reagimi

Sondazhet, një arsye pse SHBA po hesht për krizën në Tiranë dhe pse skenari rus nuk po funksionon

Postuar në 12 Mars, 2019 17:03

Ish-kreu i Shërbimit Informativ Kombëtar Fatos Klosi mendon se pa protestave të PD-së nuk qëndron Rusia. Në nëj intervistë për gazetën shqiptarja.com ai ndër të tjera tha:

Një ditë më parë ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj e treti kështu pyetjen për ndëryrjet e rusëve gjatë një interviste për Channel One:

Largim i Edi Ramës, ose përplasje civile

Postuar në 04 Mars, 2019 23:46

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka bërë sot në mbrëmje një apel për Partinë Socialiste që t’i përgjigjet sfidave që ka vendi dhe të largojë Edi Ramën nga pushteti në mënyrë që vendi të mos shkojë në përplasje civile.

Të mos i dëgjojmë kaq shumë ambasadat e huaja

Postuar në 16 Shkurt, 2019 15:21

Për protestën e sotme në Tiranë kanë reaguar edhe ambasada amerikane dhe OSBE-ja. Tam tami është i njohur: rrini mirë, protestoni qetë. Mundësisht merrjani valles para zyrave të Edi Ramës.

Të mos i marrim ambasadat për atë që nuk janë. Shikojeni këtë video të vitit 2014. Është ish-ambasadori amerikan Aleksander Arvisu që shpjegon se përse tha se Berisha është burrë shteti pas ngjarjeve të 21 janarit 2011. Arvisu na thotë se I ka pëlqyer fakti që Berisha nuk organizoi kundër minting.

E megjithatë Ne duhet të protestojmë

Postuar në 13 Shkurt, 2019 12:06

Opozita parlamentare në Shqipëri ka paralajmëruar se do të protestojë më 16 shkurt kundër qeverisë. Përfaqësues të saj kanë dalë në seri për të njoftuar lloj lloj skenarësh, mes të cilëve edhe ai më i dashuri për mëmëdhetarët: populli do marrë në dorë fatet e saj. Si një konglomerat formacionesh politike që e ndjejnë se nuk kanë këllqe, mundësi dhe as kapacitet për të çuar në radikalizimin e protestës si akt politik i përgjegjshëm, opozita po ja lë në topin në derë popullit. Që në këtë rast mund të jenë militantë të saj që do të testojnë ndonjë gjë të papritur.

Dosja e Bujar Sheshit, Autoriteti i Dosjeve konfirmon bashkëpunimin me Sigurimin e Shtetit

Postuar në 28 Janar, 2019 15:30

Menjëherë pasi Prokuroria e Përgjithshme ka njoftuar se do të hetojë vetëdeklarimin e anëtarit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Bujar Sheshi, në kuptim të detyrimeve për zbardhjen e të shkuarës së tij, ka reaguar Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit.

Rama reagon për protestën: S'marr ultimatume

Postuar në 11 Dhjetor, 2018 11:17

Kryeministri Rama ka reaguar për protestën e sotme masive të studentëve, ku pranon parimisht se është dakord me 8 pikat e tyre, por ripërsërit thirrjen për dialog.

Postimi i Plotë i Rames:

‪Kjo s'është një lojë force, as një lojë kungulleshkash dhe as një lojë e ka kush e ka. Vazhdojeni protestën sa të doni, po ngrini urën e komunikimit me qeverinë. Unë ju pres në çdo orë që të doni dhe jam gati të punoj me ju, jo për t'i dhënë përgjigje pozitive 8 pikave po e po, por për ta kthyer këtë moment, në çeljen e një faze të re transformimesh për universitetin.

E pabesueshme! Po hidhet baltë ndaj ALUZNI-t...Sot u shkarkua drejtori në Vlorë

Postuar në 21 Nëntor, 2018 14:13

Lexoni sot një reagim të ALUIZNI-t, një agjenci që nuk flet ndonjëherë për mediat, por që së fundmi ka nisur të ndjekë edhe emisionet televizive:

Pritja për Salvinin në Napoli, model edhe për pritjen e Erjon Veliajt tek Astiri...

Postuar në 20 Nëntor, 2018 18:48

E mbani mend pak ditë më parë kur Erjon Veliaj, apo Lali i quajti shpellarë protestuesit e zonës së Astirit? Patjetër që po. Pavarësisht të gjithave gjuha shkon ku dhemb dhëmbi dhe z. Veliaj me siguri që ka ndonjë kujtesë të dhimbshme që përcjell këto komplekse.

Ikim matanë Adriatikut në Napoli. Këtë qytet do ta vizitojë ministri i Brendshëm, Matteo Salvini. Ja se çfarë mendojnë banorë të qytetit që nuk ja falin ministri racizmin.

Prrrr për Salvinin, që do të thotë sa herë kujtohet ka gazra.

Presidenti: I gatshëm të informoj Kuvendin në çdo kohë për mosdekretimin e Sandër Lleshit

Postuar në 05 Nëntor, 2018 14:14

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka përcjellë sot për mediat një përgjigje zyrtare për çështjet që janë ngritur nga kryeministri Edi Rama që ka paralajmëruar veprime të mëtejshme për çështjen “Lleshi”. Përmes zëdhënësit Tedi Blushi, presidenti deklaron gatishëmërinë për të informuar Kuvendin e Shqipërisë. Më poshtë njoftimi i plotë: 

Kur vdekja e një gazetari provokon reagim më të ashpër se mijëra të vrarë në Jemen

Postuar në 20 Tetor, 2018 15:40

Nëse do të kërkonit një vit gjatë të cilit marrëdhëniet mes SHBA-ve dhe Arabisë Saudite dukej se do të hynin në krizë, padyshim ky vit nuk do të ishte 2018-a. Me shumë gjasa do të ishte 2011-a, kur protestat e pranverës arabe i detyruan Shtetet e Bashkuara të Amerikës të mbështesnin lëvizjet demokratike në Lindjen e Mesme, të cilat qeveria saudite i shihte si kërcënime vdekjeprurëse. 

Pages

Subscribe to RSS - reagimi