reagimi

Regjistrimi i portaleve, OSBE-qeverisë: Mbi cilat kritere janë përzgjedhur 44 faqet në fjalë?

Postuar në 18 Tetor, 2018 16:31

OSBE-ja ka reaguar më në fund ndaj nismës së qeverisë shqiptare për regjistrimin e medias online në Qendrën Kombëtare të Biznesit. Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Desir ka përcjellë sot shqetësimet e veta për këtë nismë duke sqaruar pozicionin e organiztaës në këtë kuadër:

Turqit, "luftë" dollarit me hanxharë dhe vare

Postuar në 18 Gusht, 2018 18:32

Një pjesë e turqve kanë shprehur solidaritetin e tyre me thirrjen e qeverisë për luftë ndaj dollarit dhe ndaj mallrave amerikane. Kasapë që presin kartëmonedha me hanxhar, një tjetër që godet me vare iPhone, apo një tjetër që djeg kartënmonedhat, të gjithë kanë përcjellë në rrjete sociale mërinë e tyre anti-amerikane.

Turqia nuk e ka përjetuar fare mirë vendimin e SHBA për të vendosur sanksione për shkak të çështjes së pastorit Brunson. Erdogan ka adoptuar gjuhën e tij të zakonshme duke deklaruar se Turqia do të triumfojë.

Ambasada e Kroacisë: Ndryshimi i kufijve destabilizon rajonin

Postuar në 09 Gusht, 2018 10:26

Vendet e rajonit nuk janë nxituar të pozicionohen rreth idesë për korrigjim kufijsh të ish-komandantit të UÇK-së, Hashim Thaçi aktualisht president i Kosovës.

Frontal i ka marrë një reagim ambasadës kroate në Prishtinë ku theksohet kundërshtimi kategorik për ndryshim kufinjsh, pasi kjo mund të sillte destabilizim të Ballkanit.

Meta i përgjigjet Veliajt: Sipërfaqësor, udhëhiqesh nga interesa private

Postuar në 28 Korrik, 2018 11:20

Pas reagimit të kryetarit të Bashkisë Erion Veliaj që e krahasoi presidentin Ilir Meta  me paraardhësin në këtë detyrë Bujar Nishani për shkak të mosdekretimit të ligjit për Teatrin, Presidenca është kundërpërgjigjur me një deklaratë të zëdhënësit ku thuhet se ata që akuzojnë duhet të shohin argumentet e dekretit dhe mos të udhëhiqen nga reagime sipërfaqësore dhe emocionale.

Reagimi

Reagim i biznesmenit Gaz Demi: Z. Berisha unë di ta mbroj emrin dhe mbiemrin tim*

Postuar në 14 Maj, 2018 22:38

Biznesmeni Gaz Demi, president i Klubit të futbollit “Partizani”, ka reaguar sot ndaj akuzave të ish-kryeministrit Sali Berisha për të ashtuquajturin takim të tijin me ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Më poshtë deklarimi i z. Demi përcjellë për “ResPublica”: 

Keqkuptimi me kullën e Veliajt te Teatri Kombëtar, Kumbaro: Do flas me Ndrenikën

Postuar në 09 Shkurt, 2018 13:42

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro reagoi ndaj kundërshtisë së artistëve për të zhvendosur shfaqjet e Teatrit Kombëtar në godinën multifunksionale "Turbina" si dhe akuzave për mungesë transparence sa i takon ndryshimeve në ligjin "Për artin dhe kulturën". 

Kryeministri: "Nuk do të ndërtohen HEC-e në kanionet e Skraparit. Gabim padashje"

Postuar në 09 Shkurt, 2018 11:15

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar sot përmes faqes së tij në Facebook se hidrocentralet e parashikuara për t’u ndërtuar në kanionet e Skraparit nuk do të ndërtohen.

"Deutsche Welle" kërkon asistencë nga gjuhëtarët për “hallin botëror Trump”

Postuar në 24 Janar, 2018 23:02

Në botën e mediave sociale po fiton terren ligjësia e kapilarizimit të “lajmit”, qoftë ky fals apo blof, çka shpjegon deri diku se përse njerëz shumë aktivë në to kanë sukses. Donald Trump, president i SHBA-së, është padyshim ilustrimi më domethënës i kësaj prirjeje të kohës sonë që likujdon çdo autoritet të establishmentit tradicional mediatik. Trump akuzohet se përhap edhe lajme të rreme, por ato nuk po diskreditohen dot, ndaj edhe lufta ndaj tij po regjistron një intensitet të paprecedentë.

Michael Wolff u përgjigjet akuzave të Trump

Postuar në 05 Janar, 2018 20:23

Gazetari Michael Wolff, autori i librit "Zjarr dhe Furi" që flet për Presidentin e SHBA, Donald Trump dhe jetën e tij në Shtëpinë e Bardhë ka mbrojtur përshkrimet e ndihmësve të Trump dhe burimet që i besuan atij se çfarë ndodhi në Shtëpinë e Bardhë pas fitores së Presidencës nga Donald Trump.  "Besueshmëria ime është sfiduar nga një njeri që ka më pak besueshmëri se çdo person tjetër në tokë"-tha Wolff.

Ministri i Jashtëm: Vota jonë për Jeruzalemin, politikë e të gjitha qeverive shqiptare*

Postuar në 22 Dhjetor, 2017 14:51

Në politikë të jashtme nuk e kemi luksin të mos dallojmë faktet nga trillimet. Për ata që ende besojnë te faktet, vota e Shqipërisë dje në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara nuk është një votë kundër SHBA, por shprehje e qëndrimit tonë koherent, parimor e të pandryshuar në vite, bazuar në konsensusin ndërkombëtar të shprehur në dokumentet e panumërta të OKB-së dhe Rezoluta të Këshillit të Sigurimit, të cilat kanë fuqi detyruese, sikundër në linjë të plotë me qëndrimet e shumicës dërrmuese të vendeve anëtare të OKB-së, NATO-s dhe BE-së, partnerë historikë të SHBA-ve.

Pages

Subscribe to RSS - reagimi