reagimi

Michael Wolff u përgjigjet akuzave të Trump

Postuar në 05 Janar, 2018 20:23

Gazetari Michael Wolff, autori i librit "Zjarr dhe Furi" që flet për Presidentin e SHBA, Donald Trump dhe jetën e tij në Shtëpinë e Bardhë ka mbrojtur përshkrimet e ndihmësve të Trump dhe burimet që i besuan atij se çfarë ndodhi në Shtëpinë e Bardhë pas fitores së Presidencës nga Donald Trump.  "Besueshmëria ime është sfiduar nga një njeri që ka më pak besueshmëri se çdo person tjetër në tokë"-tha Wolff.

Ministri i Jashtëm: Vota jonë për Jeruzalemin, politikë e të gjitha qeverive shqiptare*

Postuar në 22 Dhjetor, 2017 14:51

Në politikë të jashtme nuk e kemi luksin të mos dallojmë faktet nga trillimet. Për ata që ende besojnë te faktet, vota e Shqipërisë dje në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara nuk është një votë kundër SHBA, por shprehje e qëndrimit tonë koherent, parimor e të pandryshuar në vite, bazuar në konsensusin ndërkombëtar të shprehur në dokumentet e panumërta të OKB-së dhe Rezoluta të Këshillit të Sigurimit, të cilat kanë fuqi detyruese, sikundër në linjë të plotë me qëndrimet e shumicës dërrmuese të vendeve anëtare të OKB-së, NATO-s dhe BE-së, partnerë historikë të SHBA-ve.

Përplasje mes Kishave Orthodhokse për territoret shpirtërore

Postuar në 18 Dhjetor, 2017 10:04

Kisha Autoqefale e Shkupit kërkoi anëtarësimin në Patriarkanën Bullgare, duke ngjallur reagimin e  Kishës Ortodokse Serbe dhe disa kishave të tjera. Në kërkesë parashtrohej nevoja që Kisha Maqedonase  të dilte nga izolimi në të cilin ajo e gjeti veten pas shkëputjes së Patriarkanës së Serbisë.

Nuk e bojkotojnë, e fishkëllejnë(video)

Postuar në 08 Dhjetor, 2017 13:05

Kryeministri Edi Rama është pritur me fishkëllima sot gjatë fjalës së mbajtur në Panairin e Sporteve të Aventurës. Ai ka replikuar me të pranishmit që duket se i kanë prishur disi humorin kreut të qeverisë. 

Vëzhgim/Një polic i keq i politikës shqiptare

Postuar në 07 Dhjetor, 2017 15:13

Parlamenti shqiptar miratoi një paketë kushtetuese për reformën në drejtësi. Deri në mbërritjen te kjo votë, asistenca e SHBA-së dhe BE-së ishte strategjike, ndonëse në disa momente shumë eksesive në formë.

Pas reformës në drejtësi në Shqipëri ka një operacion ndërkombëtar që vepron për të mbikëqyrur procesin. Për këtë arsye ndërhyrja e sotme e ambasadës së SHBA dhe BE-së për një cështje teknike, gjithësesi me rëndësi politike, si interpretimi I ligjit për zgjedhjet e prokurorin e ri të Përgjithshëm, është e tepërt dhe duhet kundërshtuar.

Në shah me 1 milionë dollarë

Postuar në 30 Nëntor, 2017 12:09

Pagesa e PD-së për lobim në ShBA është kthyer në çështje politike. Nuk dihet sesi 1 milionë dollarët e Lulzim Bashës ja kanë dalë që të kompensojnë në vëllim informacioni të përditshëm çështjen Tahiri dhe atë të trafikut të drogës. 
Një mesazh i ambasadës së SHBA me foto montazhin e Donald Lu me Elvis Presley është  një mesazh në këtë drejtim, por që merr vlerë vetëm në raport me politikanë si Lulzim Basha. I cili po hedh themelet e dështimit të projektit të vet politik, qoftë edhe me përgjigjet e veta aspak sqaruese për akuzën e 1 milionë dollarëve. 

Trocki vijon të provokojë

Postuar në 26 Nëntor, 2017 20:42

Leon Trocki mbetet ndoshta figura më e polemizuar e shekullit të kaluar dhe më polemizuesja brenda radhëve të socialistëve. Edhe sot, 77 vjet nga vdekja e tij, bolsheviku ukrainas qëndron në radhën e parë të ideologëve që vijojnë të prodhojnë debat dhe dishepuj. 

Rasti më i fundit i një debati rreth figurës së tij është gjeneruar nga një serial rus, me emrin e revolucionarit, pra “Trotsky”, shfaqur me rastin e 100 vjetorit të Revolucionit të Tetorit. 

Janullatos reagon për botimin fyes në Panairin e Librit

Postuar në 24 Nëntor, 2017 22:53

Është komentuar jo pak në mediat greke dhe është quajtur provokim prezantimi në Panairin e Librit të Tiranës i botimit “Djaj në Veladon” me autor Sejdi Kondin. Në kopertinën e librit është stampuar ikonografia e Shën Kozmait dhe Kryepeshkopit të Kishës Orthodhokse, Anastas Janullatos me titullin “Djaj në Veladon”. 

Arrestime në Kapshticë, reagon Dogana: Puna vijon normalisht

Postuar në 10 Nëntor, 2017 12:57

Policia e Korçës ka njoftuar finalizimin e operacionit policor “Mjegulla” duke vënë në pranga 7 persona me akuzën e kontrabandës.

Tre prej të arrestuarve janë doganierë si dhe 2 punonjës policie, ndërkohë, u shpallën në kërkim dy persona të tjerë.

Florenc Gaxho, përgjegjës turni në Kapshticë, Fredi Blushi doganier, Gentian Keco doganier, Sali Dervishi kontrollues në doganë si dhe Klodjan Korcari, Xhuljano Skenderasi e Gazmir Shkembi janë arrestuar.

Shtetasit me inicialet G.A dhe S.SH. janë shpallur në kërkim

Himara, Këlcyra dhe Butrinti

Postuar në 11 Tetor, 2017 21:01

Çfarë i bashkon Këlcyrën, Himarën dhe Butrintin? Në pamje të parë asgjë, por në fakt i bashkojnë disa gjëra. Në të trija vendet po ndërtohet. Dhe këto ndërtime kanë sjellë përplasje. Në të trija rastet kërkohet ndërhyrje sipas ligjit dhe në të trija rastet ministrat, që janë disa përfaqësues të emëruar, kanë bërë gjyqtarin e faktit, pa patur asnjë tagër dhe në funksion të presionit mediatik e politik.

Pages

Subscribe to RSS - reagimi