reagimi

Qeveria, qendra kryesore e shpifjeve, gënjeshtrës, mashtrimit, dezinformimit, manipulimit, vjedhjes

Postuar në 21 Prill, 2020 15:11

Partia “Zgjidhja”, e cila është themeluar dhe drejtohet nga Koço Kokëdhima, njëherazi botues i një prej gazetave më të njohura në Shqipëri, “Shekulli”, e ka cilësuar raportin e “Reporterëve pa kufij” për lirinë e medias në vendin tonë si alarmant. Përmes një deklarate, kjo parti vlerëson se liria e medias në vendin tonë është në pikat më të ulëta në 30 vitet e fundit. 

SHBA: Jemi kundër reciprocitetit të Kosovës me Serbinë

Postuar në 01 Prill, 2020 14:18

Sot raportohet se qeveria e Kosovës ka vendosur heqjen e barrierave doganore me Serbinë dhe Bosnje Hercegovinës, një hap që është deklaruar se do të shoqërohet nga reciprociteti. Reciprociteti është një fjaë që nuk i pëlqen SHBA-së në rastin e Kosovës, pasi pavarësisht këtij deklarimi, ambasada në Prishtinë e ka cilësuar atë pengesë të rre.

Shtetet e Bashkuara ishin të qarta se Kosova duhet t’i heqë të gjitha tarifat dhe të mos krijojë barriera të reja sepse këto politika lëndojnë njerëzit e Kosovës dhe e ngulfatin ekonominë e vetë Kosovës.

Marrëveshje ndërkombëtare për burimet dhe teknologjinë kundër Co Vid -19, ose do të jetë kaos

Postuar në 28 Mars, 2020 20:35

Përvoja italiane tashmë po shndërrohet në ligjësi e kësaj pandemie.  Në fillim si me të lehtë, pastaj përmbysje e spitaleev, infektim personeli mjekësor, mungesë ventilatorësh dhe prag kolapsi. Sot presidenti amerikan, Donald Trump ka bërë të ditur se po konsideron që New York , New Jersey dhe Conecticut të vihen në karantinë.

Sikur prokuroria të kishte vërtet këtë standard për hetimin dhe drejtësinë

Postuar në 15 Shkurt, 2020 19:46

Sot prokuroria e Gjirokastrës ka reaguar ndaj një lajmi sipas të cilit hetimi për vdekjen e Konstandin Kacifas ka gjetur si shkak vetëvrasjen. 
Prokuroria deklaron se hetimi është ende në fazë paraprake dhe se lajmet e paverifikuara zyrtarisht  ndikojnë për keq në të. 

Më tej prokuroria bën thirrje që për rastin në fjalë mediat të bazohen në burime zyrtare.

Parimisht organi i akuzës ka të drejtë, por praktikisht këtu kemi dëshminë e një hipokrizie. Kjo sepse prokuroria ka dy vjet që heton vrasjen e Kacifas dhe është hermetike në dhënien e informacionit. 

Akademia e Shkencave e Kosovës: Minishengeni nuk mund të funksionojë në asimetrinë aktuale në Ballkan

Postuar në 24 Dhjetor, 2019 12:47

Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës ka reaguar për nismën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, dhe presidentit serb, Aleksander Vucic, për krijimin e projektit të ashtuquajtur “Minishengen”. Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës konstaton se një nismë e tillë ka për qëllim rrënimin e perspektivës evropiane të rajonit të Ballkanit. Sulmet e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, në drejtim të Kosovës nga ASHAK-u i shohin si një hakmarrje të paarsyeshme që ka konotacion shqetësues për të ardhmen e raporteve Kosovë-Shqipëri.

Reagimi i plotë:

Mbetemi të fundit edhe në Ballkanin Perëndimor

Postuar në 15 Qershor, 2019 16:25

Një deklaratë e presidentit maqedonas Pendarovski që ka kërkuar që procesi i vlerësimit të Maqedonisë së Veriut për integrimin në Europë të ndahet nga Shqipëria ka prishur humorin në Tiranë. Kryeministri i vendit, Edi Rama, ka reaguar sot duke e cilësuar qëndrimin e Shkupit zyrtar si të pavend dhe jo praktik.

Aleanca për Teatrin: Koha për t’u përballur fizikisht me qeverinë

Postuar në 04 Qershor, 2019 13:14

Aleanca per Mbrojtjen e Teatrit, paralajmëron përballje fizike me qeverinë pas botimit në fletoren zyrtare të  vendimit per shembjen e godinës së Teatrit.

Në një reagim të saj thuhet se çështja e Teatrit po vërtetohet si një histori grabitjeje nga dyshja Rama-Veliaj kundër interesit të publikut dhe në favor të klientëve të qeverisë.

Deklarata e plotë:

Ambasada që nuk rrinë dot pa reaguar pro qeverisë

Postuar në 02 Qershor, 2019 23:35

Opozita protestoi sot siç kishte premtuar dhe protesta e saj ishte e tonifikuar. Me tonifikim zakonisht kuptohen akte dhune si mjete piroteknike dhe përplasje me policinë. 

Është bërë zakon tashmë që për çdo ngjarje publike në Shqipëri, ka një reagim publik nga selitë diplomatike. Ambasada amerikane p.sh është një ndër selitë më të zellshme në Tiranë në këtë drejtim. Shkruan sot ambasada: 

Presidenti lokalizon krizën te një individ

Postuar në 17 Maj, 2019 12:08

Situata që po kalon vendi ka vendosur palët në një fushë veprimi, ku  cdo lëvizje është e kushtëzuar nga kokëfortësia e kryeministrit për të mos pranuar problemet me qeverisjen e tij dhe sidomos me njerëzit që janë nën hetim për ndërhyrje në zgjedhjet e 2017. Presidenti Meta, të cilin partitë e vogla të opozitës e ftuan të thërrasë një tryezë politike, mesa duket nuk ka ndërmend të bëhet protagonist, duke e shfaqur hapur se ky qëndrim i shërben lokalizimit të problemit që ai lë të kuptohet se është Edi Rama.

Një kriminel lufte në paradën e Ditës së Fitores në Serbi

Postuar në 11 Maj, 2019 12:25

Ambasadori amerikan në Serbi, Kyle Scott ka deklaruar se është e turpshme që gjenerali në pension, Vladimir Lazareviç ishte pjesë e marshimit ushtarak të Regjimentit të Pavdekshëm në Ditën e Fitores në Nish.

Është e turpshme që një kriminel lufte i dënuar të ecë përballë atyre që duan të nderojnë aleatët që kanë vdekur duke luftuar për drejtësi dhe paqe në Europë

shkruan Scot në tuiter.

Pages

Subscribe to RSS - reagimi