetari i opozitës parlamentare, z.Lulëzim Basha, ka artikuluar këto dy ditë akuzën më të rëndë politike që është bërë ndoshta në dy dekada. Sipas tij inkriminimi i ekonomisë dhe qeverisjes ka arritur deri në atë pikë saqë edhe projektbuxheti është në funksion të pastrimit të parave të drogës. Duke marrë të mirëqenë të dhënat se sasia e parave të drogës që hamendësohet që xhiron në një vit në Shqipëri, është më e madhe se vetë paraja e buxhetit vjetor, atëherë është e qartë se akuza  është edhe më e rëndë.

Akuza: Me buxhetin 2018 po pastrohen paratë e kanabisit. Të ndërhyjë FBI dhe DEA

Postuar në 13 Nëntor, 2017 15:49

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka akuzuar qeverinë se po kryen pastrim masiv të parave të drogës përmes buxhetit 2018. Në një dalje për mediat, Basha ka deklaruar se biznesi i ndërtimit është skemë tradicionale për pastrimin e parave dhe kjo po ndodh në Shqipëri.

Pages

Subscribe to RSS - akuza