akuza

Akuza: CIA dërgoi dy operativë për të destabilizuar Maqedoninë

Postuar në 23 Dhjetor, 2016 12:34

Dy lajme vijnë nga Maqedonia: së pari se Zoran Zaev i opozitës socialdemokrate ka dhënë dorëheqje nga detyra e kryetarit të komunës së Strumicës. Kjo bëhet sipas mediave maqedonase për të kaluar në pozicionin e deputetit dhe për t’i shpëtuar hetimit për korrupsion. Në thelb kjo do të thotë se bombat e Zaevit i ngjajnë tashmë qitjeve të zhurmshme të Mato Grudës që vetëm sa dogjën hauret e Plakut Merre, që në këtë rast është Nikolla Gruevski.

Zgjedhja e Clinton çon në krizë kushtetuese. Gazetari investigativ Klein: FBI do të ngrejë padi

Postuar në 06 Nëntor, 2016 18:49

Ndërkohë që data e zgjedhjeve amerikane po afron, skenarët eventualë pas zgjedhorë sa vijnë e shtohen. Hillary Clinton ka gjasa të jetë presidentja e radhës, deri më tani më shumë sesa republikani Donald Trump, por proceset hetimore ndaj saj nuk përjashtojnë një akuzë pas zgjedhjeve. Gazetari investigativ Edward Klein tha për Fox News, një televizion pranë fushatës së Trump, se FBI po kryen hetim gjithëpërfshirës dhe nuk përjashtohet që Comey, drejtori i Byrosë, të ngrejë padi ndaj presidentes së re.

Akuzë për krime lufte ndaj Fatmir Limajt

Postuar në 28 Tetor, 2016 15:03

Prokuroria e Posaçme e Kosovës tha se ka ngritur aktakuzë kundër deputetit, Fatmir Limaj, për veprën penale: krime lufte kundër popullatës civile.
Në një njoftim të prokurorisë thuhet se "rasti ka të bëjë me vrasjen e dy civilëve: Ramiz Hoxha nga fshati Bellanicë dhe Selman Binishi nga fshati Banjë, komuna e Malishevës, në Kosovën qendrore, të cilët me datën dy nëntor 1998, janë marrë në afërsi të xhamisë së fshatit Bellanicë dhe janë ekzekutuar në hyrje të fshatit Kravasari", po të kësaj komune.

Akuza për korrupsion mes drejtuesve të emisioneve

Postuar në 28 Tetor, 2016 10:21

Debati është zhvilluar dje në "Opinion" mes gazetarit të emisionit "Stop" dhe Eni Çobani, juriste dhe drejtuese emisioni në Tv Klan.

20161027-215058 by e-d21

Patologjia e kryeministrit, mediat diskutohen me popullin. A po njoftohet ndonjë nismë e re?

Postuar në 25 Tetor, 2016 12:59

Kryeministri ka qenë në Shishtavec. Aty banorët i janë ankuar edhe për mediat!!! Dhe në bisedë e sipër kryeministri – për ata që nuk e dinë quhet Edi – e ka pyetur edhe për emrin e gazetarit. Edison Ypi ka dalë në “mbledhjen e frontit” dhe është gjykuar aty. Mundet të jetë një rastësi, mundet që banorëve të Shishtavecit u kanë mbaruar hallet dhe tani merren me reportazhe gazetash. Dhe i janë drejtuar priftit dhe hoxhës së Shqipërisë, kryeministrit, për pak drejtësi. Të vërë dorën në zemër.

Veliaj leh sepse Prokuroria fle

Postuar në 11 Tetor, 2016 13:01

Ka tri ditë që në disa media po qarkullon një lajm sipas të cilit një emision investigativ në “Vizion Plus” nuk është lejuar të transmetohet pasi aty hulumtoheshin gjëra të pakëndshme për kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj. Emisioni merrej me landfillin e Sharrës, aty ku duart e Erjon Veliajt kanë lënë disa gjurmë që janë identifikuar tërthorazi edhe mbi dy kufoma. Gjurmë të papërgjegjshmërisë, të shkeljeve ligjore, gjurmë interesash, të kamufluara pas shpalljes së projekteve rilindëse.

Z. ministër i Brendshëm! Po Eduard Kukan kujt lobi kriminal i shërben?

Postuar në 03 Tetor, 2016 14:43

Që hashashi një ditë mund të bëhet edhe simbol i buqetës së të sapomartuarve këtë tanimë e dinë të gjithë. Por është një gjë se ekziston një e vërtetë informale dhe krejt tjetër kur ajo artikulohet si shqetësim publik. Shqipëria, kjo republikë droge dhe krimi, ka në krye një ministër të Brendshëm, i cili formalisht ka epror një kryeministër, të cilët sa herë vjen puna te droga mohojnë përmasën e realitetit të saj.

Kur shkruajnë apo filmojnë gazetarët ka heshtje, ose thjesht izolim. Kur akuzon PD-ja këtu kemi të bëjmë me makinerinë e baltës apo me kundërtezën e Lazaratit.

Plehrat e Romës në dorë të Mafies. Kryeministri italian akuzon kryebashkiaken opozitare, njësoj si miku i tij në Shqipëri. Po Veliaj do ta ndalojë Mafien?

Postuar në 02 Tetor, 2016 14:20

Matteo Renzi, kryeministër i Italisë, ndodhet në një pikë vendimtare të karrierës së tij. Në tetor mbahet referendumi për reformën kushtetuese në Itali, e cila do të përcaktojë nëse qeveria e Renzit do të rrijë apo jo. Renzi, i cili është nën akuza të gjithanshme, po reziston duke u shfaqur i sigurtë dhe optimist. Mirëpo goditjen më të madhe Renzi e mori nga lëvizja e Grilos, e cila sot drejton edhe bashkinë e Romës. Dhe për të kundërshtuar peshën e lëvizjes “Pesë yjet”, Renzi ka gjetur një akuzë që ngjan kaq shumë me këto që ndodhin në Shqipëri.

Kreu i K. të Sigurisë, Spartak Braho pranon ekzistencën e çantës së zezë së shantazhit. Vizita në burg? “Një intrigë e vockël e shpifaxhiut të paguar Artan Hoxha"

Postuar në 30 Shtator, 2016 13:21

Kreu i Komsionit Parlamentar të Sigurisë, Spartak Braho, ka dhënë sot një intervistë në “Gazeta Shqiptare” ku sqaron pozicionin e tij për akuzat që i bëhen se ka vizituar në burg Dritan Dajtin. Braho as nuk përton fare të flasë hapur, me gjuhë shantazhi si dhe të pranojë se ka një çantë të zezë në të cilën ka 6 ndarje.

Klement Balili, “Santa Quaranta”, Ilir Meta dhe Koço Kokëdhima

Postuar në 19 Shtator, 2016 17:12

Faqja “lapsi.al” raporton sot se Klement Balili është parë dje në hotelin “Santa Quaranta” ku zhvillohej një dasëm. Policia sipas kësaj faqeje nuk ka ndërhyrë për të arrestuar personin që është shpallur në kërkim, i cili madje ka qenë në tavolinë me kreun e PS-së së Tepelenës, Dino Selimi. Këto të dhëna referon “lapsi.al”.

Pages

Subscribe to RSS - akuza