akuza

Ish-presidenti akuzon ish-presidentin: Bamir Topi gjobiste prokurorët dhe gjyqtarët

Postuar në 17 Maj, 2019 16:20

Dy ish – presidentë të Republikës janë përfshrië së fundmi në një lloj polemike publike që provon nivelin e politikës shqiptare. Në librin e vet të fundit, ish-presidenti Bamir Topi, shkruan se Bujar Nishani punonte në një karburant. Zoti Topi rrëfen kujtimet e veta nga politika, të cilat po publikohen gjerësisht së fundmi në media.

Në replikën e vet, ish-presidenti Nishani ndër të tjera thotë:

Teshtimat e stisura të Beogradit për shëndetin e Edi Ramës dhe Hashim Thaçit

Postuar në 09 Maj, 2019 13:42

Beogradi zyrtar është katandisur tashmë në një recitues monoton të të vetmes vjershë që di: Shqipëria e Madhe. Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, ka deklaruar për televizionin publik serb se Edi Rama dhe Hashim Thaçi po krijojnë Shqipërinë e Madhe, ndërkohë që Serbia po përpiqet të ndjekë një politikë konstruktive.

Samiti shkoi shumë mirë. Kryeministri bëri fotot që donte

Postuar në 30 Prill, 2019 13:36

Kryeministri i Shqipërisë është i shqetësuar edhe për Europën përveçse për Shqipërinë, Kosovën dhe Ballkanin. Pas samitit të Berlinit ai është ndër të paktët pjesëmarrës që flet me pozitivitet dhe madje hidhet në sulm kundër mediave shqiptare që sipas tij po bëjnë çmos që vendi ynë të dështojë. Është thuajse e sigurtë tashmë se zotin kryeministër nuk e këshillon njeri pos emocioneve të veta. Pasi përndryshe kjo sjellje e tij, bajate në kulm, do të kishte ndalur.

Fol për paratë dhe vilat meqë "je" opozitë znj. Kryemadhi!

Postuar në 26 Prill, 2019 15:25

Sot disa media, kryesisht pranë kryeministrit, kanë qarkulluar një “lajm” sipas të cilit kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka kërcënuar me jetë kryeministrin Edi Rama:

Në shitje...

Postuar në 28 Shkurt, 2019 14:28

Akuza ishte më e rëndë.  Ishte trafik droge, krijim i grupit të strukturuar kriminal, kryerja e veprave penale si grup i strukturuar kriminal. Pas Aldo Bares jam i dyti me këtë akuzë. Nuk kam ndonjë surprizë të madhe prokuroria e komanduar siç e nisi e bitisi

Kështu ka deklaruar sot ish-ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri, pas njohjes më akuzat në Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Është ndoshta rasti i parë që një ministër akuzohet për krijim të grupit të strukturuar kriminal dhe kjo përbën rekordin e qeverisë aktuale.

Akuza e parë publike për konçesionin e dokumenteve të identifikimit

Postuar në 27 Shkurt, 2019 22:34

Pasi kaluan pesë vjet përballje me akuza, skandale, dyshime dhe mashtrime të konfirmuara, ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqja, ka menduar të thotë diçka për konçesionet. Këto kanë qenë temë elektorale e Partisë Socialiste, e cila premtoi se do t’i anullonte. Me të ardhur në pushtet, gjuha ndryshoi. Socialistët thanë se kontratat nuk zhbëhen sepse Shqipëria do të shkonte në arbitrazh. Kjo është e vërtetë padyshim.

Dëshmi apo bllof? El Chapo dha 100 mln dollarë rryshfet ish-presidentit meksikan, Pena Nieto

Postuar në 17 Janar, 2019 15:34

Një dëshmitar kolumbian, Alex Cifuentes, ish-trafikant droge, ka deklaruar gjatë një seance gjyqësore në Neë York, se ish-bosi i trafikut të kokainës, Joaquin Guzman, i njohur me nofkën “El Chapo” i ka paguar ish-presidentit meksikan Enrique Pena Niet, 100 milonë dollarë për të mos e arrestuar. AFP shkruan se ka shumë të dhëna të dyshimta në këtë dëshmi që ëstë akuzë për ish-presidentin meksikan të vitit 2012.

Lefter Talo, Hero i Popullit, apo i likujduar nga Partia Komuniste?

Postuar në 04 Dhjetor, 2018 23:17

Panajot Barka, profesor i asociuar dhe pjesëtar i minoritetit grek në Shqipëri, aktivist për të drejtat e këtij minoriteti, shkruan sot në gazetën “Tema” për situatën e krijuar së fundmi Jug, ku sipas tij janë cenuar raportet mes “pakicës dhe shumicës”.

Kush i ka (keq)përdorur mediat e Bollinos?

Postuar në 01 Dhjetor, 2018 14:59

Kush bën ndonjë xhiro nga faqja online e “shqiptarja.com” mund të vërë re thuajse në mënyrë të përditshme, në ndonjë prej rubrikave njoftimin: Ekskluzive. Nën këtë term publikohen lajme që nuk i ka kush tjetër, e të cilat media në fjalë pretendon se i ka zbuluar me burimet e veta.

Zëri i një të pandehuri, jo Zëri i Popullit...

Postuar në 01 Nëntor, 2018 14:49

Saimir Tahiri, ish-ministër i Brendshëm i Shqipërisë, është shfaqur sot në një konferencë për shtyp për të dhënë atë lajmin e rëndësishëm që kishte njoftuar paraprakisht ditë më parë. Lajmi është se Antimafia italiane ka pushuar çdo hetim për personin e tij dhe se një gjë e tillë nuk po merret parasysh nga organi i akuzës në Tiranë. Tahiri ka akuzuar mediat dhe politikën për një lloj konspiracioni ndaj tij, teksa ka folur për atë që e ka quajtur dora e zezë.

Pages

Subscribe to RSS - akuza