mesazhi

Papa Françesku: Fitoni pavarësinë nga konsumizmi!

Postuar në 25 Dhjetor, 2018 10:04

Papa Françesku u bëri thirrje besimtarëve në botën e zhvilluar  të aspirojnë një jetë të pavarur nga konsumizmi. Ai  denoncoi rritjen e hendekut mes të pasurve dhe të varfërve.

"Le të pyesim: A na duhen me të vërtetë të gjitha këto objekte materiale dhe mënyra komplekse për të jetuar? A mund të qëndrojmë pa të gjitha këto sende ekstra të kota dhe të jetojmë një jetë shumë më të thjeshtë?"- tha Papa Françesku

Fendo e Janullatos: Larg korrupsionit!

Postuar në 24 Dhjetor, 2018 14:03

Nevoja për të larguar ngasjen nga korrupsioni ishte pjesë e mesazheve dy krerët e Kisha Katolike dhe Ortodokse përvcollën në vigjilje të Krishtlindjeve. Arqipeshkvi i Metropolit Tiranë-Durrës, Imzot George Frendo e vuri theksin tek nevoja që ka shoqëria për t’u shkëputur nga klientelizmi.

Mesazhi i Papës në audiencën për Skënderbeun

Postuar në 20 Nëntor, 2018 12:24

Ikja nga Shqipëria është një tipologji e shoqërisë shqiptare që prej viteve të Skëndërbeut, për të cilin Papa Françesku mbajti një audiencë në sallën Klementinë të Vatikanit.  

Fjalimin e tij, kreu i Kishës Katolike e nisi me një mesazh domethenës për udhëheqjen politike dhe jo vetëm. Shqetësimi i tij ka të bëjë me mungesën e perspektivës që ofron Shqipëria, përgjegjësi direkte e "elitës" që drejton dhe qeveris.

Irani: Lufta me Ne, nëna e të gjitha luftërave

Postuar në 22 Korrik, 2018 11:02

Presidenti iranian Hassan Rouhani ka kërcënuar homologun amerikan Donald Trump se një luftë e ShBA-së me Iranin do të jetë “nëna e të gjitha luftërave”. Duke folur të djelën para diplomatëve iranianë, Rouhani ka drejtuar mesazhe direkte: 

Mesazhi i Merkel: Të ruajmë unitetin e Europës

Postuar në 31 Dhjetor, 2017 11:38

Nën hijen e  krizës politike që ka ndarë më dysh Gjermaninë, mesazhi i kancelares Angela Merkel është përqëndruar në çështjet që lidhen me kohezionin e Bashkimit Evropian.

Mesazhi i Krishtlindjeve: Histeria e konsumizmit po modifikon ndërgjergjen tonë*

Postuar në 24 Dhjetor, 2017 16:44

E kremtja e Krishtlindjes, në shoqëritë tradicionalisht të krishtera, ruan diçka të veçantë. Ajo rrezaton dritë, paqe, dashuri dhe shpresë. Por, për shkak të mënyrës si kremtohet në vendet tona të shekullarizuara, shpeshherë kuptimi i Krishtlindjes tjetërsohet dhe humbet brenda zbukurimeve të shumta. Histeria e konsumizmit dhe indiferenca shpirtërore e rrudhin interesin fetar. Shfaqjet e luksit dhe të lavdidashjes e deformojnë bukurinë e thjeshtësisë dhe të pafajësisë. Nuk bëhet fjalë për fenomene të jashtme. Ky modifikim ndodh pakuptuar në ndërgjegjen tonë.

Robert Mugabe, mesazh vendit në prani të ushtarakëve. Asnjë fjalë për largim nga detyra

Postuar në 19 Nëntor, 2017 20:16

Diktatori 93 vjeçar i Zimbabves, Robert Mugabe është shfaqur para mediave me një mesazh për qytetarët pas ngjarjeve të fundit. Mugabe ka qenë i rrethuar nga ushtarakët që kryen puçin dhe në fjalën e tij ka folur për gabime, arbitraritet dhe nevojën për të shmangur gjykimin dhe veprimin hakmarrës. Ai nuk ka deklaruar se do të largohet, por se së afërmi do të mbahet një kongres i partisë sunduese, ndonëse nuk dihet nëse Mugabe është më në kushtet për të diktuar ndonjë kusht në skenën politike të vendit. Duket se ai po kryen pazarin e vet me ushtarakët për të fituar kohë. 

Një presidencë normale e një "presidenti realist"

Postuar në 24 Korrik, 2017 22:24

Bujar Nishani ka dorëzuar sot detyrën e Presidentit të Republikës. Pas 27 vite pluralizëm dhe 19 vjetësh me Kushtetutën që sanksionon Republikën Parlamentare, është koha që të nisë e të shkruhet një historik i këtij institucioni që edhe sot e kësaj dite vuan mungesën e një ligji organik dhe traumën e linçimeve juridike të vazhdueshme.

Nishani ka preferuar ta mbyllë detyrën me një fjalë ku dominonte në përmbajtje fryma e realizmit.

Show me atlete dhe kominoshe duhet injoruar

Postuar në 15 Korrik, 2017 09:35

Europa paska marrë një mesazh shumë të rëndësishëm emancipues në Samitin e Triestes dhe kjo nuk i ka shpëruar medias. Apo më saktë atyre që mund të quhen sazet “qytetare” të saj. Ky mesazh është përcjellë nga një palë atlete të bardha “Adidas” që kishin fatin të ishin veshur në këmbën e kryeministrit të Shqipërisë. 

“Nuk do të tolerohet asnjë ndërhyrje në zgjedhje”

Postuar në 22 Qershor, 2017 21:53

Pak ditë përpara zgjedhjeve parlamentare të 25 qershorit, presidenti i Partive Popullore Europiane, Joseph Daul ka dërguar një mesazh për kreun e PD-së, Lulzim Basha. Sipas Daul PD-ja përfaqëson të vetmen alternativë të besueshme për ringritjen ekonomike të Shqipërisë dhe e vetmja që ka një plan konkret në këto zgjedhje.

Daul po ashtu ka tërhequr vëmendjen për eventualitetin e problemeve në zgjedhjet parlamentare.  

Pages

Subscribe to RSS - mesazhi