reagimi

Ambasada ruse përgënjeshtron lajmet për blerjen e mediave në Shqipëri

Postuar në 14 Qershor, 2017 17:58

Ambasada ruse në Tiranë ka reaguar ndaj një shkrimi të botuar në gazetën "Dita" nga anëtari i Asamblesë së shtetit të Nju Jorkut në SHBA, Mark Gjoni. Gjoni shkruan për një projekt sekret të hartuar  nga shërbimet speciale të Rusisë për të ndikuar në opinionin publik shqiptar nëpërmjet blerjes dhe përdorimit të mëtejshëm të medias vendase.

Ministria e Kulturës reagon për manastirin e Shën Thanasit: E rrëzoi tërmeti

Postuar në 08 Qershor, 2017 19:39

Minisria e Kulturës ka reaguar ndaj rrëzimit të Manastirit të Shën Athanasit në Leshnicën e Poshtme në Sarandë. Sipas saj, manastiri është në listën e objekteve që po restaurohen, por tërmeti i muajit shkurt shkaktoi të tjera dëme.

Reagimi:

Në kishën e Shën Thanasit në Leshnicë janë kryer inspektime dhe ndërhyrje përforcuese nga DRKK Vlorë, ndërsa gjatë dekadave kjo kishë ka pësuar degradime të rënda në të gjithë elementët strukturorë përbërës të saj dhe nuk është kryer asnjë ndërhyrje deri në vitin 2014. 

Vdekja e 16-vjeçares, reagon Tritan Shehu

Postuar në 16 Maj, 2017 17:10

Në cilësinë e Kryetarit të Shoqatës Shqiptare së Anestezi-Reanimacionit, Tritan Shehu ka dhënë qëndrimin e tij mbi ngjarjen tragjike të vdekjes së 16-vjeçares Blerta Pepa në një spital privat në Tiranë. Shehu apelon të priten rezultatet e ekspertizës mjeko-ligjore dhe mbron versionin se Blerta Pepa vdiq nga një ndërlikim i rrallë që nuk lidhet me gabime njerëzore, por me një ndërlikim të rrallë që sipas tij në botë njihet si hipertermi malinje.

Reagimi i plotë i Tritan Shehut në Facebook:

Reagon Presidenti: Për Zhitin, dëshmi bashkëpunimi në Spaç. Konstatova edhe paqëndrueshmëri psikike

Postuar në 22 Mars, 2017 11:09

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka reaguar ndaj komenteve të Visar Zhitit, i Ngarkuar me Punë i Shqipërisë në Vatikan, i cili një ditë më parë akuzonte kreun e shtetit për dekretimin e Fatmir Xhafës si ministër i Brendshëm. Përmes një interviste të shkurtër në gazetën “Panorama”, Nishani zbulon disa arsye se përse nuk u dekretua Zhiti si ambasador në Vatikan, çështje kjo që ka lënë pezull përfaqësimin e Shqipërisë në Selinë e Shenjtë. 

Dekretimi i Xhafajt, poeti Visar Zhiti i refuzuar nga Nishani: Presidenti, vegël e mbetur e Diktaturës

Postuar në 20 Mars, 2017 10:58

Dekretimi i Fatmir Xhafajt në detyrën e ministrit të Brendshëm, ka ekspozuar Presidentin e Republikës Bujar Nishani, ndaj sjelljes me dy standarde. Ndonëse Nishani ka sqaruar se nukka tagër të kthejë kandidaturën në fjalë, të cilën përndryshe do ta refuzonte, poeti Visar Zhiti, i refuzuar nga Presidenti aktual për  dekretim në detyrën e ambasadorit të Shqipërisë në Vatikan, ka reaguar duke mos kursyer fyerjet.

Rusia: “Shqipëria e Madhe” kërcënon destabilizimin e Ballkanit

Postuar në 02 Mars, 2017 23:36

Ministria e Jashtme ruse, në një deklaratë për shtyp i bën thirrje perëndimit për t'i dhënë fund ndërhyrjeve  në punët e brendshme të Maqedonisë. Në mënyrë të veçantë, ministria e jashtme ruse thotë se "kriza politike në Maqedoni është shkaktuar nga ndërhyrjet brutale në punët e brendshme të këtij vendi ".

Reagimi i parë jozyrtar nga Tirana për qëndrimin e Presidentit maqedonas

Postuar në 01 Mars, 2017 22:43

Zoti Ivanov, gjuha shqipe s'është e armikut po e një populli shtetformues në Maqedoni. Pa shqiptarët nuk ka Maqedoni i dashur President!” 

Autokritika e Majkos shndërrohet në auto- fletërrufe

Postuar në 24 Shkurt, 2017 16:06

E mbani mend Pandeli Majkon studentin e angazhuar për lirinë e mendimit? Po Majkon kryeministër që bën marrëveshje? Po atë tjetrin që rri urtë në parti? Janë të gjitha mirazhe të Majkos së vërtetë, atij që dje mesa duket i ka bërë fletërrufenë familjes së tij. Padashur kuptohet, duke dashur të shfajësohet para socialistëve pse djali i tij pozoi me dy gishtat lart. Ku qëndron faji këtu? Asgjëkundi, veç në mendjen e Majkos të cilit iu prish biografia.

"Ta heqim zvarrë nga zyra”, drejtori i TVSH-së përgënjeshtron akuzën e kreut të PD-së

Postuar në 24 Shkurt, 2017 15:50

Pas deklaratës së Lulzim Bashës para protestuesve të PD-së, ku sulmoi drejtuesin e TVSH-së, duke e quajtur pleh dhe bëri thirrje ta tërheqin zvarrë nga zyra, ka reaguar vetë drejtori Thoma Gëllçi.

Me anë të një letre, ai shprehet se nuk bëhet pjesë e debatit politik dhe as zhvillimeve politike të ditës. Në letër thuhet se TVSH i ka dhënë vendin dhe hapësirën e duhur Partisë Demokratike, duke dhënë pasqyrim të paaanshëm edhe të protestës së tanishme.

Gëllçi kërkon nga kryetari i Partisë Demokratike të bëjë përgënjështrimin e fjalëve të pavërteta në adresë të RTSH-së.

Opozita përshkallëzon protestën. Nuk është thirrje për luftë, por ndjekje e një modeli demokratik të 2011-ës

Postuar në 24 Shkurt, 2017 13:52

Sot kreu i PD-së, Lulzim Basha ka deklaruar në tendën e protestës: 

Pages

Subscribe to RSS - reagimi