reagimi

Ndarja e Maqedonisë, Moska: Artikujt në mediat gjermane, provokime. Na faturojnë ide që i nxisin vetë

Postuar në 14 Shkurt, 2017 12:16

Ditën që ministri i Jashtëm austriak, Sebastian Kurz, vizitoi Maqedoninë, gazeta austriake “Der Standard” publikoi një artikull sipas të cilit ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov ka propozuar në vitin 2015 ndarjen e Maqedonisë. Kujtojmë se Kurz u përfshi në një incident kur gjatë fushatës mori pjesë në krah të Nikolla Gruevskit, që në çdo rast nuk arriti të krijonte dot qeverinë, pavarësisht se një ministër nga një vend anëtar i BE-së dolin hapur në favor të tij.

Reagimi i Orik Shytit: Nuk jemi ndjerë asnjëherë fajtorë. Berisha e ndjen mungesën e një Sollaku në Prokurori

Postuar në 13 Shkurt, 2017 17:59

Po përcjellim më poshtë reagimin e plotë të Orik Shytit pas vendimit të sotshëm të Gjykatës së Apelit që i dha pafajësinë anëtarëve të Hakmarrjes për Drejtësi: 

Sot më 13 shkurt, pas vendimit të Gjykatës Kushtetues të 5-6 viteve më parë dhe vendimit të Gjykatës së Lartë të vitit të kaluar, Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda njohu pafajësinë tonë.

Solidarët e partisë dhe lufta ndaj thelbit të Protestës

Postuar në 18 Nëntor, 2016 13:29

Akti i djeshëm i një studenteje që hodhi bojë mbi ministren Lindita Nikolla është komentuar gjerësisht. Disa media i morën krahun ministres, e duke parë se askush përveç Berishës nuk e mbrojti studenten, nisën të dalin nga ferra e heshtjes edhe solidratë e zakonshëm. Ministra që flasin për dhunën, e cila konsiston në lagie në publik, ndonjë kryetar komisioni parlamentar që plotëson korin me oktava të larta, statuse e të tjera si këto në mbrojtje të Linditës. Mirëpo mund të pyesim: Mbrojtje nga çfarë? Nga cila dhunë?

Mos vallë Ilir Beqaj meriton dëmshpërblim për shqetësimin e krijuar?

Postuar në 16 Nëntor, 2016 22:36

Përgjimi i ministrit të Shëndetësisë Ilir Beqaj nuk është ndonjë gjë e madhe. Ai është si të thuash, lajm darke, ndryshe nga lajmet rutinë. Jo vetëm se nga Ilir Beqaj mund të presësh të tjera thagma, por sepse në fakt në atë telefonatë zbulohet ai realitet mbytës ku partia vendos për çdo gjë. Këtë e dimë të gjithë dhe nuk na befason.

Është pra një akt normal i një situate anromale me të cilën bashkëjetojmë prej kohësh. Por kur ministri në fjalë, reagon duke thënë se personi është hequr për shkelje ligji, atëherë kjo kërkon një tjetër qasje.

AKIP paralajmëron deputetët: Shmangni përplasjen me qytetarët

Postuar në 14 Tetor, 2016 21:02

Aleanca Kundër Importit të Plehrave e komentoi si fitore të qytetarëve kthimin mbrapsht nga Presidenti të Ligjit për Menaxhimin e Intergruar të Mbetjeve. Në një reagim pas mosdekretimit të ligjit nga kreu shtetit aktivistët e AKIP thonë se kjo është një mundësi për deputetët që  të tërheqin ligjin dhe të shmangin  një përplasje të vazhdueshme me vullnetin e qytetarëve.

Një rol prej viktime që nuk pi më ujë

Postuar në 23 Shtator, 2016 15:06

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur ditën e sotme, pas votimit të ligjit të mbetjeve për të reaguar rreth asaj që ndodhi, debatit, diskutimit, akuzave dhe arsyet së ligjit. Thotë Rama:

Donald Lu në "heshtje elektorale”

Postuar në 15 Shtator, 2016 20:37

Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu ishte një nga aktorët vendimtarë në miratimin e reformës në drejtësi. Donald Lu doli madje në një protestë me disa të ashtuquajtur qytetarë për të kërkuar miratimin e një drafti që po negociohej.

Korea e Veriut kryen testin e pestë bërthamor

Postuar në 09 Shtator, 2016 09:56

Korea e Veriut ka kryer dje testin e pestë bërthamor të vetin. Fuqia shpërthyese e ishte e vogël: 10 kilotonë, që është 5 kilotonë më pak sesa bomba e Hiroshimës.
Shtëpia e Bardhë në ShBA ka reaguar duke paralajmëruar pasoja të rënda. Këtij qëndrimi formalisht i janë bashkuar edhe Rusia me Kinën, ndërkohë që të gjitha vendet fqinje po kryejnë verifikime nëse ka rrjedhje radioaktive.
Media zyrtare koreanoveriore ka deklaruar suksesin e testit, që pason një testim të dështuar në janar ku Pheniani pretendonte se shpërtheu një bombë me hidrogjen.

Mostransmetimi i ndeshjes Shqipëri – Marok, RTSh aludon për përgjegjësi të FShF-së

Postuar në 01 Shtator, 2016 19:01

Radiotelevizioni Shqiptar ka reaguar sot për të sqaruar se përse nuk u transmetua ndeshja miqësore Shqipëri – Marok, zhvilluar në stadiumin e Shkodrës, “Loro Boriçi”.

Sipas Departamentit të Sportit të RTSH-së, mostransmetimi i ndeshjes ka ardhur për shkak se kompania përkatëse nuk ka shpallur procedurat tenderuese dhe nuk i ka kthyer përgjigje ofertës së RTSh-së. Dhe këtu del në skenë roli i FShF-së, drejtuesi i së cilës, Armando Duka, u shfaq krah kryeministrit Edi Rama dje në Shkodër.

“Vullnetarët” e Edit

Postuar në 22 Gusht, 2016 14:35

Sot Dallëndyshe Bici, kryeinspektore e Inspektoratit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit, ka reaguar me një deklaratë kundrejt akuzave të Partisë Demokratike për shtesën pa leje të pallatit të deputetit Sadri Abazi. Nuk është reagimi i rëndësishëm, por gjuha e përdorur në të, një gjuhë që e gjejmë zakonisht te deklaratat e OSHEE-së së Ardian Çelës. Nuk kuptohet nëse kemi të bëjmë me instotucione, ndërmarrje apo organe shtetërore, apo me degë të PS-së.

Pages

Subscribe to RSS - reagimi