akuza

Luftë kundër CoVid -19, por edhe luftë kundër Kinës

Postuar në 29 Mars, 2020 16:45

Kina po dërgon pajisje të dëmtuara në Europë në luftën kundër pandemisë. Po kështu ndihmat ruse në Itali nuk vlejnë realisht për asgjë

Këto lajme dëgjon përditë nga agjenci të ndryshme mediatike në Perëndim, teksa absurdi ka kaluar Atlantikun me formulën e njohur “virusi kinez”.

Kina akuzon se CoVid 19 është prodhim bioinxhinerik i ShBA

Postuar në 13 Mars, 2020 12:18

 

Një zëdhënës i qeverisë kineze të enjten ka nënkuptuar gjatë një deklarate për mediat se koronavirusi mund të jetë një prodhim i ushtrisë amerikane, i hedhur më pas në qytetin kinez të Uhanit.

Kjo akuzë erdhi një ditë pasi këshilltari i Sigurisë Kombëtare në SHBA, Robert O’Brien qortoi Kinën për dështim gjatë përpjekjeve për parandalimin e epidemisë, kur përhapja ishte në fazat fillestare.

400 mijë € të humbura dhe 56 relacione për implikim në trafiqe. Si qëndron e vërteta me Drejtorin e Policisë?

Postuar në 06 Mars, 2020 14:34

Ardi Veliu. E di ç’është Ardi Veliu? E di ti si e kaloi vettingun Ardi Veliu? Shërbimet inteligjente të policisë, nga viti 2002 deri në vitin 2006 kanë bërë 56 informacione për implikimin e tij në trafikun e njerëzve dhe të drogës. Dhe këto që të gjitha u hodhën në kosh dhe ky u emërua Drejtor i Përgjithshëm

Hileja e një emri që mungon

Postuar në 04 Mars, 2020 15:02

Henri Çili doli nga qelia duke marrë me vete një vendim për detyrim paraqitje dhe duke paralajmëruar se do nisë studimet e thelluara për të drejtën penale në Shqipëri. Akuzat janë shumë të rënda dhe me të vërtetë që do të ishte punë e dobishme asimilimi i të drejtës penale nga z. Çili, çka në fakt siç dihet ndodh me të gjithë të dënuarit e të gjitha kategorive që janë në gjendje të parashikojnë dënimin në bazë të veprës penale.

Çështje standardesh/Ish-Kryeministri i Francës, Fillon, në gjyq për shpërdorim fondesh

Postuar në 24 Shkurt, 2020 13:23

Ish-kryeministri i Francës, François Fillon do të jetë që nga sot palë ndërgjygjëse për skandalin e punësimeve të rreme. Në vitin 2017, Fillon ishte kandidati favorit për të fituar zgjedhjet presidenciale, pas një karriere të suksesshme nën ish-presidentin Sarkozy. Por një revistë e përjavshme satirike franceze, “Le Canard Enchaîné”, publikoi “çudinë” e këti kryeministri konservator: kishte punësuar gruan e vet, Penelope si asistente në Parlament, por që nuk kishte bërë asnjë gjë të tillë në të vërtetë. Punësimi ishte thjesht formalitet në bordero.

Pastrimi i parave, një akuzë apo një shpifje e një kryeministri që është turp kombëtar?

Postuar në 21 Shkurt, 2020 14:13

“Thank you my dear enemy, (faleminderit e dashur armike).  Kemi bërë shumë beteja në të shkuarën si kundërshtarë, por ja ku jemi sot si një shembull që po shohim para për vendin

Gjashtë të akuzuar për vrasjen e Oliver Ivanoviçit

Postuar në 02 Dhjetor, 2019 17:35

Zyra e Prokurorit Special në Prishtinë ka ngritur akuzë për gjashtë persona të dyshuar si të përfshirë në vrasjen e përfaqësuesit lokal të serbëve të Kosovës, Oliver Ivanoviç më 16 janar 2018.

E pamjaftueshme përkrahja amerikane për kryeministrin që favorizoi biznesmenët

Postuar në 23 Nëntor, 2019 10:14

"Dhurata" politike e Donald Trump për Benjamin Netanjahun, se SHBA i konsideron vendbanimet e Izraelite në Bregun Perëndimor të pajtueshme me ligjin ndërkombëtar dhe njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i  Izraelit, nuk arriti të kompensojnë goditjen e madhe që po merr politikani veteran i Likud.

Të enjten Prokurori i Përgjithshëm i Izraelit, Avihai Mandelblit njoftoi aktakuzën kundër kryeministrit izraelit. Të gjitha akuzat kanë të bëjnë me mënyrën se si Netanjahu trajoi në mënyrë të favorshme disa biznesmenë në këmbim të publicitetit pozitiv ndaj tij.

Shpif Berisha. Keti, Gazheli me sorollop janë keq nga lekët dhe me borxhe

Postuar në 22 Nëntor, 2019 00:48

 

Dje paradite ish-kryeministri Sali Berisha publikoi një lajm kobzi: deputeti Alket Hyseni kishte 17 milionë lekë detyrime për të paguar energjinë elektrike. 
Ta lëmë mënjanë faktin se ky deputet del në media vetëm me kushtin që në titull të jetë fjala Miliona; çështja është shqetësuese në vetvete.

Ç’mesazh u jep qytetarëtve të Sarandës ky deputet? Mos vallë ka nisur t’u drejtohet në dialekt: Qi-tetarë, si e si për t’iu kujtuar se Qiriu, apo Qiriri, është mjet që nuk duhet harruar. 

Tallje publike/Lavrov: Çudi që nuk na kanë akuzuar për grushtin e shtetit në Bolivi. Zgjedhjet në SHBA? Pa merak, do ta zgjidhim!

Postuar në 13 Nëntor, 2019 15:49

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka gjetur kohën të tallet me ata që akuzojnë Rusinë se qëndron pas çdo zhvillimi negative në botë. 

Jemi akuzuar për çdo gjë që nga Brexit, Katalonja, Kili. Ndaj po pyesja veten se përse nuk përmendemi për zhvillimet në Irak, Liban dhe tani në Bolivi. Kjo është e çudtishme. Për ndonjë arsye nuk na kanë akuzuar për grushtin e shtetit në Bolivi. Pra diçka po ndodh në mendjen e atyre që normalisht krijojnë axhendë gjeopolitike.

Pages

Subscribe to RSS - akuza