akuza

Kanabisi si çështje e një vendi anëtar të NATO-s

Postuar në 02 Nëntor, 2017 14:34

Gazeta zyrtare e Partisë Demokratike hapet sot me një akuzë për ish-ministren e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, të cilën e quan Zonja Narcos. Sipas kësaj gazeta, Kodheli dhe ish-shefi i Shtabit të Pqrgjithshëm, Jeronim Bazo kanë lejuar trafikun e drogës, duke mbajtur radarët e mbikëqyerjes detare jashtë pune. Ky është një pretendim për të cilin RD-ja shkruan se dy ish-zyrtarët janë paguar.

Tariq Ramadan akuzohet për përdhunim

Postuar në 22 Tetor, 2017 11:17

Një profesor i Okafordit, këshilltar i qeverisë britanike për përballjen me terrorizmin, është akuzuar për përdhunim nga një aktiviste që dikur ka qenë ndjekëse e drejtimit salafist të Islamit. Fjala është për studiuesin Tariq Ramadan, i njohur edhe në Shqipëri, ku edhe ka qenë pak muaj më parë. 

Sulme dhe akuza edhe për situatën e zjarreve. Basha kujtohet për të folur përmes RD-së

Postuar në 09 Gusht, 2017 16:27

Gazeta “Rilindja Demokratike” është hapur sot me një titull akuzues për ministren e Mbrojtjes Mimi Kodheli, për shëprdorim fondesh. Sipas gazetës zyrtare të PD-së, Kodheli ka shpenzuar 1 miliardë lekë për zyra dhe 300 milionë për shuarjen e zjarreve. Mbulimi vizual i shkrimit është edhe më goditës dhe parqet ministren në një foto plazhi krah zjarreve.

Ministrja ka reaguar duke bërë një paralajmërim në profilin e vet në Facebook:

Nuk ka më as opozitë ku të qahesh! Grida Duma në rolin e kukullës(politike) në Sarandë

Postuar në 23 Maj, 2017 13:28

Një televizion lokal në Sarandë, “Sarandaweb” raporton për një përplasje mes një biznesmeni dhe Bashkisë për prishjen e një muri. Siç shihet në video biznesmeni thotë se muri është prishur nga Bashkia që njeh vetëm Koço Kokëdhimën dhe jo ligjin. Biznesmeni kërkoi ndihmën edhe të opozitës, me rastin se aty po kalonte deputetja e PD-së, Grida Duma, që e hodhi situatën me qëndrim stoik prej kukulle(politike kuptohet) dhe premtimin: “Do ta shohim çështjen tënde”. Sipas këtij biznesmeni kreu i PD-së në Sarandë është i lidhur me Bashkinë, mish e thua siç e do edhe Pazari.

Sulmohet në Beograd filozofi Bernard -Henri Levy

Postuar në 11 Maj, 2017 10:26

Ai po prezantonte filmin "Peshmerga" kur disa të rinj me thirrjet "Jashtë Beogradi" dhe duke akuzuar se ai ishte mbrojtës i imperialistëve, kanë prishur aktivitetin. Vetë Levy është përfshirë në debat e madje në një moment edhe në përplasje fizike. 

Akuza se pas dhunës qëndron edhe Ali Ahmeti dhe BDI-ja

Postuar në 30 Prill, 2017 14:54

Kanë nisur spekullimet se ajo që ndodhi në Parlamentin e Maqedonisë ishet koordinuar mes partisë së Gruevskit dhe Ali Ahmetit me BDI-në. Nuk mund të faktohet gjë, por disa video të shpërndara nga media shqipe të Maqedonisë japin pamje ku shihet se deputetët e BDI-së, parti që kaloi me Zaevin dhe formalisht provokoi ndryshimin dhe krizësn aktuale, nuk preken nga huliganët e dhunshëm. Zijadin Sela u tërhoq zvarrë ndërkohë Radmilla Sheqerinska dhe Zoran Zaev u goditën. Artan Grubi i BDI-së, Xhevat Ademi dhe Vesel Memedi jepen të qeshur.

Kadare: Mund ta fal Lubonjën për denoncimin ndaj meje dhe të atit, por nuk e fal dot dashakeqësinë e tij*

Postuar në 12 Prill, 2017 09:40

Shkrimtari Ismail Kadare ka marrë një qëndrim publik për ato që i quan denoncime politike të Fatos Lubonjës ndaj tij në gjyqin e Todi Lubonjës. Përmes një letre drejtuar botuesit të gazetës “Mapo”, Kadare e cilëson sjelljen e Lubonjës të dënueshme dhe shprehet i shqetësuar për një lloj tolerance që sipas tij është shfaqur ndaj akteve të tij. Më poshtë teksti ashtu siç publikohet sot në “Mapo“

Përgjigje për zotin Henri Çili

"Ta heqim zvarrë nga zyra”, drejtori i TVSH-së përgënjeshtron akuzën e kreut të PD-së

Postuar në 24 Shkurt, 2017 15:50

Pas deklaratës së Lulzim Bashës para protestuesve të PD-së, ku sulmoi drejtuesin e TVSH-së, duke e quajtur pleh dhe bëri thirrje ta tërheqin zvarrë nga zyra, ka reaguar vetë drejtori Thoma Gëllçi.

Me anë të një letre, ai shprehet se nuk bëhet pjesë e debatit politik dhe as zhvillimeve politike të ditës. Në letër thuhet se TVSH i ka dhënë vendin dhe hapësirën e duhur Partisë Demokratike, duke dhënë pasqyrim të paaanshëm edhe të protestës së tanishme.

Gëllçi kërkon nga kryetari i Partisë Demokratike të bëjë përgënjështrimin e fjalëve të pavërteta në adresë të RTSH-së.

Zonja Doda, vareni te palma!

Postuar në 16 Shkurt, 2017 20:07

Mesila Doda, dikur deputete e Partisë Demokratike, sot deputete e PDIU-së, ka mbajtur një fjalë në Parlament, një si gati poemë epike, e cila merr përmasat e një grimce humoristike pasi heroi i keq i saj është “i pakëti” Vangjel Dule. 
Doda thotë se Dule punon për shpërbërjen e Shqipërisë dhe për këtë si argument ka bindjen e vet dhe copëza lajmesh nga mediat. 

Lobimi/Donald Lu, në faqet e Washington Times me etiketën “sorosian”. Akuzohet se po destabilizon Shqipërinë

Postuar në 09 Shkurt, 2017 23:14

Sjellja e ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu, në raport me politikën shqiptare është trajtuar sot në një artikul të gazetës së dytë të Washingtonit, Washington Times. Autori L.Todd është kontributor i rregullt në këtë gazetë dhe ai sugjeron për lexuesin amerikan se Lu me qëndrimet e tij po destabilizon Shqipërinë.

Z.Lu është duke destabilizuar Shqipërinë duke përcaktuar fituesit dhe humbësit

Pages

Subscribe to RSS - akuza