reagimi

Maqedonia nuk meriton as NATO-n dhe as BE-në

Postuar në 11 Prill, 2016 19:32

Presidenti grek, Prokopis Pavopulos, ka qenë tepër i ashpër në reagimin e tij ndaj sjelljes së policisë maqedonase me emigrantët. Ai iu referua vendeve që siç tha “aspirojnë të futen në BE dhe në NATO” dhe duke përmendur me emër Maqedoninë, theksoi se “me sjellje të tilla të papranueshme dhe paimagjinueshme, si ato dje në Greqi, nuk kanë vend as në Bashkimin Europian, as në NATO”. Në të njëjtën linjë ishte edhe reagimi i kryeministrit Tsipras.

Pjesa më e madhe e kontratave hidrokarbure në Shqipëri janë nënshkruar me shoqëri "offshore"

Postuar në 09 Prill, 2016 09:56

Ministria e Energjisë reagoi pas lajmit se qeveria ka dhënë me koncesion, atë që njihet si Blloku 8, kompanisë Albanides Energy. MEI thotë se nuk ka asnjë të drejtë ligjore që të vendosë kushte që kufizojnë vendndodhjen e aksionerëve të këtyre shoqërive apo të drejtën e transferimit të aksioneve.
Është fakt i ditur, thuhet në sqarimin e Ministrisë, që pjesa më e madhe e kontratave hidrokarbure në Shqipëri, por edhe jashtë saj janë nënshkruar me shoqëri, aksionerët e të cilave janë të regjistruar në vendet e njohura si “offshore”.

GFI Albania del në mbështetje të qeverisë

Postuar në 07 Prill, 2016 23:33

GFI Albania ka reaguar për herë të parë lidhur me përfshirjen e emrit të saj në skandalin financiar të Panama Papers. Në një reagim të kompanisë thuhet se sulmet mediatike ndaj saj janë të papreçedenta, të pakuptimta dhe dashakeqëse, duke nënvizuar se konçesioni i markimit në Shqipëri nuk ka asnjë lidhje me shoqërinë GFI Technologies.

Versioni i qeverisë për helikopterin në doganën e Hanit të Hotit

Postuar në 07 Prill, 2016 12:38

Qeveria ka reaguar ndaj publikimeve nw media se helikopteri i rrëzuar në Shkodër ishte parë në doganën e Hanit të Hotit.

Rusia hedh poshtë tezën e “refugjatëve si armë”: “Sulmet ruse ka sjellë uljen e numrit të refugjatëve”

Postuar në 03 Mars, 2016 15:04

Rusia reagon zyrtarisht ndaj deklaratave të komandantit suprem të NATO-s, Breedlove se Rusia po kthen refugjatët sirianë në një armë për shkatërrimin e Europës. Përmes një deklarate për shtyp, përcjellë në shqi edhe nga ambasada ruse në Tiranë, Ministria e Mbrojtjes ruse thotë ndër të tjera se: “...Gjenerali Breedlove duket se i ka harruar ngjarjet e verës së vitit 2015 kur me pëlqimin e tij të heshtur gati një milion refugjatë u nisën papritur nga Turqia (!) drejt vendeve evropiane.

Protesta përpara ligjit

Postuar në 24 Shkurt, 2016 12:22

Kto dit, industria e spektaklit na serviri do imazhe që ma shum sesa mendjen, tërhoqën vëmendjen. Disa aktivistë të shoqnisë civile, me pak konflikt interesi për shkak të angazhimit nëpër OJF-na, bashkë me do të tjerë pa konflikt interesi, shkulën nji rrethojë mbrenda të cilës parashikohej i sati ndërtim mbrenda parkut të liqenit artificial. Gjesti brutal i nji grueje që i hedh në tokë kapelen policit dhe ky që ia kthen me shpullë, tregoi ma s’miri se jemi “përpara ligjit”, veç jo në kuptimin përballë tij, por në kuptimin se jemi para pranimit të ligjit, pra jemi parapolitik.

Tragjikomedia e këtij 21 janari

Postuar në 21 Janar, 2016 02:18

21 Janari erdhi përsëri dhe përsëri, për të pestën herë, po kujtohet ngjarja që ndodhi në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Po kujtohet përsëri ajo pasdite kur u vranë ata të katërt. Ata protestues, që ashtu me çadrat nën sqetull dhe me duart në xhepa, meqenëse shiu kishte pushuar, në ato momente kur krisën armët po silleshin si kureshtarë. Atë 21 janar, si edhe shumë të tjerëve, atyre të katërve nuk ua mori mendja se plumbat që dilnin nga Kryeministria e Berishës drejtoheshin tek ata dhe mund t’u binin edhe mu në kokë.

Në doganën shqiptare skanohet edhe energjia

Postuar në 20 Janar, 2016 18:26

Top-Channel raporton për një situatë absurde me procesin e skanimit në doganë që zbatohet nën koncesionarin e fituaar nga “Rapiscan”. Shërbimi i skanimit po aplikohet edhe ndaj bizneseve që ushtrojnë aktivitetin e tyre në import-eksport energjie. “Por si mund të skanohet energjia elektrike, e cila transmetohet përmes linjave të interkonjeksionit?

Sqarim i qeverisë për shkrimin e "The Economist": "Revista nuk publikon të pavërteta. U paguan 36 milionë lekë"

Postuar në 17 Janar, 2016 14:45

Qeveria shqiptare ka reaguar përmes një deklarate ndaj akuzave të opozitës mbi shkrimin e publikuar në britaniken "The Economist". Në deklaratën e saj, qeveria sqaron se kontrata për shkrimin është 36 milionë lekë dhe se vendimi për të promovuar Shqipërinë është marrë nisur nga praktika e ndjekur nga shtete të tjera. Më poshtë deklarata e plotë: 

Ministria e Financave pranon problemet me llotarinë e kuponave tatimorë

Postuar në 16 Janar, 2016 22:46

Pas dyshimeve të ngritura për llotarinë e kuponit tatimor, Ministria e Financave ka përcjellë këtë deklaratë:

 

“Për të sqaruar çdo dritë hije të hedhur mbi përzgjedhjen e fituesve të lojës promocionale të kuponit tatimor, Komisioni I Vlerësimit ndjen të nevojshme të informojë të gjithë pjesëmarrësit e lojës, mbi metodoologjinë e përzgjedhjes së fituesve.

Pages

Subscribe to RSS - reagimi