reagimi

Pas 48 orëve heshtje mbi negociatat, rishfaqet Berisha

Postuar në 19 Korrik, 2016 19:03

Pas 48 orëve heshtje mbi negociatat që janë zhvilluar këto orë është shfaqur me një mesazh ish-kryeministri Sali Berisha.

"Edi Rama u zotua sot se ne 2017: Fshese e hekurt mbi drejtesine! 

Reagon kryetari i KMSH-së, Skënder Bruçaj: U bëftë ajo që është me e hajrit për popullin turk

Postuar në 16 Korrik, 2016 17:27

Reagimeve për ngjarjet në Turqi u është shtuar edhe ai i kryetarit të Komunitetit Mysliman Shqiptar, Skënder Bruçaj.  Indodhur në SHBA me ftesë të Departamentit të Shtetit Amerikan në Washington D.C. me rastin e festës së Fitër Bajramit, Bruçaj ka reaguar me një postim në facebook, duke mos u pozicionuar politikisht, por duke uruar për normalizimin sa më shpejt të situatës.

Fetullah Gylen mohon akuzat

Postuar në 16 Korrik, 2016 09:52

I akuzuari numër një nga Presidenti Erdogan për organizimin e grushtit të shtetit, Fetullah Gylen ka mohuar të ketë lidhje me zhvillimet dramatike në Turqi. Në një reagim nga Shtetet e Bashkuara imami në ekzil ka hedhur poshtë akuzat dhe e ka quajtur provokim implikimin e emrit të tij në tentativën për grusht shteti. " Dënoj me termat më të ashpër grushtin e shtetit nga ushtria në Turqi. Adhja në pushtet e një qeverie duhet të bëhet vetëm përmes një procesi të lirë dhe të drejtë zgjedhor"-thekson Gylen në reagimin e tij.

“PD-ja iu tremb paanshmërisë së gjyqësorit”

Postuar në 13 Korrik, 2016 13:47

Partia Demokratike e refuzoi propozimin hibrid të hedhur nga Victoria Nuland, në një lëvizje që përcakton ecurinë e mëtejshme të zhvillimeve politike. Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar refuzimin si tallje me shqiptarët dhe goditje të marrëdhënieve me partnerët stratgjikë. “Nuk më vjen i papritur ky refuzim i radhës për propozimin e ardhur nga SHBA dhe BE, nga Victoria Nuland, sepse përgjatë një viti e gjysëm të procesit të hartimit të draftit të reformës në drejtësi, PD i ka dhënë me të gjitha mënyrat sinjalet, se nuk e do reformën në drejtësi.

Propozim i ri, avaz i vjetër për kryeministrin

Postuar në 10 Korrik, 2016 22:03

Vizita disaorëshe e ndihmës sekretares Viktoria Nuland la në tavolinat e palëve një propozim të ri amerikan për reformën në drejtësi që hedh poshtë draftin e ambasadorit Lu për reformën. Nuland u përpoq ta paraqesë  këtë ofertë si një propozim të ambasadorëve, Lu e Vllahutin, të cilët deri dje ishin në negociata për të gjetur vota individuale që drafti të votohej në 21 korrik edhe pa konsensusin e opozitës.

Kursi politik: Edhe fotoja 80 mijë dollarëshe “shkëmbehet” me reformën në drejtësi që quhet “Operacion Ndërkombëtar”

Postuar në 04 Korrik, 2016 17:05

Kryeministria ka reaguar sot pndaj padisë që Partia Demokratike ka depozituar ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me çështjen e fotos me Barack Obamën dhe pretendimin se për të janë paguar 80 mijë dollarë. Padia e ka vënë praktikisht nën hetim kryeministrin që sot është kundërpërgjigjur sërish me thirrjen për reformën në drejtësi.

PD i përgjigjet SHBA me facebook-un e Genc Pollos

Postuar në 28 Qershor, 2016 11:11

Teksa pritej një qëndrim zyrtarnga kryetari i PD-së, Lulzim Basha pas deklaratave të ambasadoit Lu që e bënte atë përgjegjës për mosarritjen e konsensusit të reformës në drejtësi, nga PartiaDemokratike ka ardhur gjithsesi një reagim. është deputeti Genc Pollo që shkruan se “Përsëri populizëm, arrogancë e madje folklorizëm mbi reformën në drejtësi. Shqip e anglisht. Duhet të bëhet, do të bëhet por siç duhet”

Shkolla ekzibicioniste e Rilindjes/Qëndrimi i palës greke për banerin e Çamërisë, Ministria e Jashtme Shqiptare reagon "nga stadiumi"

Postuar në 12 Qershor, 2016 16:48

Pas deklaratave të Ministrisë së Jashtme greke për një baner në ndeshjen Zvicër-Shqipëri ku shkruhej për Çamërinë, ka reaguar Ministria Jonë e Jashtme, përmes Këshilltarit për Media të ministrit të Jashtëm, Glevin Dervishi. Me bluzën e kombëtares dhe me gjasë me mesazhin se ato që ndodhin në një ndeshje duhet të lihen aty, Dervishi ka folur për nevojën e reciprocitetit. Një ekzibicion i ngjashëm me atë që një oficer policie i akuzuar për përgjime performoi para gjykatës me një valixhe të improvizuar përgjimi.

Pajisja përgjuese, kryeministri i kërkon ndjesë publike Italisë

Postuar në 07 Qershor, 2016 16:23

Pas veprimeve të sotme të prokurorisë dhe shkarkimit, me vendim gjykate të drejtorit të Policisë, Haki Çako, kryeministri ka reaguar me këtë deklaratë:

"Çka ka ndodhur sot me pezullimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit dhe ndalimin e dy drejtuesve të saj, më imponon t’i kërkoj ndjesë publikisht qeverisë mike dhe partnere të Italisë. Kjo ndodhi është e pajustifikueshme dhe për Shqipërinë është një tjetër kambanë që bie për emergjencën kombëtare të Reformës në Drejtësi.

Kokëdhima distancohet nga Balili: Është i LSI-së

Postuar në 13 Maj, 2016 14:14

Ish-deputeti i PS-së, Koço Kokëdhima ka reaguar sot lidhur me akuzat që u bënë në adresë të tij dje në parlament për lidhje me Klement Balilin. Kokëdhima thotë se ky i fundit është një propozim i LSI-së dhe se nuk ka njohje personale me të. 

Pages

Subscribe to RSS - reagimi