reagimi

AKIP paralajmëron deputetët: Shmangni përplasjen me qytetarët

Postuar në 14 Tetor, 2016 21:02

Aleanca Kundër Importit të Plehrave e komentoi si fitore të qytetarëve kthimin mbrapsht nga Presidenti të Ligjit për Menaxhimin e Intergruar të Mbetjeve. Në një reagim pas mosdekretimit të ligjit nga kreu shtetit aktivistët e AKIP thonë se kjo është një mundësi për deputetët që  të tërheqin ligjin dhe të shmangin  një përplasje të vazhdueshme me vullnetin e qytetarëve.

Një rol prej viktime që nuk pi më ujë

Postuar në 23 Shtator, 2016 15:06

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur ditën e sotme, pas votimit të ligjit të mbetjeve për të reaguar rreth asaj që ndodhi, debatit, diskutimit, akuzave dhe arsyet së ligjit. Thotë Rama:

Donald Lu në "heshtje elektorale”

Postuar në 15 Shtator, 2016 20:37

Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu ishte një nga aktorët vendimtarë në miratimin e reformës në drejtësi. Donald Lu doli madje në një protestë me disa të ashtuquajtur qytetarë për të kërkuar miratimin e një drafti që po negociohej.

Korea e Veriut kryen testin e pestë bërthamor

Postuar në 09 Shtator, 2016 09:56

Korea e Veriut ka kryer dje testin e pestë bërthamor të vetin. Fuqia shpërthyese e ishte e vogël: 10 kilotonë, që është 5 kilotonë më pak sesa bomba e Hiroshimës.
Shtëpia e Bardhë në ShBA ka reaguar duke paralajmëruar pasoja të rënda. Këtij qëndrimi formalisht i janë bashkuar edhe Rusia me Kinën, ndërkohë që të gjitha vendet fqinje po kryejnë verifikime nëse ka rrjedhje radioaktive.
Media zyrtare koreanoveriore ka deklaruar suksesin e testit, që pason një testim të dështuar në janar ku Pheniani pretendonte se shpërtheu një bombë me hidrogjen.

Mostransmetimi i ndeshjes Shqipëri – Marok, RTSh aludon për përgjegjësi të FShF-së

Postuar në 01 Shtator, 2016 19:01

Radiotelevizioni Shqiptar ka reaguar sot për të sqaruar se përse nuk u transmetua ndeshja miqësore Shqipëri – Marok, zhvilluar në stadiumin e Shkodrës, “Loro Boriçi”.

Sipas Departamentit të Sportit të RTSH-së, mostransmetimi i ndeshjes ka ardhur për shkak se kompania përkatëse nuk ka shpallur procedurat tenderuese dhe nuk i ka kthyer përgjigje ofertës së RTSh-së. Dhe këtu del në skenë roli i FShF-së, drejtuesi i së cilës, Armando Duka, u shfaq krah kryeministrit Edi Rama dje në Shkodër.

“Vullnetarët” e Edit

Postuar në 22 Gusht, 2016 14:35

Sot Dallëndyshe Bici, kryeinspektore e Inspektoratit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit, ka reaguar me një deklaratë kundrejt akuzave të Partisë Demokratike për shtesën pa leje të pallatit të deputetit Sadri Abazi. Nuk është reagimi i rëndësishëm, por gjuha e përdorur në të, një gjuhë që e gjejmë zakonisht te deklaratat e OSHEE-së së Ardian Çelës. Nuk kuptohet nëse kemi të bëjmë me instotucione, ndërmarrje apo organe shtetërore, apo me degë të PS-së.

Mejdani humbet qetësinë: “Me këtë poshtërsi politike-mediatike nuk ecet më tej”

Postuar në 04 Gusht, 2016 13:37

Ish-presidenti i Republikës, Rexhep Mejdani, ka reaguar sot përmes një postimi në rrjetet sociale ndaj atyre që i ka quajtur sulme dhe shpifje ndaj tij dhe familjes së tij, konkretisht djalit të vet, Denion Mejdani. Në postim vihet re nervozizmi i ish-presidentit, i përfolur së fundmi si kandidat për kryeministër i një qeverie teknike, nervozizëm i cili nuk ndihmon as skemën politike në fjalë por as figurën e Mejdanit, i trajtuar zakonisht me njëfarë respekti. Reagimi i tij është riprodhuar nga të gjitha mediat dhe mes të tjerave ai shprehet se:

Qeveria teknike, kryeministri shpreson te deputetët kundër Bashës dhe flet për mandat katërvjeçar

Postuar në 02 Gusht, 2016 15:01

Pas deklarimeve të kreut të Partisë Demokratike Lulzim Basha, për një qeveri teknike, ka reaguar kryeministri Edi Rama.

Pas 48 orëve heshtje mbi negociatat, rishfaqet Berisha

Postuar në 19 Korrik, 2016 19:03

Pas 48 orëve heshtje mbi negociatat që janë zhvilluar këto orë është shfaqur me një mesazh ish-kryeministri Sali Berisha.

"Edi Rama u zotua sot se ne 2017: Fshese e hekurt mbi drejtesine! 

Reagon kryetari i KMSH-së, Skënder Bruçaj: U bëftë ajo që është me e hajrit për popullin turk

Postuar në 16 Korrik, 2016 17:27

Reagimeve për ngjarjet në Turqi u është shtuar edhe ai i kryetarit të Komunitetit Mysliman Shqiptar, Skënder Bruçaj.  Indodhur në SHBA me ftesë të Departamentit të Shtetit Amerikan në Washington D.C. me rastin e festës së Fitër Bajramit, Bruçaj ka reaguar me një postim në facebook, duke mos u pozicionuar politikisht, por duke uruar për normalizimin sa më shpejt të situatës.

Pages

Subscribe to RSS - reagimi