reagimi

Rusia: “Shqipëria e Madhe” kërcënon destabilizimin e Ballkanit

Postuar në 02 Mars, 2017 23:36

Ministria e Jashtme ruse, në një deklaratë për shtyp i bën thirrje perëndimit për t'i dhënë fund ndërhyrjeve  në punët e brendshme të Maqedonisë. Në mënyrë të veçantë, ministria e jashtme ruse thotë se "kriza politike në Maqedoni është shkaktuar nga ndërhyrjet brutale në punët e brendshme të këtij vendi ".

Reagimi i parë jozyrtar nga Tirana për qëndrimin e Presidentit maqedonas

Postuar në 01 Mars, 2017 22:43

Zoti Ivanov, gjuha shqipe s'është e armikut po e një populli shtetformues në Maqedoni. Pa shqiptarët nuk ka Maqedoni i dashur President!” 

Autokritika e Majkos shndërrohet në auto- fletërrufe

Postuar në 24 Shkurt, 2017 16:06

E mbani mend Pandeli Majkon studentin e angazhuar për lirinë e mendimit? Po Majkon kryeministër që bën marrëveshje? Po atë tjetrin që rri urtë në parti? Janë të gjitha mirazhe të Majkos së vërtetë, atij që dje mesa duket i ka bërë fletërrufenë familjes së tij. Padashur kuptohet, duke dashur të shfajësohet para socialistëve pse djali i tij pozoi me dy gishtat lart. Ku qëndron faji këtu? Asgjëkundi, veç në mendjen e Majkos të cilit iu prish biografia.

"Ta heqim zvarrë nga zyra”, drejtori i TVSH-së përgënjeshtron akuzën e kreut të PD-së

Postuar në 24 Shkurt, 2017 15:50

Pas deklaratës së Lulzim Bashës para protestuesve të PD-së, ku sulmoi drejtuesin e TVSH-së, duke e quajtur pleh dhe bëri thirrje ta tërheqin zvarrë nga zyra, ka reaguar vetë drejtori Thoma Gëllçi.

Me anë të një letre, ai shprehet se nuk bëhet pjesë e debatit politik dhe as zhvillimeve politike të ditës. Në letër thuhet se TVSH i ka dhënë vendin dhe hapësirën e duhur Partisë Demokratike, duke dhënë pasqyrim të paaanshëm edhe të protestës së tanishme.

Gëllçi kërkon nga kryetari i Partisë Demokratike të bëjë përgënjështrimin e fjalëve të pavërteta në adresë të RTSH-së.

Opozita përshkallëzon protestën. Nuk është thirrje për luftë, por ndjekje e një modeli demokratik të 2011-ës

Postuar në 24 Shkurt, 2017 13:52

Sot kreu i PD-së, Lulzim Basha ka deklaruar në tendën e protestës: 

Protesta e PD-së vijon pa ndërprerje. Çadrat rishfaqen në bulevard

Postuar në 18 Shkurt, 2017 13:47

Partia Demokratike ka nisur siç premtoi protestën e saj në bulevardin qendror të Tiranës. Protesta ka kaluar pa eksese dhe oratorët kanë mbajtur fjalimet e tyre kundër qverisjes së keqe dhe situatës aktuale. Në vijim të protestës, PD-ja ka vendosur të ngujohet në bulevard duke ngritur çadrat, aty ku disa vite më parë socialistët bënin të njëjtën gjë pas zgjedhjeve të vitit 2009.  Kreu i PD-së, Lulzim Basha, ka deklaruar se edhe ai do të qëndrojë në shesh me protestuesit.

Ndarja e Maqedonisë, Moska: Artikujt në mediat gjermane, provokime. Na faturojnë ide që i nxisin vetë

Postuar në 14 Shkurt, 2017 12:16

Ditën që ministri i Jashtëm austriak, Sebastian Kurz, vizitoi Maqedoninë, gazeta austriake “Der Standard” publikoi një artikull sipas të cilit ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov ka propozuar në vitin 2015 ndarjen e Maqedonisë. Kujtojmë se Kurz u përfshi në një incident kur gjatë fushatës mori pjesë në krah të Nikolla Gruevskit, që në çdo rast nuk arriti të krijonte dot qeverinë, pavarësisht se një ministër nga një vend anëtar i BE-së dolin hapur në favor të tij.

Reagimi i Orik Shytit: Nuk jemi ndjerë asnjëherë fajtorë. Berisha e ndjen mungesën e një Sollaku në Prokurori

Postuar në 13 Shkurt, 2017 17:59

Po përcjellim më poshtë reagimin e plotë të Orik Shytit pas vendimit të sotshëm të Gjykatës së Apelit që i dha pafajësinë anëtarëve të Hakmarrjes për Drejtësi: 

Sot më 13 shkurt, pas vendimit të Gjykatës Kushtetues të 5-6 viteve më parë dhe vendimit të Gjykatës së Lartë të vitit të kaluar, Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda njohu pafajësinë tonë.

Solidarët e partisë dhe lufta ndaj thelbit të Protestës

Postuar në 18 Nëntor, 2016 13:29

Akti i djeshëm i një studenteje që hodhi bojë mbi ministren Lindita Nikolla është komentuar gjerësisht. Disa media i morën krahun ministres, e duke parë se askush përveç Berishës nuk e mbrojti studenten, nisën të dalin nga ferra e heshtjes edhe solidratë e zakonshëm. Ministra që flasin për dhunën, e cila konsiston në lagie në publik, ndonjë kryetar komisioni parlamentar që plotëson korin me oktava të larta, statuse e të tjera si këto në mbrojtje të Linditës. Mirëpo mund të pyesim: Mbrojtje nga çfarë? Nga cila dhunë?

Mos vallë Ilir Beqaj meriton dëmshpërblim për shqetësimin e krijuar?

Postuar në 16 Nëntor, 2016 22:36

Përgjimi i ministrit të Shëndetësisë Ilir Beqaj nuk është ndonjë gjë e madhe. Ai është si të thuash, lajm darke, ndryshe nga lajmet rutinë. Jo vetëm se nga Ilir Beqaj mund të presësh të tjera thagma, por sepse në fakt në atë telefonatë zbulohet ai realitet mbytës ku partia vendos për çdo gjë. Këtë e dimë të gjithë dhe nuk na befason.

Është pra një akt normal i një situate anromale me të cilën bashkëjetojmë prej kohësh. Por kur ministri në fjalë, reagon duke thënë se personi është hequr për shkelje ligji, atëherë kjo kërkon një tjetër qasje.

Pages

Subscribe to RSS - reagimi