mesazhi

Një votë që duhet të jetë llogari dhe përgjegjësi për familjen. Asgjë më shumë

Postuar në 22 Qershor, 2017 16:10

Pse duhet të votoj kur nuk mu dha asgjë? Kjo është pyetja të cilës sot kryeministri Edi Rama ka tentuar t’i përgjigjet pas një shkëmbimi mesazhesh me një qytetar nga Vlora. Dhe siç mund të pritet, përgjigja është teorike, se vota nuk është mall shkëmbimi, por detyrë patriotike. Kjo demagogji që merr formën e lutjes vetëm në kohë fushate, është e gënjeshtërt dhe thuajse e pacipë. Është e vërtetë që vota është detyrë patriotike, por nëse dikush në 2013-ën votoi për ndryshime, sot nuk i sheh ato. Jo ndryshime që i sjell koha, por politika.

Pas fotos Basha -Trump/Erdogan: "Fat Edi Ramës! S’di sa investime keni nga BE, por tonat nuk do të ndalen"

Postuar në 19 Qershor, 2017 17:21

Presidenti turk, Reçep Tayyip Erdogan ka dhënë sot një intervistë për Top-Channel, që është qartazi një ndërhyrje elektorale në ndihmë të Edi Ramës. Nuk kuptohet se përse një president si Erdogan duhet të flasë për mediat shqip në këto kohë, ndërkohë që ka folur hapur në mbështetje të kryeministrit turk. Më tej akoma Erdogan ka deklaruar se ka faktorë që duan të përçajnë Shqipërinë, ndërkohë që kjo përgjigje kalon pa pyetjen se kush janë këta aktorë.

Zgjedhjet në Kosovë, një shoqëri me standarde politike më të larta se Shqipëria

Postuar në 12 Qershor, 2017 09:28

Zgjedhjet në Kosovë përfunduan brenda 24 orëve duke e kthyer shtetin në fjalë, të vetmin entite politik të shqiptarëve që kryen zgjedhje sipas normave ndërkombëtare. Po kështu, koalicioni i drejtuar nga PDK dhe partia e Haradinajt, kanë dalë në krye, por pa arritur shumicën qeveriëse. Ish-kryeminstri Isa Mustafa, kryetar I LDK-së, postoi një mesazh ku falënderon qytetarët e Kosovës dhe deklaron humbejn:

Të nderuar qytetarë,

Ju e dhatë vendimin tuaj në këto zgjedhje. Mbi të gjitha mbizotëroi zëri i kundërshtimit.

Ndryshim politikash: Tillerson nuk shpreh mbështetje të SHBA për anëtarësimin në BE të Serbisë

Postuar në 15 Shkurt, 2017 10:33

Ka zyrtarë amerikanë që thonë se politika e SHBA-së drejt Ballkanit apo Europës nuk ka ndryshuar, por dyshimet për të kundërtën shtohen nga veprimet e administratës Trump. AFP merr si shkas për të parë ndryshime serioze një mesazh urimi që Sekretari i SHtetit, Rex Tillerson, i ka dërguar autoriteteve serbe me rastin e festës zyrtare të themelimit të shtetit. SIpas agjencisë franceze që referohet nga “B92”, agjencia serbe e lajmesh, në mesazhin e Tillerson mungon shprehja e mbështetjes amerikane për integrimin e Serbisë në Bashkimin Europian.

Nga kakarisja politike në CNN te mesazhi i urimit për Trump që u mbajt i fshehtë

Postuar në 09 Shkurt, 2017 16:15

Ekskluzive. Ky është titulli që lexoje deri pak minuta më parë në Javanews.al, një media afër qeverisë shqiptare. Çfarë ishte ekskluzive mund të pyesë shumëkush? Ekskluzive na qenkëshin mesazhi i urimit të Edi Ramës, kryeministrit të Shqipërisë për Donald Trump. Po t’i besojmë këtij ekskluziviteti kartografik, faksimilja na thotë se mesashi është dërguar më 20 janar.

Kundër virusit të arrogancës

Postuar në 24 Dhjetor, 2016 13:42

Mesazhi i kreut të Kishës Ortodokse Autoqefale Anstas Janullatos për Krishtlindjet:

"Të vërtetat që burojnë nga e kremtja e Krishtlindjes, befasojnë. Të magjeps qetësia, pafajësia fëmijërore, ngazëllimi, dashuria, lavdërimi dhe shpresa. Por ka edhe diçka tjetër brenda kësaj të kremteje, e cila shpesh nuk vihet re: mposhtja e arrogancës, e një prirjeje që e çon gjininë njerëzore në konflikte të frikshme, në tragjedi dhe rrugë pa krye.

104 vjetori i ushtrisë, Presidenti njeh dështimet historike në përmbushjen e detyrave: Kemi patur rezistencë ushtarake, ndonëse jo të institucionalizuar

Postuar në 04 Dhjetor, 2016 14:17

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka shpërndarë sot një urim me rastin e 4 dhgjetori, 104 vjetori i krijimit të Forcave të Armatosura. Një mesazh i përmbajtur dhe me nota realiste:

Basha merr mesazhin nga SHBA: Do kesh pasoja specifike po nuk votove reformën

Postuar në 19 Korrik, 2016 11:31

Ambasadori amerikan, Donald Lu ka shfrytëzuar një protestë të “shoqërisë civile” për të rritur tonet dhe dërguar sinjale në sallën e parlamentit dhe specifikisht për kreun e PD, Basha. Lu qartësoi se  se do të ketë pasoja specifike për udhëheqësit që nuk do votojnë refomën, duke zbardhur edhe atë çka është biseduar mes palëve.

Reziston në Facetime

Postuar në 16 Korrik, 2016 01:27

Presidenti në kërkim i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan u shfaq në një video në celular nga ku i bëri thirrje popullit të dalë në rrugë e sheshe për të mbrojtur vendin nga anarkistët e grushtit të shtetit. E papritur që "sulltani" i foli sovranit nga një ekran celulari dhe jo nga podiumet që shfaqej zakonisht me hijen e të plotfuqishmit.

Sytari nga Shkodra: Mos u tkurrni nga politikat e islamofobëve, ne nuk jemi pakicë kombëtare (Video)

Postuar në 05 Korrik, 2016 10:29

Dita e Fitër Bajramit u përcoll me mesazhe nga krerët fetarë në vend, ku myftiu i Shkodrës dhe ai i Elbasanit ishin më të drejtëpërdrejtë. I pari kërkoi nga besimtarët të jenë krenarë për besimin e tyre dhe të mos tkurren nga politikat e islamofobëve, ndërsa i dyti tha se kriza që po kalon shoqëria mund të zgjidhet vetëm më drejtësinë e Zotit

Myftiu i Shkodrës, Muhamed Sytari:

Pages

Subscribe to RSS - mesazhi