mesazhi

Policia morale e Perëndimit

Postuar në 23 Nëntor, 2020 17:47

Dje, presidenti Donald Trump, postonte në tuiter këtë status:

Pse po formon kaq shpejt një cabinet Joe Biden kur hetuesit e mi kanë gjetur qindra mijëra vota të rreme, mjaftueshëm sa për të “përmbysur” të paktën katër shtete, të cilat janë më shumë se duhet për të fituar Zgjedhjet? Me shpresë se Gjykatat dhe/ose legjislatorët do të kenë Kurajën për të bërë çfarë duhet bërë për të ruajtur integritetin e zgjedhjeve tona dhe të vetë SHBA. BOTA PO SHEH!

Fjalë për një marrëveshje kundër reformës në drejtësi

Postuar në 21 Maj, 2020 19:05

Ambasadorja e ShBA në Tiranë ka përcjellë sot shqetësimin publik për një marrëveshje politike kundër reformës në drejtësi. 

Shpresoj që fjalët për një marrëveshje prapa krahëve për të vrarë reformën në drejtësi në Shqipëri të mos jenë të vërteta. Reforma është e dhimbshme, e ngadaltë & jo perfekte, por është e nevojshme, po bën përparim & duhet të vazhdojë

shkruan Yuri Kim në tuiter. 

Duhet edhe Dita zyrtare e Urrejtjes

Postuar në 17 Maj, 2020 15:21

Ky më poshtë është mesazhi i kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj pas shembjes së Teatrit Kombëtar dhe pas protestave që vazhdojnë. Thelbi i mesazhit të tij është: Teatri i vjetër iku, të shohim të riun. Tipike. Dje fliste për pakica të zhurmshme, sot për opinione.

Puna e do që emocionet të kontrollohen edhe kur nuk është mesazhi që provokon, por vetë qenia e dikujt. Megjithatë është e udhës që pas këtij mesazhi, Tirana të zyrtarizojë Ditën e Urrejtjes, për të kujtuar poshtërimin që po tentohet përmes hipokrizisë. Më poshtë mesazhi i Veliajt: 

Mesazhi i Fondit Besa: Paguaj këstin ose ke penalitete

Postuar në 20 Mars, 2020 13:26

Kryeministri shpalli dje një sërë masash në kuadër të paketës së ndihmës ekonomike për përballimin e pandemisë. Një ndër to është edhe shtyrja e pagesës së kësteve të kredisë.

Për këtë kryeministri ka firmosur një letër, mirëpo në një prononcim për TvT, përfaqësuesi i Shoqatës së Bankave, deklaroi se bankat do të vendosin vetë mbi atë që do të bëjnë.

Dhe në fakt një qytetar ka dërguar pranë ResPublica një njoftim që i vjen nga një subjekt që vepron në fushën e kredive, përmes të cilit i bëhet e ditur se nuk do të ketë asnjë lloj shtyrje.

Mesazh alla Artur Zheji kryeministrit. Presidenti shkruan si Ilir Meta

Postuar në 27 Qershor, 2019 22:58

Në faqen e vet në Facebook, presidenti i Republikës, Ilir Meta publikon një mesazh për kryeministrin Edi Rama, të cilit i drejtohet në terma familjarë dhe privatë. Letra nuk fsheh dozat e ironisë, stilistikisht të ngjashme me ato që përdor gazetari Artur Zheji, një njeri i afërt dikur me Edi Ramën, dhe për pasojë ajo të ngjet me një mesazh që Ilir Meta ia nis Edi Ramës dhe jo Presidenti - Kryeministrit. Është një komunikim i padobishëm për askënd, veçse për egon e njërit dhe të tjetrit që nuk thotë asgjë për situatën ku ndodhet vendi. Më poshtë mesazhi:

Palmer paralajmëron Bashën e Kryemadhin

Postuar në 08 Qershor, 2019 13:55

Ndaj qeverisë së Edi Ramës duhet të protestohet paqësisht. Ky ka qenë mesazhi që ka ardhur nga SHBA pak orë para protestës së paralajmëruar të opozitës këtë të shtunë. Zëvendës Ndihmës-Sekretar i Shtetit në SHBA Mattheë Palmer ka qenë  i drejtëpërdrejtë në mesazhin ndaj kryetarëve të PD e LSI në një intervistë dhene për Top Channel.

Shake baby shake...!

Postuar në 06 Qershor, 2019 20:08

Imazhi është preokupimi kryesor i kësaj qeverie që duhet thënë se ka korrur jo pak sukses në këtë drejtim.  Kur punon me Edin nuk ka rëndësi përmbajta,  mjafton të jesh profesiont në dukje buzëqeshje, pozim, gjestikulim etj..

Është nga ato raste ku suksesi parathuhet.  Shembulli më i mirë është Edi me me poturet dhe atletet e tij të veçanta, pas tij kllouni Erion Veliaj  apo zonja Belinda.

Pashka, një mesazh shprese kundër korrupsionit dhe arrogancës

Postuar në 27 Prill, 2019 12:08

Kryepeshkopi i Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërië ka përcjellë sot mesazhin e Pashkës e cila kujton ngjalljen e Krishtit, triumfin e jetës mbi vdekjen dhe mesazhin e përjetshëm të paqes.

Një mesazh i paqëlluar i z. Zaev në Tiranë

Postuar në 13 Mars, 2019 13:33

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka vizituar sot Shqipërinë. Është një nga ato vizita që kanë rëndësi shumë të madhe dhe që konfirmojnë nevojën e marrëdhënieve të posaçme mes të dyja vendeve tona. Zoti Zaev patjetër që duhet të jetë i mirëpritur në Tiranë nga gjithë spektri politik sepse në fund të fundit përfaqëson një shtet që ka brenda shqiptarët si subjekt konstituiv.

Por kjo nuk ka pse të na ndalojë në gjykimin kritik apo analizues të qëndrimeve të tija të caktuara.

Papa Françesku: Fitoni pavarësinë nga konsumizmi!

Postuar në 25 Dhjetor, 2018 10:04

Papa Françesku u bëri thirrje besimtarëve në botën e zhvilluar  të aspirojnë një jetë të pavarur nga konsumizmi. Ai  denoncoi rritjen e hendekut mes të pasurve dhe të varfërve.

"Le të pyesim: A na duhen me të vërtetë të gjitha këto objekte materiale dhe mënyra komplekse për të jetuar? A mund të qëndrojmë pa të gjitha këto sende ekstra të kota dhe të jetojmë një jetë shumë më të thjeshtë?"- tha Papa Françesku

Pages

Subscribe to RSS - mesazhi