reagimi

Fytyra e vërtetë e Ministrisë së Kulturës(shoqëruar vendimi i KKA-së)

Postuar në 02 Tetor, 2017 18:23

Me një reagim të gjatë Ministria e Kulturës ka mohuar raportimet në media për ndërtimin e një objekti tregtar në Parkun Kombëtar të Butrintit. Por ajo që thuhet në sqarimin e detajuar është pikërisht ekzistenca e një udhëzimi që lejon ngritjen e një Qendra Multifunksionale Shërbimesh të cilat, sipas Ministrisë së Kulturës “do tregëtojnë vetëm produktet e miratuara dhe certifikuara paraprakisht nga Ministria e Kulturës”.

Reagimi i gjyqtares Mataj

Postuar në 27 Gusht, 2017 12:52

​Para disa ditësh ResPublica riprodhoi një shkrim të "shqiptarja.com" për gjyqtarët që deklarojnë pasuri si dhurata. Gjyqatarja Rezarta Mataj ka reaguar përmes një emaili që po e botojmë të plotë. 

 

Sikleti i vizave dhe rripi që shtrëngon qeveria

Postuar në 20 Gusht, 2017 21:29

Më media u raportua për mundësinë e rikthimit të vizave me Holandën pas një raporti të Policisë dhe Prokurorise holandeze për kriminalitetin në rritje të bandave shqiptare të drogës dhe prostitucionit. Qeveria shqiptare mohoi të ketë marrë ndonjë notë nga qeveria holandeze, por nga ana tjetër sikleti i Tiranës është i dukshëm, kur raportimet vijnë nga qeveri të huaja.  

Një spektakël politik që nuk i shton asgjë dinjitetit

Postuar në 29 Korrik, 2017 22:34

Ka sot dy lajme që në thelb flasin për të njëjtin shqetësim: zbatimin e të drejtave bazë në shtete të Ballkanit. Lajmi i parë ishte një reagim i Presidentit grek, Prokopis Pavlopoulos i cili gjatë një fjalë të mbajtur në Kongresin e Këshillit Botëror të Epirotëve të Diasporës në Prevezë, ndër të tjera tha:

Koha për një dekoratë dhe titull "Ballist Morina"

Postuar në 29 Korrik, 2017 12:18

Në Kroaci është arrestuar personi i quajtur Ballist Morina i cili është vendosur të ekstradohet në Serbi. Aty Morina pritet të gjykohet për ngritjen e dronit në Beograd gjatë ndeshjes së 14 tetorit 2014 mes Serbisë dhe Shqipërisë. Ngjarje cila provokoi shumë reagime. 

Lista e Facebook, një paralele me publikimin e "Raportit konfidencial të OSBE"

Postuar në 13 Korrik, 2017 08:37

Kryeministri Edi Rama reagoi dje në mbrëmje rreth qëndrimeve të shprehura gjatë ditës për publikimin prej tij të listës së 100 personave të administratës dhe sistemit të drejtësisë për të cilët ka patur ankesa oniline. Ndër të tjera Kryeministri thotë:

Po jap një sqarim për kë ka veshë të dëgjojë:

E mori sërish në mbrojtje Lulzim Bashën

Postuar në 28 Qershor, 2017 13:59

Sali Berisha ka reaguar sot për atë që ndodhi në zgjedhje duke dalë me një qëndrim që do të thotë mbrojtje për Lulzim Bashën. Jo më kot reagimi erdhi pas hapjes së procedurave për zgjedhjen e kryetarit të ri, një akt tanimë formal me kandidaturën e Eduard Selamit përballë. Më poshtë reagimi i Berishës në Facebook: 

Ambasada ruse përgënjeshtron lajmet për blerjen e mediave në Shqipëri

Postuar në 14 Qershor, 2017 17:58

Ambasada ruse në Tiranë ka reaguar ndaj një shkrimi të botuar në gazetën "Dita" nga anëtari i Asamblesë së shtetit të Nju Jorkut në SHBA, Mark Gjoni. Gjoni shkruan për një projekt sekret të hartuar  nga shërbimet speciale të Rusisë për të ndikuar në opinionin publik shqiptar nëpërmjet blerjes dhe përdorimit të mëtejshëm të medias vendase.

Ministria e Kulturës reagon për manastirin e Shën Thanasit: E rrëzoi tërmeti

Postuar në 08 Qershor, 2017 19:39

Minisria e Kulturës ka reaguar ndaj rrëzimit të Manastirit të Shën Athanasit në Leshnicën e Poshtme në Sarandë. Sipas saj, manastiri është në listën e objekteve që po restaurohen, por tërmeti i muajit shkurt shkaktoi të tjera dëme.

Reagimi:

Në kishën e Shën Thanasit në Leshnicë janë kryer inspektime dhe ndërhyrje përforcuese nga DRKK Vlorë, ndërsa gjatë dekadave kjo kishë ka pësuar degradime të rënda në të gjithë elementët strukturorë përbërës të saj dhe nuk është kryer asnjë ndërhyrje deri në vitin 2014. 

Vdekja e 16-vjeçares, reagon Tritan Shehu

Postuar në 16 Maj, 2017 17:10

Në cilësinë e Kryetarit të Shoqatës Shqiptare së Anestezi-Reanimacionit, Tritan Shehu ka dhënë qëndrimin e tij mbi ngjarjen tragjike të vdekjes së 16-vjeçares Blerta Pepa në një spital privat në Tiranë. Shehu apelon të priten rezultatet e ekspertizës mjeko-ligjore dhe mbron versionin se Blerta Pepa vdiq nga një ndërlikim i rrallë që nuk lidhet me gabime njerëzore, por me një ndërlikim të rrallë që sipas tij në botë njihet si hipertermi malinje.

Reagimi i plotë i Tritan Shehut në Facebook:

Pages

Subscribe to RSS - reagimi